V Dole ČSM začaly práce na zpřístupnění místa výbuchu

V Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku dnes začaly práce na zpřístupnění místa, kde při výbuchu metanu loni v prosinci zahynulo 13 horníků. Začíná se rekonstrukcí dvou výbuchuvzdorných hrází, kterými je požářiště uzavřeno. Ostatky prvních z devíti horníků, jejichž těla dosud jsou pod zemí, by měla být vyproštěna na konci dubna. ČTK to řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Vstup do požářiště povolil firmě na konci minulého týdne báňský úřad a začala podle plánu. Na rekonstrukcí hrází, které jsou tlusté přibližně tři metry, se podílejí čtyři záchranářské čety, tedy asi 40 lidí.

"Do hráze začínáme prokopávat otvor o rozměru metr krát 1,2 metru, do kterého následně umístíme takzvanou lutnu, tedy ocelovou trubku o průměru 800 milimetrů, která bude sloužit pro další odvětrávání podzemních prostor. Tím byla zahájena první etapa ohledání pracoviště a rekonstrukce hrází souvisejících s oblastí čelby," popsal Čelechovský.

V prostoru čelby (předku chodby) zůstalo pět mrtvých horníků. Čtyři těla jsou v porubu neboli rubání, tedy v dobývacím prostoru. V jakém stavu jejich ostatky jsou, zatím není jasné. Dovnitř uzavřeného prostoru se záchranáři dostanou lutnou vsazenou do hráze.

Po první hrázi bude následovat rekonstrukce druhé hráze. "Pak bude probíhat odvětrání, vyproštění těl pěti horníků, ohledání místa policií, stavba dvou nových hrází a uzavření oblastí čelby. Pokud se nic významného nestane, bude to trvat do konce dubna," řekl mluvčí OKD.

Na přelomu dubna a května bude následovat další etapa - odvětrávání porubu. "V polovině května začneme průzkum a vyproštění ostatků čtyř horníků z porubu a ve čtvrté etapě, což bude někdy na konci května, dojde k rozbíjení hrází a dalším technickým pracím souvisejícím se zpřístupněním oblastí," řekl Čelechovský.

Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Od výbuchu jsou prostory uzavřené. Po neštěstí se podařilo z dolu vynést jen čtyři mrtvé.

Mezi horníky, kteří při prosincovém neštěstí zahynuli, bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo zraněno. OKD ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex, jejichž zaměstnanci vesměs horníci byli, už vyplatila pozůstalým většinu jednorázového odškodného. Pozůstalí budou dostávat také renty a rozdělí se mezi ně peníze vybrané ve dvou sbírkách.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zajímavý průzkum. Koho by Češi chtěli za příštího prezidenta?

14.11.2019 17:33 Mezi nejpopulárnější potenciální kandidáty na prezidenta patří podle průzkumu agentury STEM/MARK…

Odposlechy Béma a Janouška jdou k soudu, říkali si Kolibříku a Mazánku

14.11.2019 17:27 Aktualizováno Státní zástupce dnes podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla…

Komunismus versus demokracie: Je polistopadový režim lepší? Toto říkají…

14.11.2019 16:17 Zhruba dvě třetiny Čechů pokládají režim po listopadu 1989 za lepší než předlistopadový. Za mnohem…

Prahu čeká bouřlivý víkend: Stovky policistů v ulicích, demonstrace…

14.11.2019 15:58 Sobotní demonstrace na Letné a nedělní oslavy 30. výročí sametové revoluce omezí v centru Prahy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama