Tomáš Březina vypovídá u zlínského soudu, veřejnost byla vyloučena

Před zlínským okresním soudem dnes vypovídá jako svědek Tomáš Březina. Soud ho nechal předvolat v souvislosti s projednávaným případem praní špinavých peněz pocházejících z nelegálního podnikání jeho bratra Radka Březiny, hlavního organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem. Na návrh státního zástupce Radka Bartoše však předseda trestního senátu Pavel Houdek rozhodl o tom, že bude Tomáš Březina vypovídat s vyloučením veřejnosti.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Já jsem navrhoval provést výslech svědka Tomáše Březiny takovým způsobem, aby byla ochráněna osobnost toho svědka. Tomáš Březina vypovídá ve více trestních řízeních, kdy není v zájmu jeho bezpečnosti, aby byla veřejně známa jeho aktuální podoba, případně další podrobnosti k jeho bydlišti, osobnímu stavu a podobně," řekl dnes ČTK Bartoš.

V případu jsou obžalováni čtyři lidé, kteří jsou bratrům Březinovým blízcí. Jde o jejich otce Vladimíra, manželku Radka Březiny Stanislavu a asistentky Kateřinu Míčkovou a Kristýnu Mazurovou. V případě prokázáni viny jim hrozí až osmileté vězení, všichni vinu popírají.

Podle státního zástupce se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců v letech 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat vklady na různé bankovní účty a nákupem cenných papírů nebo nemovitostí. Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a prováděly vklady v takovém rozsahu a četnosti, že musely vědět, že nejde o legální peníze.

Díky těmto finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Orgány činné v trestním řízení v přípravném řízení pro neúčelnost zastavily kvůli praní špinavých peněz stíhání Radka a Tomáše Březinových a jejich spolupracovníka Lubomíra Kaláče. Všichni už byli potrestaní za daňové delikty. Radek Březina však podle Bartoše požádal, aby jeho stíhání pokračovalo, soud mu už však nemůže uložit žádný další trest.

Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Způsobenou škodu vyčíslil soud na 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek zatím nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn. Hlavní líčení je nařízeno až do května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama