Nechuť k cizincům roste. Je jich tu příliš, myslí si velká část Čechů

Lidí přesvědčených o tom, že v Česku žije příliš cizinců, mírně přibylo. Myslí si to 40 procent lidí, což je proti loňskému roku o pět procentních bodů více. Názory veřejnosti na dlouhodobý pobyt cizinců v zemi se ale nezměnily. Tři čtvrtiny tvrdí, že by cizinci měli v ČR pobývat jen za určitých podmínek, a podle šestiny by jim dlouhodobý pobyt neměl být umožněn vůbec. Bez omezení by je nechalo v zemi pět procent občanů. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Lidé, ilustrační fototgrafie
doporučujeme

Polovina obyvatel Česka považuje množství cizinců žijících v tuzemsku za přiměřené. Jako nejpřijatelnější důvod pro jejich přijímání Češi stále pokládají studium a praxi (82 procent) a sloučení rodiny (61 procent). O šest bodů na 61 procent se zvýšil podíl těch, kteří jako důvod pro umožnění pobytu cizinců v ČR uvádí zaměstnání.

Zhruba stejně přibylo lidí, podle nichž by imigrantům měl být umožněn pobyt v ČR kvůli podnikání. Souhlasí s tím 52 procent lidí. Naopak nejméně přijatelným důvodem pro přijímání cizinců je to, že se jim v Česku líbí a chtějí tady žít. S tímto odůvodněním souhlasí zhruba dvě pětiny lidí.

V porovnání s loňským rokem se nezměnil ani pohled veřejnosti na přizpůsobení se cizinců českých zvyklostem. Podle tří čtvrtin Čechů by se jim měli cizinci přizpůsobit co nejvíce. Názor, že by jim mělo být umožněno žít v ČR zcela podle jejich zvyklostí, zůstává marginální, souhlasí s ním dvě procenta občanů.

CVVM provedlo průzkum v první polovině března a zapojila se do něj tisícovka lidí starších 15 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama