Barevné Velikonoce: Pozor na některá barviva, mohou vám hodně ublížit

Velikonoční svátky obvykle doprovázejí specifické potraviny. Ovšem zejména cukrovinky pro děti obsahují řadu barviv, na které by si spotřebitelé měli podle dTestu dát pozor.

Přidejte svůj názor

Velikonoce
doporučujeme

Podle průzkumu dTestu není potřeba ihned propadat panice. U žádného ze zkoumaných výrobku nebyla zjištěno překročení některého z limitů, který by ohrožoval zdraví. Jenže už jenom vystavení takovéhoto limitu nenasvědčuje, že se může jednat o ne zcela nezávadnou látku.

"Výrobci jsou experty na produkci a prodej, nikoli na výživu. Vyrábějí to, co nejvíce láká, co se prodává. V laboratořích vymýšlejí složení, jejich hlavním cílem je prodat. Nejlépe opakovaně,“ vysvětlila záměr používat chemická barviva v potravinách specialistka na zdravotní prevenci a výživu PharmDr. Margit Slimáková.

Nejkontroverznějšími látkami, které slouží k barvení potravin, jsou tzv. azobariva. Jsou specifikována evropským nařízením č. 1333/2008 a mají  potencionálně negativní vliv na aktivitu a pozornost dětí. Na což se podle evropského nařízení musí upozorňovat na obalech potravin.

Konkrétně se jedná o následujíc látky:  žluť SY (E 110), chinolinová žluť SY (E 104), azorubin (E 122), červeň allura (E 129), tartrazin (E 102) a ponceau (neboli košenilová červeň A, E 124). Další problematickou látkou mimo azobarviva je i karmín či kyselina karmínová, dříve známá také jako košenila (E 120).

Problematický je i oxid titaničitý používaný k potravinářskému bělení. Ve Francii je považován za škodlivou látku, která může způsobovat předrakovinotvorné stavy a francouzská vláda navrhla jeho zákaz v potravinách od roku 2020.

V cukrářských dekoracích, které hojně používají potravinářské barvy, je zpravidla také přítomen konzervant benzoan sodný. Podle francouzských zjištění může prohlubovat hyperaktivitu dětí.

Přestože se nejedná o zakázané produkty dTest doporučuje omezit  spotřebu těchto látek. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Z vyšehradských hradeb se v noci zřítil muž

25.04.2019 09:53 Při pádu z vyšehradských hradeb se ve středu večer zranil třicetiletý muž. Spadl z asi…

loading...

Slovák ubil v Česku dvě ženy. Odpyká si 35 let vězení, potvrdil Nejvyšší…

25.04.2019 09:48 Ľubomír Polák si za ubití dvou žen odpyká 35 let ve vězení. Dovolání Slováka, který v Praze žil…

Policie v Lutíně zadržela dva uprchlíky, utekli ve firmě z kamionu

25.04.2019 09:41 Policisté zadrželi v Lutíně na Olomoucku dva muže, pravděpodobně běžence z Afghánistánu. Na…

Zapálil dům i s babičkou. Puškin si trest odpyká, Nejvyšší soud zamítl…

24.04.2019 16:41 Za pokus o vraždu babičky si Jevgenij Puškin s konečnou platností odpyká 12 let ve vězení. Jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama