Muž brutálně vraždil, pak si stěžoval na "krutý trest". Ústavní soud s ním zatočil

Ústavní soud odmítl stížnost Rostislava Zámečníka, jenž za loupežnou vraždu a brutální napadení dalšího muže dostal výjimečný trest 23 let vězení. Obou útoků se podle pravomocného verdiktu dopustil v jeden den na Mladoboleslavsku s komplicem Rostislavem Soukopem. Ústavní soudci se zabývali jen Zámečníkovou stížností, označili ji za zjevně neopodstatněnou.

Masoví vrazi
doporučujeme

Zámečník v ústavní stížnosti tvrdil, že justice odmítala jeho důkazní návrhy a prováděla výhradně ty důkazy, které svědčily v jeho neprospěch. Upozorňoval také na další údajné nedostatky v dokazování, Ústavní soud ale žádné pochybení nezjistil. "Trestní soudy se důkazními návrhy stěžovatele zabývaly a dostatečně odůvodnily jejich odmítnutí," stojí v usnesení.

Muž neuspěl ani s tvrzením o krutém, nepřiměřeně přísném trestu. Ústavní soud může zasahovat jen v situaci, kdy trest extrémně vybočí ze zákonných kritérií, což se v Zámečníkově kauze nestalo.

Trestné činy se odehrály v dubnu 2016. Kolemjdoucí našel na polní cestě mezi obcemi Bukovno a Vinec dva ležící muže. Jeden podlehl předchozímu brutálnímu napadení, druhý přežil díky vysoce specializované lékařské péči.

Útočníky byli podle pravomocného verdiktu dělník Soukop a nezaměstnaný Zámečník, kteří oběti poznali v noci v baru v Mladé Boleslavi. Podle spisu nejprve naložili do auta prvního muže, odvezli ho na místo činu, kde jej Zámečník opakovaně mlátil a kopal do hlavy. Pak mu vzali 12.000 korun a mobil.

Poté se vrátili do města, před barem napadli druhého muže a nacpali ho do kufru auta. Skončil zmlácený na poli, přišel o 2400 korun a telefon. Získané peníze si obžalovaní rozdělili. Zámečník podle verdiktu před odjezdem z místa činu zasadil obětem několik bodných a řezných ran.

Přísnější trest dostal Zámečník, neboť měl podle pražských soudů aktivnější a vůdčí roli. Soukop si má odpykat 14 let za pomoc k těžkému ublížení na zdraví, omezování osobní svobody, podílnictví a loupež. Zámečník vinu popíral, Soukop svědčil proti němu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama