V uzavřené firmě v Chrasti odhaleny nebezpečné chemikálie, likvidace bude nákladná

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyzve insolvenčního správce společnosti KM Plus z Chrasti u Chrudimi, aby vyklidil nebezpečné látky z uzavřeného podniku. Při kontrole na základě podnětu tam inspektoři nalezli nezabezpečené kontejnery a láhve s kyselinami, hydroxidy a provozními náplněmi. Ve firmě jsou uloženy látky dráždivé a zdraví škodlivé s nižší mírou rizika, řekl dnes ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Ilustrační foto
doporučujeme

"V areálu bylo nalezeno pět až deset nádrží o objemu jednoho krychlového metru, plné byly maximálně do poloviny, a také dvě palety s malými baleními. Část látek je stále v originálních obalech, menší množství bylo také rozházené," uvedl Trávníček. Kontrola na místě byla ukončena, nyní si inspekce vyžádala dokumenty k uloženým chemikáliím.

Podle České televize, která na případ upozornila, by měl insolvenční správce objekt zabezpečit a postarat se o nápravu. To by však mohlo být nákladné. "Stát nemůže uvolnit peníze na likvidaci něčeho, co má jiného majitele," uvedl Trávníček.

Firma KM PLus se zabývala výrobou lepidel, tmelů a stáčením chemikálií z větších do menších balení. Vloni policie obžalovala čtyři muže z jejího vedení i dalších společností z poškození zájmů Evropské unie, údajně podvodně získali 16,4 milionu korun. Již předtím finanční úřad vydal na KM Plus zajišťovací příkazy, následkem čehož firma skončila na konci roku 2016 v konkurzu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama