Vztekat se umíme parádně. Blafy se salmonelou do sebe ale nacpeme znovu

Komentář - V Česku se objevily další závadné potraviny z Polska. Před nedávnem hovězí maso, poté sušenky, teď kuřecí maso a zelenina. Internet se plní lidmi, kteří se dušují, že zaručeně už nikdy žádnou potravinu z Polska nekoupí. A leckdo by řekl, že pohár trpělivosti jim po všech průserech přetekl právem. Proč potom ale statistiky ukazují, že jde zase jen o plané řeči?

Maso na českých pultech, ilustrační fotografie

Řekněme si to na rovinu. Maso nakažené salmonelou není maso, je to blaf. Jen blázen by ho jedl dobrovolně. O něco méně nás tíží přemíra pesticidů nebo špatně označené potraviny obsahující více alergenů, než kolik je povolený limit. Vegetarián alergický na arašídy by asi s tímto žebříčkem priorit nesouhlasil, většinovou společností ale pořád doznívá otřesné zjištění, co se dělo na polských jatkách.

Řada z nás se po přečtení zprávy o tom, že se někde porážely nemocné krávy a rizikové maso se dováželo k nám, jistě zařekla, že bude pečlivěji kontrolovat původ masa. Polské už do nákupního košíku nedá. Radši kvalitní české. A na internetu si vždycky ověříme jeho kvalitu. Jak dlouho nám to vydrželo? Vůbec.

Existují tři typy lidí. Prvnímu je jedno, co kupuje. Původ masa neřeší, protože mu nikdy z žádného nic nebylo. Zprávu o nakaženém masu možná zaregistruje, ale netíží ho. Druhý typ lidí si maso poctivě kontroluje roky. Zjištění, že se zase někde snědlo nakažené maso, v něm vyvolá pocit zadostiučinění a sebeuspokojení. Třetí typ lidí, a pravděpodobně ten většinový, se nad takovou informací pozastaví. A třeba si i naplánuje, jak se podobnému případu vyhne.

Nevydrží to. Nikdy to nevydrží. Kdo si dnes vzpomene, že se před sedmi lety objevil podobný skandál u průmyslové soli, která se horem spodem cpala do ryb a uzenin? Kdo dnes kontroluje, jestli jsou vejce nebo jablka z Polska? Ani masný skandál se nestal poprvé, nebyl to až letošní rok, kdy se zjistilo, že maso dovážené z této země může být závadné. Už jsme to tu měli. Už jsme tu měli i všeobecné pobouření. A dlouho nevydrželo.

To ostatně ukazuje nejen to, že se stále dokola opakuje ten stejný případ, kdy nakažené či jinak závadné maso končí lidem na talíři, ve školních jídelnách i v nemocnicích. Dokazují to i data českého statistického úřadu. Nejvíce kuřecího masa a obecně drůbeže se k nám dováží z Polska. Jeho import stoupá. Nejvíce hovězího masa k nám míří z Polska, Nizozemska a Německa. Dovoz opět stoupá. A když si dáme do kontrastu, že loni se u nás snědlo drůbežího masa nejvíce v historii...

Češi maso jíst nepřestanou, a to ani to polské. Dalo by se sice říct, že pokud se na tuzemský trh i přes přísná nařízení a kontroly zdejších úřadů dostanou znehodnocené potraviny, že se něco změní. V dlouhodobém horizontu ale pravděpodobně nikoliv. Každá změna je totiž moc náročná. A drahá.

Lidé v obchodech nechtějí utrácet stokoruny za drahé maso, když si mohou koupit v akci levné polské. Nechtějí jako první věc po příchodu domů z nákupu žhavit internet a hledat šarži, kde bylo maso skutečně vytvořeno, vyrobeno, poraženo. Přesvědčení, že to budou dělat, jim vydrží chvíli, a pak skončí jako Babišova Účtenkovka. Bude to bavit stále méně lidí. Což ostatně ukazuje i historie, na skandály s polskými potravinami se vždy zapomnělo a vše se vrátilo do starých kolejí. Hrozba pominula. I ta současná pomine. A za půl roku si na ni vzpomene málokdo.

Teď se tomu těžko věří. Internet je plný lidí, kteří jsou přesvědčeni, že polské maso už nikdy nevezmou do pusy. V anketách s přehledem vyhrávají odpovědi stylu "Polské potraviny už nikdy nekoupím", týden před výplatou ale bude mnoho Čechů hovořit jinak. A převáží názory, že maso přece stačí pořádně upéct nebo usmažit, a vše bude ok, tak o co jde?

Chvála těm, kteří podporují zdejší zemědělce a kteří nakupují u osvědčených řezníků. Chvála těm, kteří si uvědomují, že nejde jen o polské potraviny, závadné může být cokoliv odkudkoliv, včetně Česka. Zdejší masný a potravinářský průmysl by totiž taky mohl ukrývat nějaký ten škraloup. A chvála těm, kteří jsou počínaje letošním rokem zapřísáhlými odpůrci čehokoliv polského. V roce 2012 byli také. A o pár týdnů později novinové titulky hlásaly: Čechům polské jídlo nevadí, nakupují ho stále víc.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje