Soud s Nizozemci, kteří surově napadli číšníka: Bránili jsme přátele, hájí se

Bratři Aräsh a Armin Nahviovi z Nizozemska, kteří jsou obžalováni z loňského pokusu o vraždu číšníka z restaurace v centru Prahy, dnes u soudu uvedli, že na jejich skupinku jako první fyzicky zaútočil manažer podniku. Do konfliktu se údajně zapojili, aby bránili své přátele. Mužům, kteří přijeli do české metropole na rozlučku se svobodou, hrozí deset až 18 let vězení. Brutální zbití číšníka, jenž po bratrech žádá odškodné 2,6 milionu korun, zachytily kamery.

Nizozemci, kteří v centru Prahy napadli číšníka

Číšník zůstal po napadení dvou hlavních agresorů ležet v bezvědomí s komplikovanými a tříštivými zlomeninami na hlavě a s krvácením do mozku. Muži sice z místa činu utekli, policisté je po však později dopadli na ryzuňském letišti.

Původně byli dva muži obviněni z těžkého ublížení na zdraví, později ale policie právní kvalifikaci případu zpřísnila. Muži jsou obžalováni také z výtržnictví. Jeden z nich se bude navíc zodpovídat také z pokusu o ublížení na zdraví. Před pražským klubem totiž udeřil do obličeje muže, s nímž se předtím pohádal.

Mužům, kteří svou oběť podle kamerových záznamů brutálně zbili, hrozí deset až 18 let vězení. Třem dalším členům jejich skupinky soud už dříve uložil podmíněné tresty a pětileté vyhoštění z Česka.

Aräsh Nahvi dnes u soudu uvedl, že se jeho přátelé začali hádat s manažerem restaurace a že hádka eskalovala. Nakonec prý manažer jednoho z Nizozemců napadl zezadu. „Já jsem se vrátil a odstrčil jsem manažera pryč, použil jsem k tomu svou nohu. Pak šlo všechno rychle,“ tvrdí.

„Několik lidí, co byli oblečeni jako číšníci, se pralo vedle manažera, cítil jsem, že mě někdo napadl. Nevěděl jsem přesně, kdo co dělá. Bylo tam mnoho křiku, strkání. Pamatuji si, že jsem někoho dvakrát či třikrát kopl do zad. Mé kopy byly nízké intenzity do zadní části, kde se nacházejí žebra. Pak přede mnou najednou někdo spadl. Ten člověk se začal zvedat a já jsem ho kopl do obličeje. Jeden muž nás odstrčil pryč, to byl pro mě konec rvačky,“ cituje z výpovědi obviněného muže Blesk.

Podle něj rozhodně nešlo o úmyslný útoků. „Vím jistě, že jsem na to místo nepřišel, abych se popral. Vzpomínám si, že jsme pak začali opouštět náměstí, ne kvůli tomu, že jsme si uvědomili, co se stalo, ale protože tam byla skupina lidí, která nás honila a křičela, že si nás najdou,“ popsal druhý z bratrů, Armin s tím, že pak měl strach a byl v šoku.

Když pak uviděl video z napadení, sám se prý ani nepoznával. „Ve vězení jsem poprvé viděl video a byl jsem šokován. Vypadalo to tak neskutečně a jinak oproti tomu, co si pamatuji. Nepoznával jsem se na tom videu, vypadal jsem jako robot,“ řekl Aräsh.

Dodal také, že číšníkovi napsal omluvný dopis, ale omluva prý nebyla akceptována. Soud tak požádal, aby se mohl napadenému omluvit přímo. „Cítím se hrozně a zahanben,“ kaje se obviněný. Nabídl prý muži finanční vyrovnání.

U soudu také zaznělo, že napadený číšník téměř po roce od útoku v pořádku. Navíc je na tom prý špatně i psychicky.  Číšník žádá po obžalovaných více než 2,6 milionu korun. 

Soudní senát v čele s Tomášem Kubovcem naplánoval jednání zatím na tři dny. V pondělí ráno byla soudní síň plná. Kromě českých novinářů byla na místě i zahraniční média, která se o případ zajímají.

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Související:

Právě se děje