V Dole ČSM začaly práce na zpřístupnění místa výbuchu

V Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku dnes začaly práce na zpřístupnění místa, kde při výbuchu metanu loni v prosinci zahynulo 13 horníků. Začíná se rekonstrukcí dvou výbuchuvzdorných hrází, kterými je požářiště uzavřeno. Ostatky prvních z devíti horníků, jejichž těla dosud jsou pod zemí, by měla být vyproštěna na konci dubna. ČTK to řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Ilustrační foto

Vstup do požářiště povolil firmě na konci minulého týdne báňský úřad a začala podle plánu. Na rekonstrukcí hrází, které jsou tlusté přibližně tři metry, se podílejí čtyři záchranářské čety, tedy asi 40 lidí.

"Do hráze začínáme prokopávat otvor o rozměru metr krát 1,2 metru, do kterého následně umístíme takzvanou lutnu, tedy ocelovou trubku o průměru 800 milimetrů, která bude sloužit pro další odvětrávání podzemních prostor. Tím byla zahájena první etapa ohledání pracoviště a rekonstrukce hrází souvisejících s oblastí čelby," popsal Čelechovský.

V prostoru čelby (předku chodby) zůstalo pět mrtvých horníků. Čtyři těla jsou v porubu neboli rubání, tedy v dobývacím prostoru. V jakém stavu jejich ostatky jsou, zatím není jasné. Dovnitř uzavřeného prostoru se záchranáři dostanou lutnou vsazenou do hráze.

Po první hrázi bude následovat rekonstrukce druhé hráze. "Pak bude probíhat odvětrání, vyproštění těl pěti horníků, ohledání místa policií, stavba dvou nových hrází a uzavření oblastí čelby. Pokud se nic významného nestane, bude to trvat do konce dubna," řekl mluvčí OKD.

Na přelomu dubna a května bude následovat další etapa - odvětrávání porubu. "V polovině května začneme průzkum a vyproštění ostatků čtyř horníků z porubu a ve čtvrté etapě, což bude někdy na konci května, dojde k rozbíjení hrází a dalším technickým pracím souvisejícím se zpřístupněním oblastí," řekl Čelechovský.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Od výbuchu jsou prostory uzavřené. Po neštěstí se podařilo z dolu vynést jen čtyři mrtvé.

Mezi horníky, kteří při prosincovém neštěstí zahynuli, bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo zraněno. OKD ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex, jejichž zaměstnanci vesměs horníci byli, už vyplatila pozůstalým většinu jednorázového odškodného. Pozůstalí budou dostávat také renty a rozdělí se mezi ně peníze vybrané ve dvou sbírkách.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Související:

Právě se děje