Barevné Velikonoce: Pozor na některá barviva, mohou vám hodně ublížit

Velikonoční svátky obvykle doprovázejí specifické potraviny. Ovšem zejména cukrovinky pro děti obsahují řadu barviv, na které by si spotřebitelé měli podle dTestu dát pozor.

Přidejte svůj názor

Velikonoce
doporučujeme

Podle průzkumu dTestu není potřeba ihned propadat panice. U žádného ze zkoumaných výrobku nebyla zjištěno překročení některého z limitů, který by ohrožoval zdraví. Jenže už jenom vystavení takovéhoto limitu nenasvědčuje, že se může jednat o ne zcela nezávadnou látku.

"Výrobci jsou experty na produkci a prodej, nikoli na výživu. Vyrábějí to, co nejvíce láká, co se prodává. V laboratořích vymýšlejí složení, jejich hlavním cílem je prodat. Nejlépe opakovaně,“ vysvětlila záměr používat chemická barviva v potravinách specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Nejkontroverznějšími látkami, které slouží k barvení potravin, jsou tzv. azobariva. Jsou specifikována evropským nařízením č. 1333/2008 a mají  potencionálně negativní vliv na aktivitu a pozornost dětí. Na což se podle evropského nařízení musí upozorňovat na obalech potravin.

Konkrétně se jedná o následujíc látky:  žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124). Další problematickou látkou mimo azobarviva je i karmín či kyselina karmínová, dříve známá také jako košenila (E 120).

Problematický je i oxid titaničitý používaný k potravinářskému bělení. Ve Francii je považován za škodlivou látku, která může způsobovat předrakovinotvorné stavy a francouzská vláda navrhla jeho zákaz v potravinách od roku 2020.

V cukrářských dekoracích, které hojně používají potravinářské barvy, je zpravidla také přítomen konzervant benzoan sodný. Podle francouzských zjištění může prohlubovat hyperaktivitu dětí.

Přestože se nejedná o zakázané produkty dTest doporučuje omezit  spotřebu těchto látek. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok ve FN Ostrava: Hrůza, křik zakuklenců, otřesené děvčátko, popisují…

10.12.2019 15:17 Zdravotní sestry krčící se za zaparkovanými auty, policejní psycholog vyvádějící otřesené děvčátko…

Masakr ve FN Ostrava: Město uctí památku obětí, z ciziny přicházejí…

10.12.2019 14:47 Slovenský premiér Peter Pellegrini vyjádřil svému českému protějšku Andreji Babišovi soustrast…

Jsou Češi pro zákon o sociálním bydlení? Výsledky průzkumu zbořily mýtus

10.12.2019 14:42 Vznik zákona o sociálním bydlení by v Česku podpořilo 85 procent lidí mezi 18 a 74 lety. Celkem 93…

Noční drama v Brně: Kvůli bytu s chemikáliemi evakuováni další lidé

10.12.2019 14:12 Aktualizováno Pět desítek lidí, kteří kvůli nalezeným chemikáliím v jednom z brněnských bytů museli v noci na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama