Vypral přes miliardu korun? Policie navrhla obžalovat muže v kauze kampeličky MSD

Policie navrhla obžalovat osmačtyřicetiletého Čecha za praní špinavých peněz vylákaných z později zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Podle kriminalistů zastřel původ více než miliardy korun. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti mu v případě prokázání viny hrozí až osmileté vězení. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Tyto finanční prostředky byly podle našich závěrů převáděny přes nastrčené české společnosti na firmy v Hong Kongu, kde měly být částečně vybírány v hotovosti a zčásti převáděny a vraceny zpět do České republiky na účty společností spjatých s obviněným," popsal mluvčí.

V řetězci společností figurovali podle vyšetřovatelů jak tzv. bílí koně, tak i člověk, který v zahraničí vystupoval pod falešnou identitou za využití padělaných dokladů.

Policie obviněnému muži zajistila nemovitosti v odhadované ceně 40 milionů korun. Pokládá ho za člena organizované skupiny působící ve více státech, která již stojí před českým soudem za vytunelování MSD. V této části kauzy čelí stíhání 20 lidí, kteří údajně způsobili družstvu škodu zhruba 1,2 miliardy korun. Obžaloba tvrdí, že bývalý předseda představenstva Petr Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali kampeličku v letech 2010 až 2013 prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali. Muži vinu odmítají.

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Firmy, kterým družstvo poskytovalo úvěry, neměly žádnou historii a údajně je zastupovali nastrčení lidé. Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14.000 členů, do konkurzu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama