Čechům hrozí kvůli Notre-Dame vězení? Za to, co píší na internetu, mohou dostat dva roky

Chvíli poté, co v Paříži propukl ničivý požár katedrály Notre-Dame, se na internetu začalo živě spekulovat, co může být jeho příčinou. Někteří Češi měli jasno ještě před tím, než začalo samotné vyšetřování. Vinu sváděli například na muslimy. Za to jim ale může hrozit až dva roky vězení.

Přidejte svůj názor 703 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyšetřování příčin požáru katedrály Notre-Dame může trvat měsíce. Existují ale lidé, kteří mají už nyní jasno. Za vše podle nich mohou muslimové. Někteří diskutující na sociálních sítích zašli ještě dál a tvrdí, že jde o pomstu křesťanům za útok na mešitu v novozélandském Christchurch.

Do karet jim nahrává i to, že k nehodě došlo před Velikonocemi. To se podle některých příznivcům islámu hodí. "To si jen mírumilovní čmoudi dělají místo na mešitu," tvrdí například jeden komentář. "Myslím si, že to byl cílený útok," uvedl další. 

Poslanec Lubomír Volný na sociální síti dokonce sdílel fotografie a videa, kde se muslimové údajně požáru smějí. "Tento požár nepovažuji a nikdy nebudu považovat za nic jiného, než plánovaný útok těch, kteří již stovky let nenávidí evropskou svobodu, demokracii i křesťanství," připsal k tomu.

Podobné neopodstatněné útoky ale mohou být vyhodnocení jako nenávistné a rasistické či jako šíření pomluv. Za to hrozí podle zákoníku až dva roky vězení.

Sama policie už po útoku v Christchurch uvedla, že má metody a prostředky, jak internetové diskuze sledovat. Policejní prezident Jan Švejdar tehdy zdůraznil, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti.

"Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen," napsal tehdy na twitteru.

Policie už stíhá autory některých nenávistných komentářů na internetu. Například za výroky, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy z teplické základní školy, policisté obvinili tři lidi.

Loading...
Vstupte do diskuze (703)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Neštěstí v Brně: Muže zasáhl elektrický výboj, utrpěl rozsáhlé popáleniny

21.09.2019 16:14 Elektrický výboj dnes na brněnském hlavním nádraží zranil člověka. Utrpěl popáleniny na 30…

Praha trénuje na velkou povodeň, cvičení začalo testem vrat na Čertovce

21.09.2019 15:34 Aktualizováno Dnešní celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval test vrat na Čertovce, která by se jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama