Daň z neplatné kupní smlouvy? Ústavní soud se zastal firmy ve sporu s cifršpióny

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti firmy Dareal, která musela zaplatit daň z převodu nemovitosti založeného na falešném podpisu. Po spletitém sporu jí finanční správa neumožnila obnovu řízení, tím pádem firma nedosáhla ani vrácení exekučně vymožené daně. ÚS zdůraznil, že pokud člověk nebo firma dostanou od úřadu chybné poučení, veřejná moc by měla sama pochybení napravit. V projednávaném případě to znamená možnost mimořádně podat návrh na obnovu řízení i po překročení zákonné lhůty.

Daně, ilustrační fotografie

V kauze šlo o rozestavěný hotel nedaleko Popůvek u dálnice D1 na Brněnsku. Stavba začala už v první polovině 90. let, po mnoha peripetiích hotel otevřel až před několika lety pod jménem Victory.

Katastrální úřad v roce 2000 rozhodl o vkladu vlastnického práva ke komplexu na základě kupní smlouvy údajně uzavřené mezi firmou Euresta, právní předchůdkyní Darealu, a jiným podnikatelem jako kupcem. Kupní smlouva však byla patrně uzavřená bez vědomí firmy a civilní soud ji později označil za absolutně neplatnou kvůli padělání podpisu jednatele. Reálná daňová povinnost tedy firmě nikdy nevznikla, přesto jí však úřady vyměřily daň 1,78 milionu korun a také ji exekučně vymohly.

V roce 2004 podala firma návrh na obnovu daňového řízení. Podložila ji civilní žalobou na určení vlastnického práva a znaleckým posudkem prokazujícím padělání podpisu na vkladu vlastnického práva do katastru a pravděpodobně též i na kupní smlouvě.

Správce daně však návrh zamítl s tím, že ke splnění podmínek pro obnovu řízení je potřeba počkat na pravomocný rozsudek civilního soudu. Finanční ředitelství v Brně závěr potvrdilo a firmu poučilo, že návrh na obnovu řízení má podat do šesti měsíců od právní moci rozhodnutí civilního soudu.

Firma se řídila instrukcemi a poté, co v roce 2012 civilní rozsudek obdržela, podala návrh na obnovu řízení podruhé. Finanční správa jí však navzdory předchozímu výslovnému poučení sdělila, že návrh je opožděný. Firma neuspěla ani s následnou správní žalobou a kasační stížností. Zastal se jí až ÚS.

"V případě chybného poučení jednotlivce ze strany orgánu veřejné moci musí veřejná moc sama toto pochybení napravit a dovodit mimořádnou přípustnost návrhu i po překročení zákonné lhůty. Důsledky tohoto pochybení nelze spravedlivě přičíst k tíži jednotlivce, který jednal jako bdělý účastník řízení," rozhodl ÚS. V kauze bude nyní znovu rozhodovat Krajský soud v Brně.

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Související:

Právě se děje