Exekuce proti ČSSD bude pokračovat, doufají Altnerovi po verdiktu ÚS

Ústavní soud (ÚS) dnes nezrušil odklad verdiktu, podle kterého má ČSSD zaplatit dědicům zemřelého právníka Zdeňka Altnera asi 338 milionů korun, kvůli formálním chybám, ale kvůli zásadnímu porušení základních zásad řízení. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli Patrik a Veronika Altnerovi, kteří po vyjasnění okruhu dědiců v řízení u ÚS figurovali jako stěžovatelé. Očekávají také pokračování exekuce, řízení podle nich nebylo zastaveno, ale odloženo.

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

Altnerovi nesouhlasí s názorem předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že straně bezprostředně nehrozí exekuce, protože je zastavena do rozhodnutí o dovolání strany Nejvyšším soudem (NS). "Exekutor byl vedením exekuce pověřen již v roce 2016, a exekuce tedy byla v tomto roce zahájena a následně byla z důvodu nezákonného rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR odložena, nikoli zastavena jak uvedl nesprávně pan Hamáček," uvedli Altnerovi.

S ohledem na to, že pražský obvodní soud v roce 2016 odložil exekuci na základě verdiktu, které nyní ÚS zrušil, očekávají, že bude exekuce pokračovat.

Původní odklad vykonatelnosti byl podle ÚS nedostatečně odůvodněný, nebyla specifikovaná závažná újma, která by případným výkonem rozhodnutí vznikla ČSSD. ÚS měl výhrady také k rozvrhu práce NS, konkrétně k mechanismu přidělení kauzy soudcům uvnitř jednoho z civilních senátů. Hamáček v reakci na rozhodnutí uvedl, že původní verdikt byl zrušen pro formální nedostatky a ČSSD navrhne odklad vykonatelnosti znovu.

Altnerovi ocenili, že ÚS se postavil protiústavnímu postupu Nejvyššího soudu. "A stvrdil, že ČSSD nehradí třetí rok pravomocně přiznané pohledávky na základě takovéhoto neústavního postupu. Nešlo o žádné formality, jak se dnes snaží ČSSD tvrdit, ale o zásadní porušení základních zásad řízení o jejich dovolání," uvedli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama