Botanická zahrada vyhrála spor o Fatu Morganu, ÚS zamítl stížnost architekta

Pražská botanická zahrada neuspěla s ústavní stížností proti loňskému verdiktu, podle kterého měla zaplatit architektu Zdeňku Deylovi 100.000 korun. Peníze jsou zadostiučiněním za zásah do jeho autorského díla, skleníku Fata Morgana. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou.

Ústavní soud ČR

Verdikt vynesl loni v únoru Vrchní soud v Praze. Zároveň potvrdil, že zahrada neoprávněně použila projektovou dokumentaci, když ji bez Deylova souhlasu zpřístupnila dalším lidem kvůli provedení změn.

Zbytek žaloby, ve které se architekt domáhal 1,5 milionu korun, ale vrchní soud loni vrátil k Městskému soudu v Praze kvůli vyjasnění právní povahy nároku. Zároveň nařídil změnu samosoudce. Původní soudkyně prý nerespektovala názor nadřízeného soudu. Dovolání zahrady odmítl Nejvyšší soud.

Podle ústavní stížnosti nevěnovaly soudy případu takovou odbornou pozornost, jakou s ohledem na svou složitost vyžadovala. Rozhodnutí o zadostiučinění 100.000 korun, které padlo u odvolacího soudu, označila zahrada za překvapivé.

Podle ústavních soudců je ale verdikt náležitě odůvodněný a nemá ani žádné jiné vady, kvůli kterým by měl být zrušen. "Ve stěžovatelčině případě nedošlo ani k přijetí ústavně nepřijatelného překvapivého rozhodnutí, bylo zřejmé, že součástí požadavku žalobce je od samého počátku i úhrada finanční částky jako přiměřeného zadostiučinění," stojí v usnesení.

Zahrada, která je příspěvkovou organizací hlavního města, uzavřela s Deylem smlouvu v roce 1996. O tři roky později, ještě před dokončením díla, od kontraktu odstoupila. Skleník vyšel na 200 milionů korun, oproti původním odhadům se prodražil téměř desetinásobně. Podle architekta se to stalo i kvůli změnám, které zahrada v projektu svévolně provedla poté, co s ním ukončila spolupráci. Deyl tvrdil, že provedené změny měl možnost vidět až jako platící návštěvník, přičemž s řadou z nich nesouhlasí.

Prodražení výstavby Faty Morgany stálo místo někdejšího šéfa zahrady Jiřího Haagera. Ten v minulosti vypověděl, že Deyl dodal projekt pouze zčásti a pozdě, některé návrhy prý navíc byly absurdní a nepoužitelné.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje