Neoprávněná licence pro solární elektrárnu Čekanice? Revizní technik dostal mírnější trest

Olomoucký vrchní soud dnes výrazně zmírnil trest reviznímu technikovi Guyi Tylovi v souvislosti s neoprávněnou licencí, kterou před deseti lety získala solární elektrárna Čekanice nedaleko Tábora. Místo pěti let vězení, které mu uložil brněnský krajský soud, si muž odpyká tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Soud vzal v úvahu jeho tíživou rodinnou situaci i dobu od spáchání činu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Solární energie
doporučujeme

Případ tehdejších jednatelů společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Libora Kičmera a Oldřicha Kožušníka, kteří byli původně zproštěni obžaloby z podvodu, vrátil odvolací soud naopak krajskému soudu.

Podle předsedkyně senátu Martiny Kouřilové byla Tylova vina jednoznačně prokázána. Trest mu odvolací soud snížil kvůli současné tíživé situaci, stará se o dvě děti a těžce nemocnou ženu. Soud zohlednil v tomto případě zájmy dítěte.

"Uložený trest považujeme za nepřiměřeně přísný. V tomto případě lze mimořádně aplikovat trest snížený pod hranici trestní sazby. Mezi další okolnosti případu považuje soud i dobu, kdy bylo toto jednání spácháno," uvedla soudkyně. Soud vzal ohled i na to, že trestnou činnost obžalovaný spáchal ve formě pomoci.

Podle rozsudku Tyl ve své revizní zprávě na konci roku 2009 označil elektrárnu za dokončenou i když ještě nebyla schopná provozu, licenci tak elektrárna dostala neoprávněně. Škoda byla vyčíslena na 187 milionů korun. Usvědčujícím důkazem byl stavební deník, podle kterého ještě v prosinci 2009 byly na stavbě prováděny rozsáhlé práce. Podle soudu revizní technik nemohl konstatovat, že elektrárna je funkční, když zde byla nainstalována pouze třetina technologie. Elektrárnu bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout.

V případu jsou obžalováni i tehdejší jednatelé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer a Oldřich Kožušník. Brněnský krajský soud je původně zprostil obžaloby z podvodu s tím, že manažerům, kteří měli ve společnosti kontrolní pravomoci, se nepodařilo prokázat úmysl. Vrchní soud měl však jiný názor.

"Podle nás soud prvního stupně nehodnotil důkazy ve své souvislosti komplexně, nehodnotil je v širších souvislostech. Podle nás dostatečně nevyhodnotil postavení obžalovaných a jejich skutečné znalosti o stavu dostavěnosti elektrárny," řekl dnes ČTK mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.

V souvislosti s licencemi získanými pro solární elektrárny již policie řešila řadu podvodů, které skončily i u soudů. Ve většině případů jsou to ale projekty, které měly být dokončeny o rok později, v roce 2010. Tehdy se totiž změnil zákon a stát znovu od roku 2011 snížil výkupní ceny elektřiny. Tentokrát ale o polovinu s platností na dalších 20 let. Investoři se tak snažili dokončit své projekty za každou cenu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zvýší nájmy u více než 2300 městských bytů o čtvrtinu

27.05.2019 13:02 Pražský magistrát zruší dosavadní slevu 25 procent na nájemném u 2326 bytů, tedy u zhruba třetiny…

V nejlepším zájmu dítěte je zpravidla péče obou rodičů, řekl Ústavní soud

27.05.2019 12:02 V nejlepším zájmu dítěte je zpravidla péče a výchova obou rodičů, zdůraznil Ústavní soud (ÚS) v…

Předpověď počasí na měsíc: Šokové teploty a silné deště

26.05.2019 07:11 Aktualizováno Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech týdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro…

Romové se valí do Prahy. Startuje festival romské kultury Khamoro

26.05.2019 05:10 Večerním koncertem začne dnes v Praze v Kasárnách Karlín festival romské kultury Khamoro neboli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama