Čechům hrozí kvůli Notre-Dame vězení? Za to, co píší na internetu, mohou dostat dva roky

Chvíli poté, co v Paříži propukl ničivý požár katedrály Notre-Dame, se na internetu začalo živě spekulovat, co může být jeho příčinou. Někteří Češi měli jasno ještě před tím, než začalo samotné vyšetřování. Vinu sváděli například na muslimy. Za to jim ale může hrozit až dva roky vězení.

Přidejte svůj názor 701 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyšetřování příčin požáru katedrály Notre-Dame může trvat měsíce. Existují ale lidé, kteří mají už nyní jasno. Za vše podle nich mohou muslimové. Někteří diskutující na sociálních sítích zašli ještě dál a tvrdí, že jde o pomstu křesťanům za útok na mešitu v novozélandském Christchurch.

Do karet jim nahrává i to, že k nehodě došlo před Velikonocemi. To se podle některých příznivcům islámu hodí. "To si jen mírumilovní čmoudi dělají místo na mešitu," tvrdí například jeden komentář. "Myslím si, že to byl cílený útok," uvedl další. 

Poslanec Lubomír Volný na sociální síti dokonce sdílel fotografie a videa, kde se muslimové údajně požáru smějí. "Tento požár nepovažuji a nikdy nebudu považovat za nic jiného, než plánovaný útok těch, kteří již stovky let nenávidí evropskou svobodu, demokracii i křesťanství," připsal k tomu.

Podobné neopodstatněné útoky ale mohou být vyhodnocení jako nenávistné a rasistické či jako šíření pomluv. Za to hrozí podle zákoníku až dva roky vězení.

Sama policie už po útoku v Christchurch uvedla, že má metody a prostředky, jak internetové diskuze sledovat. Policejní prezident Jan Švejdar tehdy zdůraznil, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti.

"Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen," napsal tehdy na twitteru.

Policie už stíhá autory některých nenávistných komentářů na internetu. Například za výroky, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy z teplické základní školy, policisté obvinili tři lidi.

Loading...
Vstupte do diskuze (701)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrat v počasí: Blíží se studené fronty. Sešup teplot, bouřky, vichr

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, po jejíž přední straně k nám ve…

Alkohol na kole? Sněmovna chystá jeho toleranci

23.04.2019 19:40 Sněmovna možná v prvním kole podpoří senátní návrh na zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů.…

Zelenskyj versus Porošenko. Pro koho hlasovali Ukrajinci v Česku?

23.04.2019 16:54 Ve druhém kole prezidentských voleb na Ukrajině se většina Ukrajinců hlasujících v České republice…

Státní zástupci mají jednotný etický kodex, začne platit v květnu

23.04.2019 16:21 Státní zástupci schválili jednotný Etický kodex státního zástupce, tedy soubor profesních pravidel.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama