Skautský vedoucí, který zneužil 39 dětí, chce z vězení. Soud počká na posudek

Bývalý skautský vedoucí Martin Mertl z Ústí nad Labem, který s kolegou Milanem Machátem podle dřívějších rozsudků zneužil 39 dětí, žádá soud o podmíněné propuštění z vězení. Do vězení šel na deset let, dvě třetiny trestu má za sebou. Jeho žádostí se dnes znovu zabýval okresní soud pro Brno-venkov, soudkyně přehrávala video z cyklu Seznam se bezpečně, kde Mertl popisuje svůj příběh. Veřejné zasedání soud odročil na neurčito, nechá zpracovat psychologický posudek odsouzeného.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Muži chlapce podle původní obžaloby získávali přes internet, kde je na sociálních sítích lákali na falešné profily dívek. Chlapcům například poslali fotografie nahých dívek a na oplátku vyžadovali jejich snímky, později i videa zachycující masturbaci. Když kompromitující záznamy získali, začali své oběti - stále pod falešným dívčím profilem - vydírat výhrůžkami, že materiály zveřejní, pokud nedodají videozáznam zachycující jejich sexuální praktiky s dalšími muži.

Pak chlapce kontaktovali pod pravými jmény s tím, že je dívka vydírá také a ať požadovaný záznam pořídí společně. Znásilnění se podle spisu dopustili na několika chlapcích, některé oběti zneužívali opakovaně.

Preventivní projekt portálu Seznam.cz přibližoval hrozby navazování kontaktu v kyberprostoru. Mertl v jednom z dílů z roku 2015 popisuje, jak chlapce získávali a co vše se dělo poté. V závěru zdůvodnil, proč do projektu šel. Uvedl, že si po zhlédnutí prvních dvou dílů uvědomil, že něco takového také páchal. "Něco odporného, něco, co by mělo ostatní varovat, aby nikomu na internetu nevěřili," uvedl v dokumentu Mertl.

Dnes u soudu řekl, že ten dokument je jeho hrozné zrcadlo, které ukazuje "co je za zrůdu". "Je s tím těžké žít, proklínám se za to. Cítím zármutek, lítost. To, co si (zneužití chlapci) prožili díky mě, to jsem nikdy neměl dělat. Měl jsem je nechat vyrůst v klidu a bezpečí, ne je do něčeho nutit," řekl Mertl. Doplnil, že to dělali ve dvojici, měli klapky na očích a podlehli sexuální touze. "Mysleli jsme, že jsme mistři světa, neviděli jsme ty následky, co to může způsobit," uvedl.

Soudkyně Lenka Šebestová veřejné zasedání odročila na neurčito. Chce nechat vypracovat znalecký posudek z oboru psychologie zaměřený na možnosti resocializace odsouzeného.

Ústecký krajský soud oba muže v roce 2013 poslal na 10 let do vězení, o rok později trest potvrdil i odvolací Vrchní soud v Praze. V platnosti zůstal také verdikt o desetiletém zákazu práce s dětmi a mládeží a nařízená ambulantní sexuologická léčba. Do vězení šli za trestné činy znásilnění, sexuální nátlak, pohlavní zneužití, ohrožování výchovy dítěte, ale také pro výrobu dětské pornografie a dalších skutků. Mertl je ve výkonu trestu v Kuřimi na Brněnsku, proto jeho žádost posuzuje soud pro brněnský venkov.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Propaganda, předlistopadová Česká televize, Moravec je prý špína... Na…

15.11.2019 22:10 Aktualizováno Fokus Václava Moravce vyvolal českém internetu bouřlivé reakce. V pořadu vystoupili slovenská…

Experti pochválili Česko za technologie. Veřejnost zkritizovali

15.11.2019 18:00 Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco…

Bude Česko platit kvůli Pelikánovi? Nikulin chce tučné odškodné

15.11.2019 16:45 Rus Jevgenij Nikulin, kterého ČR vydala ke stíhání do Spojených států, žádá po českém ministerstvu…

Protiromské nápisy v Letech: Obžalované usvědčil signál z mobilu, zaznělo…

15.11.2019 14:30 Aktualizováno Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama