Chcete přispět na opravu Notre-Dame? Česká biskupská konference vyhlásila sbírku

Česká biskupská konference vyhlásí finanční sbírku jako gesto pomoci francouzské katolické církvi. Chce tak pomoci s obnovou pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poničil požár. ČTK to dnes sdělila mluvčí ČBK Monika Klimentová.

Církev
doporučujeme

Požár katedrály Notre-Dame vypukl v pondělí večer a podařilo se ho zcela uhasit až dnes dopoledne. Shořela střecha, zřítila se část klenby a vysoká věž, nicméně mnoho uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.

"Arcidiecéze pařížská přišla ve Svatém týdnu o svůj biskupský kostel, kde se měl arcibiskup Michel Aupetit setkat na Zelený čtvrtek se svými kněžími, vést velkopáteční obřady a slavit Kristovo zmrtvýchvstání. Církev v České republice soucítí s pařížskou arcidiecézí a chce vyjádřit svoji podporu nejen modlitbou, ale i finanční pomocí," řekl generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

zdroj: YouTube

Přestože je tato katedrála vlastnictvím francouzského státu, arcibiskupství se podílí svými sbírkami na její obnově a nyní i na záchraně, a proto je na místě směřovat výtěžek této sbírky pařížské místní církvi, dodal.

Číslo konta sbírky na opravu katedrály Notre-Dame v Paříži je 5304779730/2700 a variabilní symbol 910770. Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude vystaveno potvrzení, uvedla mluvčí.

Vyjádření lítosti nad zničením kulturního symbolu Francie a podle některých i Evropy přicházejí z celého světa spolu s nabídkami pomoci při obnově katedrály.

Příčina požáru chrámu, který procházel rozsáhlou renovací, zatím není známá. Pařížský prokurátor Rémy Heitz ale oznámil, že zatím není žádný důvod domnívat se, že oheň byl založen úmyslně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covidu mění Česko. To co většina nenáviděla, není vhodné, říká…

22.09.2020 09:45 Pandemie nového typu koronaviru zasáhla mnoho oblastí lidského života. Promítá se jak do způsobu,…

Český senior kvůli podvodníkům skončil v hongkongském vězení. Do kauzy se…

21.09.2020 16:09 Spolek Šalamoun vyzval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), aby zajistila urychlené…

Krejčířův správce Zagora žaluje stát, chce odškodné za průtahy v trestním…

21.09.2020 15:34 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora vymáhá od státu žalobou čtvrt…

Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce.…

21.09.2020 14:23 Aktualizováno Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení a vyhoštění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama