Všechny formy tabáku by neměly být zdaněny stejně, říkají experti

Všechny formy tabáku by podle odborníků neměly mít stejně vysokou spotřební daň. Zohledňovat by se měla rizika jejich užívání, nejvyšší daň by měla být u klasických hořících cigaret. Uvedli to dnes na diskusním setkání ThinkTanku Racionální politiky závislostí o minimalizaci rizik užívání tabáku. V minulých dnech ministerstvo financí představilo návrh na zvýšení spotřební daně na tabák.

Nedopalky, ilustrační fotografie

Podle odborníků je třeba odlišovat vliv kouře a nikotinu, který způsobuje závislosti. "Zdraví ohrožují produkty spalování. Kouř obsahuje řádově tisíce látek, které jsou velmi toxické. Z ekonomického hlediska je absolutně jasné, že kouření výhodné není," uvedla předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

"Existuje dostatek důkazů o tom, že alternativní formy užívání nikotinu jsou o 95 procent méně škodlivé než kouření," řekl Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Spotřební daň na tabák ročně generuje asi osm procent daňových příjmů státu. Celospolečenské náklady na jejich léčbu, ušlý pracovní výkon a další ztráty dosahují asi sta miliard korun.

Podle bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je na místě daňově zvýhodnit alternativní způsoby užívání nikotinu včetně zahřívaného tabáku. "Jedno z nejmodernějších doporučení je regulovat produkty podle škodlivosti. Více daňově zatížit ty škodlivější," doplnil vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Podle Králíkové je vysoká cena cigaret jedním z nejúčinnějších opatření, jak snížit spotřebu. Upozornila na to, že cena cigaret roste méně než průměrná mzda. "Aby byly stejně dostupné jako dříve, musely by stát asi 200 korun," dodala. I pokud by klesla spotřeba, tak se na vyšší dani podle ní vybere víc peněz.

V Česku kouří asi 1,7 milionu dospělých. Ročně v souvislosti s kouřením zemře 15.000 až 17.000 lidí. "Kouření je rizikový faktor číslo jedna. Je to jeden z největších zabijáků a příčin nemocnosti naší populace," uvedl Mravčík. Kromě rakoviny plic lékaři spojují kouření i s nemocemi srdce a cév, jako jsou infarkty nebo vysoký tlak.

Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, by měly podle návrhu MF stoupnout od ledna 2020 zhruba o deset procent. Daňová zátěž u jedné krabičky cigaret by mohla podle informací ČTK od tabákových firem stoupnout o 12 až 13 korun.

Bez proudu je stále přes 30 tisíc odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 12:32 Aktualizováno Bez dodávky elektrického proudu po bouřkách bylo v Česku dnes před polednem asi 30.500 odběratelů.…

V nejpostiženějších obcích by hasiči už neměli najít další zraněné

25.06.2021 12:22 Jihomoravské obce, které ve čtvrtek nejvíce zasáhly bouřky a silný vítr, už hasiči z 99 procent…

Na pomoc zasaženým obcím přispívají lidé i firmy. Vybraly se desítky…

25.06.2021 12:12 Aktualizováno Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se…

V postižených obcích se zvedla vlna solidarity, lidé si pomáhají, dávají…

25.06.2021 12:11 Ničivá bouře v Jihomoravském kraji, která za sebou zanechala zničené domy, vzbudila v lidech…

Doplatili hypotéku, teď o dům přišli. Svědkové z Lužic popisují tornádo…

25.06.2021 12:03 Aktualizováno Jako dunění tanků připadalo jednomu z obyvatel Lužic na Hodonínsku tornádo, které se obcí prohnalo…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na pět. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 11:49 Aktualizováno Bouřky na Hodonínsku a Břeclavsku si v noci na dnešek vyžádaly zatím pět obětí. ČTK to řekl mluvčí…

Hasiči z Karlovarského kraje nabídli jižní Moravě pomoc

25.06.2021 11:44 Hasiči z Karlovarského kraje poskytli kolegům z Jihomoravského kraje, postiženého bouřkami a…

Na Hodonínsku zasahuje 550 hasičů a 250 policistů

25.06.2021 11:39 Na Hodonínsku, kde ve čtvrtek večer několik obcí zasáhlo tornádo, je nasazeno 550 hasičů, 56 lidí…

Škody po bouřích půjdou do stovek milionů, odhaduje policie

25.06.2021 11:33 Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily podle policie ve čtvrtek stovky domů, škoda bude odhadem…

OBRAZEM: Denní světlo odhalilo apokalyptické záběry zničených obcí

25.06.2021 11:28 S příchodem ranních paprsků světla se naplno odhalila zkáza, kterou ve čtvrtek večer napáchalo…

Související:

Právě se děje