Exekuce proti ČSSD bude pokračovat, doufají Altnerovi po verdiktu ÚS

Ústavní soud (ÚS) dnes nezrušil odklad verdiktu, podle kterého má ČSSD zaplatit dědicům zemřelého právníka Zdeňka Altnera asi 338 milionů korun, kvůli formálním chybám, ale kvůli zásadnímu porušení základních zásad řízení. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli Patrik a Veronika Altnerovi, kteří po vyjasnění okruhu dědiců v řízení u ÚS figurovali jako stěžovatelé. Očekávají také pokračování exekuce, řízení podle nich nebylo zastaveno, ale odloženo.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Jan Hamáček, ministr vnitra a předseda ČSSD
doporučujeme

Altnerovi nesouhlasí s názorem předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že straně bezprostředně nehrozí exekuce, protože je zastavena do rozhodnutí o dovolání strany Nejvyšším soudem (NS). "Exekutor byl vedením exekuce pověřen již v roce 2016, a exekuce tedy byla v tomto roce zahájena a následně byla z důvodu nezákonného rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR odložena, nikoli zastavena jak uvedl nesprávně pan Hamáček," uvedli Altnerovi.

S ohledem na to, že pražský obvodní soud v roce 2016 odložil exekuci na základě verdiktu, které nyní ÚS zrušil, očekávají, že bude exekuce pokračovat.

Původní odklad vykonatelnosti byl podle ÚS nedostatečně odůvodněný, nebyla specifikovaná závažná újma, která by případným výkonem rozhodnutí vznikla ČSSD. ÚS měl výhrady také k rozvrhu práce NS, konkrétně k mechanismu přidělení kauzy soudcům uvnitř jednoho z civilních senátů. Hamáček v reakci na rozhodnutí uvedl, že původní verdikt byl zrušen pro formální nedostatky a ČSSD navrhne odklad vykonatelnosti znovu.

Altnerovi ocenili, že ÚS se postavil protiústavnímu postupu Nejvyššího soudu. "A stvrdil, že ČSSD nehradí třetí rok pravomocně přiznané pohledávky na základě takovéhoto neústavního postupu. Nešlo o žádné formality, jak se dnes snaží ČSSD tvrdit, ale o zásadní porušení základních zásad řízení o jejich dovolání," uvedli.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrat v počasí: Blíží se studené fronty. Sešup teplot, bouřky, vichr

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, po jejíž přední straně k nám ve…

Alkohol na kole? Sněmovna chystá jeho toleranci

23.04.2019 19:40 Sněmovna možná v prvním kole podpoří senátní návrh na zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů.…

Zelenskyj versus Porošenko. Pro koho hlasovali Ukrajinci v Česku?

23.04.2019 16:54 Ve druhém kole prezidentských voleb na Ukrajině se většina Ukrajinců hlasujících v České republice…

Státní zástupci mají jednotný etický kodex, začne platit v květnu

23.04.2019 16:21 Státní zástupci schválili jednotný Etický kodex státního zástupce, tedy soubor profesních pravidel.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama