Bombový útočník z Rýmařova je na psychiatrii, obviněn zatím není

Úterní útok výbušninou na radnici v Rýmařově na Bruntálsku byl činem jednotlivce. Zatím není nikdo trestně stíhán, muž podezřelý z činu je v péči lékařů psychiatrie. ČTK to dnes řekl dozorující státní zástupce Alexandr Dadam. Radnice zůstává uzavřená, rýmařovský starosta Luděk Šimko ale řekl, že v pátek by se měla otevřít i pro veřejnost.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Radnice v Rýmařově
doporučujeme

"Zadržená podezřelá osoba byla předána do péče lékařů. Momentálně se zjišťují podmínky pro vůbec zahájení trestního stíhání s ohledem na zdravotní stav. Čekáme na vyjádření, zda ho v tuto chvíli vůbec můžeme stíhat," řekl Dadam.

Znalci musí posoudit, zda zadržený muž není duševně nemocný nebo zda v době spáchání činu nebyl nepříčetný. Média spekulovala, že příčinou útoku na radnici byl sousedský spor.

"Bylo zabráněno v tom, aby se podezřelá osoba mohla dopustit něčeho dalšího. Jediná informace, kterou můžu sdělit, je, že dosavadní prověřování svědčí o tom, že šlo o čin jednotlivce bez vazeb na nějakou skupinu osob nebo nebo s nějakým mezinárodním přesahem," řekl státní zástupce.

Zatím neurčená výbušnina explodovala na radnici v Rýmařově v úterý před 17:00. Výbuch poničil interiér budovy a vyrazil řadu oken, nikoho však nezranil. Podezřelého policie zadržela krátce po výbuchu.

Budovu dnes prohlédli odborníci. "Byl tady statik, byla provedena revize elektřiny a plynu, zkontrolovali základní funkce a konstatovali, že je všechno v pořádku. Zhruba od 08:00 už uklízíme, spravujeme, slepujeme, tak abychom byli na zítřek připraveni a schopni normálně úřadovat," řekl dnes ČTK starosta Šimko. Výbuch podle něj zničil v podstatě jenom okna a dveře. Bude potřeba také vymalovat. "Tlakovou vlnu dveře utlumily tak, že v kancelářích nejsou žádné větší škody," řekl Šimko. Způsobenou finanční škodu zatím starosta nedokáže odhadnout.

"Zatím jsme se to snažili jenom tak poslepovat, protože výroba dveří bude chvilku trvat. Budova je kulturní památka a památkáři samozřejmě chtějí, abychom to dali do stavu, v jakém to bylo. Takže teď to jenom provizorně opravujeme, aby byly kanceláře uzavíratelné, ale od zítřka (pátku) bychom měli fungovat. Opravu budeme průběžně řešit s památkáři," dodal Šimko.

Ve městě je podle něj klid a mezi lidmi ani není žádné napětí. O motivech činu nechtěl starosta spekulovat. "O motivech činu zatím nemáme žádné informace. Nevím, jestli to byl útok na radnici, na někoho konkrétního nebo jenom zkrat jedince," uzavřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Brně: Hoří bývalý obchoďák, uvnitř jsou pneumatiky. Lidé nemají…

22.09.2019 20:44 Aktualizováno V bývalém obchodním domě Letná na sídlišti v Brně-Bystrci vypukl dnes v podvečer požár. Uvnitř…

Dětské skupiny změní jméno na jesle. Platit je má stát, plánuje…

22.09.2019 15:00 Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama