Neoprávněná licence pro solární elektrárnu Čekanice? Revizní technik dostal mírnější trest

Olomoucký vrchní soud dnes výrazně zmírnil trest reviznímu technikovi Guyi Tylovi v souvislosti s neoprávněnou licencí, kterou před deseti lety získala solární elektrárna Čekanice nedaleko Tábora. Místo pěti let vězení, které mu uložil brněnský krajský soud, si muž odpyká tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Soud vzal v úvahu jeho tíživou rodinnou situaci i dobu od spáchání činu.

Solární energie
doporučujeme

Případ tehdejších jednatelů společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Libora Kičmera a Oldřicha Kožušníka, kteří byli původně zproštěni obžaloby z podvodu, vrátil odvolací soud naopak krajskému soudu.

Podle předsedkyně senátu Martiny Kouřilové byla Tylova vina jednoznačně prokázána. Trest mu odvolací soud snížil kvůli současné tíživé situaci, stará se o dvě děti a těžce nemocnou ženu. Soud zohlednil v tomto případě zájmy dítěte.

"Uložený trest považujeme za nepřiměřeně přísný. V tomto případě lze mimořádně aplikovat trest snížený pod hranici trestní sazby. Mezi další okolnosti případu považuje soud i dobu, kdy bylo toto jednání spácháno," uvedla soudkyně. Soud vzal ohled i na to, že trestnou činnost obžalovaný spáchal ve formě pomoci.

Podle rozsudku Tyl ve své revizní zprávě na konci roku 2009 označil elektrárnu za dokončenou i když ještě nebyla schopná provozu, licenci tak elektrárna dostala neoprávněně. Škoda byla vyčíslena na 187 milionů korun. Usvědčujícím důkazem byl stavební deník, podle kterého ještě v prosinci 2009 byly na stavbě prováděny rozsáhlé práce. Podle soudu revizní technik nemohl konstatovat, že elektrárna je funkční, když zde byla nainstalována pouze třetina technologie. Elektrárnu bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout.

V případu jsou obžalováni i tehdejší jednatelé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer a Oldřich Kožušník. Brněnský krajský soud je původně zprostil obžaloby z podvodu s tím, že manažerům, kteří měli ve společnosti kontrolní pravomoci, se nepodařilo prokázat úmysl. Vrchní soud měl však jiný názor.

"Podle nás soud prvního stupně nehodnotil důkazy ve své souvislosti komplexně, nehodnotil je v širších souvislostech. Podle nás dostatečně nevyhodnotil postavení obžalovaných a jejich skutečné znalosti o stavu dostavěnosti elektrárny," řekl dnes ČTK mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

V souvislosti s licencemi získanými pro solární elektrárny již policie řešila řadu podvodů, které skončily i u soudů. Ve většině případů jsou to ale projekty, které měly být dokončeny o rok později, v roce 2010. Tehdy se totiž změnil zákon a stát znovu od roku 2011 snížil výkupní ceny elektřiny. Tentokrát ale o polovinu s platností na dalších 20 let. Investoři se tak snažili dokončit své projekty za každou cenu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama