Muž odsouzený za 44 loupeží zůstává ve vězení, soud zamítl obnovu řízení

Krajský soud v Plzni dnes zamítl návrh na obnovu řízení osmatřicetiletého Václava Urbana ze Sušice, který byl v roce 2011 odsouzen k deseti letům vězení za desítky bankovních a poštovních loupeží. Loni se objevilo svědectví, podle něhož Urban nespáchal tři ze skutků, za které byl mimo jiné odsouzen. Krajský soud však pro obnovu řízení neshledal důvody. Urbanovi zbývá do konce trestu 11 měsíců. Urban i státní zástupce si nechali lhůtu na vyjádření k dnešnímu rozhodnutí soudu.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soud uznal Urbana vinným 44 ze 46 žalovaných loupežných přepadení pošt, bank a sázkových kanceláří. Dopustil se jich od začátku roku 2007 do března 2010 po celé zemi. Verdikt později potvrdil Vrchní soud v Praze.

Návrh na obnovu řízní podal loni státní zástupce. Královéhradecké policii, která stíhá za vraždu a loupež třiačtyřicetiletého muže, se totiž tento muž loni při výpovědi doznal i ke třem loupežným přepadením bank v Brně v letech 2007 a 2008. Za tyto skutky byl ale odsouzen Urban. Před plzeňským soudem, který rozhodoval o obnově řízení, ale už stíhaný svou předchozí výpověď nezopakoval, a soud tak nemá procesně použitelný důkaz.

Při sérii přepadení se Urban snažil zmást policii - měnil maskování, střídal obuv, ruku držící zbraň i mluvu. Při 44 přepadeních vznikla škoda přes 6,5 milionu korun. Urban se k většině skutků přiznal, jen část útoků popřel. Kromě škod na majetku a poškození vybavení bank Urban přepadeným zaměstnankyním v několika případech způsobil pohmožděniny, některé také trpěly posttraumatickou stresovou poruchou.

Muž se maskoval tmavou kuklou, parukou a čepicí s kšiltem, šátkem přes tvář, nosil rukavici. V Plzni si omotal obličej obinadlem. Téměř všechny loupeže provedl za plného provozu bank a pošt, někdy mířil pistolí, jednou měl nůž. Nezřídka také překvapil zaměstnance, když se rozběhl a přeskočil i víc než dva metry vysoké přepážky oddělující pracovníky bank od klientů. Jindy přepážky rozbil. Po republice jezdil vlakem, s sebou měl kolo a náhradní oblečení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvrat v počasí: Blíží se studené fronty. Sešup teplot, bouřky, vichr

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Nad západní Evropou se prohloubí brázda nízkého tlaku vzduchu, po jejíž přední straně k nám ve…

Alkohol na kole? Sněmovna chystá jeho toleranci

23.04.2019 19:40 Sněmovna možná v prvním kole podpoří senátní návrh na zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů.…

Zelenskyj versus Porošenko. Pro koho hlasovali Ukrajinci v Česku?

23.04.2019 16:54 Ve druhém kole prezidentských voleb na Ukrajině se většina Ukrajinců hlasujících v České republice…

Státní zástupci mají jednotný etický kodex, začne platit v květnu

23.04.2019 16:21 Státní zástupci schválili jednotný Etický kodex státního zástupce, tedy soubor profesních pravidel.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama