Inspekce stahuje z trhu další polskou potravinu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce stahuje z trhu další potravinu původem z Polska. Jedná se o dvě nevyhovující šarže masných výrobků od výrobce, konkrétně kabanosy s nízkým obsahem masa.

SZPI nařídila stažení klamavě označených masných výrobků z dovozu
doporučujeme

Potraviny, jejichž výrobcem je polská společnost, se objevily v jedné z provozoven obchodní sítě Lidl. Podle inspekce měly klamavé etikety kabanosy s označením Pikok. 

Na 100 gramů extra tenkých kabanosů bylo podle etikety použito 14 gramů hovězího masa, inspektoři ale zjistili, že tato hodnota nepřesáhla jeden gram. Stejně tomu bylo u kabanosů s chilli.

"Inspekce prodejci nařídila stažení předmětné potraviny ze všech svých poboček a zahájí správní řízení o uložení pokuty. Informace na obalu u uvedených šarží klamala spotřebitele ohledně skutečného složení potraviny a tím došlo k porušení Evropského nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům," uvedla na svém webu inspekce.

Jde o několikáté porušení za poslední dobu. Inspektoři před týdnem odhalili v několika obchodech v Česku masové konzervy a sklenice z Polska opět s nižším podílem masa, než výrobci či distributoři uvádějí. Ve všech odhalených výrobcích byl podíl masa nižší oproti údajům na etiketě o více než desetinu. 

Několik podobných případů masových konzerv z Polska s nižším podílem masa odhalily kontroly v Česku také loni. Například řetězec Kaufland prodával konzervu, ve které mělo být 59 procent kuřecího masa, ale ve skutečnosti v ní bylo méně než 48 procent masa. Řetězce Kaufland, Penny market a Lidl také loni prodávaly v akci polské konzervy s vepřovým masem, v nichž bylo rovněž výrazně méně masa, než distributor uvedl na etiketě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama