V Dole ČSM začaly práce na zpřístupnění místa výbuchu

V Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku dnes začaly práce na zpřístupnění místa, kde při výbuchu metanu loni v prosinci zahynulo 13 horníků. Začíná se rekonstrukcí dvou výbuchuvzdorných hrází, kterými je požářiště uzavřeno. Ostatky prvních z devíti horníků, jejichž těla dosud jsou pod zemí, by měla být vyproštěna na konci dubna. ČTK to řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vstup do požářiště povolil firmě na konci minulého týdne báňský úřad a začala podle plánu. Na rekonstrukcí hrází, které jsou tlusté přibližně tři metry, se podílejí čtyři záchranářské čety, tedy asi 40 lidí.

"Do hráze začínáme prokopávat otvor o rozměru metr krát 1,2 metru, do kterého následně umístíme takzvanou lutnu, tedy ocelovou trubku o průměru 800 milimetrů, která bude sloužit pro další odvětrávání podzemních prostor. Tím byla zahájena první etapa ohledání pracoviště a rekonstrukce hrází souvisejících s oblastí čelby," popsal Čelechovský.

V prostoru čelby (předku chodby) zůstalo pět mrtvých horníků. Čtyři těla jsou v porubu neboli rubání, tedy v dobývacím prostoru. V jakém stavu jejich ostatky jsou, zatím není jasné. Dovnitř uzavřeného prostoru se záchranáři dostanou lutnou vsazenou do hráze.

Po první hrázi bude následovat rekonstrukce druhé hráze. "Pak bude probíhat odvětrání, vyproštění těl pěti horníků, ohledání místa policií, stavba dvou nových hrází a uzavření oblastí čelby. Pokud se nic významného nestane, bude to trvat do konce dubna," řekl mluvčí OKD.

Na přelomu dubna a května bude následovat další etapa - odvětrávání porubu. "V polovině května začneme průzkum a vyproštění ostatků čtyř horníků z porubu a ve čtvrté etapě, což bude někdy na konci května, dojde k rozbíjení hrází a dalším technickým pracím souvisejícím se zpřístupněním oblastí," řekl Čelechovský.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Od výbuchu jsou prostory uzavřené. Po neštěstí se podařilo z dolu vynést jen čtyři mrtvé.

Mezi horníky, kteří při prosincovém neštěstí zahynuli, bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo zraněno. OKD ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex, jejichž zaměstnanci vesměs horníci byli, už vyplatila pozůstalým většinu jednorázového odškodného. Pozůstalí budou dostávat také renty a rozdělí se mezi ně peníze vybrané ve dvou sbírkách.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Plzně běsní rozsáhlý lesní požár. Zásah komplikují čumilové, stěžují si…

22.04.2019 18:47 Aktualizováno Desítky hasičů bojují už zhruba tři hodiny s rozsáhlým požárem Chotíkovského lesa na severním…

Neštěstí při závodech v Pardubicích: Kůň zavalil jezdkyni, zraněním…

22.04.2019 17:47 Aktualizováno Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se…

Zvrat v počasí: Blíží se studené fronty. Sešup teplot, bouřky, vichr

22.04.2019 16:28 Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, po jejíž přední straně k nám ve…

Počasí děsí hasiče: Česko zasáhne vichřice, vzroste riziko požárů

22.04.2019 15:52 Aktualizováno V úterý bude na většině území Česka vát silný vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až 70…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama