Dítě dělilo od smrti jen pár minut. Obviněná matka psychózou netrpěla, shodli se znalci

Dvacetiletá žena viněná z pokusu o vraždu svého šestitýdenního syna netrpěla laktační psychózou ani poporodní depresí. Shodli se na tom znalci z oboru psychiatrie a psychologie, kteří dnes v jejím případu vypovídali u pražského městského soudu. Když odložila novorozence v nedostatečném oblečení v únoru na prochladlou zem, musela si být podle nich vědoma, že dítě může zemřít. Žena odmítla před soudem vypovídat, o skutku nemluvila ani s policií. Znalcům ale řekla, že doufala, že syna na ulici někdo najde. Činu prý lituje.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Mladá žena odložila své dítě loni 19. února u opuštěné budovy v Čiklově ulici v Praze 4 a odešla. Dítě spalo, nevydávalo žádné zvuky a leželo na odlehlém místě. Vzhledem k tomu, že teplota byla pouze těsně nad nulou, vydržel by novorozenec naživu podle znalce pouze několik desítek minut. "Ke smrti nedošlo jen díky náhodě a štěstí," prohlásila státní zástupkyně.

Nezraněného kojence totiž nalezl podnikatel Filip Slovák, který ho vzal domů a zavolal záchrannou službu. Matce dítěte hrozí v případě odsouzení až dvacetileté vězení nebo výjimečný trest.

Žena původem z Vietnamu znalcům řekla, že měla dítě s dlouholetým partnerem, který ho ale nechtěl. Nemohla kojit a měla deprese. Nechtěla syna nechat u své matky, protože se s ní neustále hádala. Vypověděla, že v den události vzala novorozence na procházku. Nemohla ho ale pořádně obléct, protože nechala jeho oblečení zamčené v autě. Až při procházce ji prý napadlo, že dítě položí na zem a odejde. Myslela si, že ho někdo najde. Jednomu ze znalců pak sdělila, že v mobilním telefonu hledala adresy babyboxů, žádné však nenašla. Nyní je jí toho, co udělala, líto. Syn je pro ni velmi důležitý a chtěla by ho zpět.

"Nebylo to impulzivní, zkratkovité jednání," prohlásil ale znalec z oboru psychologie Jiří Klos. Podle něj musela žena svůj skutek alespoň chvíli zvažovat. Má také dostatečný intelekt na to, aby pochopila, že novorozené dítě opuštěné v zimě venku zemře. Psychiatr Vlastimil Tichý dodal, že žena netrpěla duševní poruchou. Neměla ani deprese, pouze velmi sníženou náladu.

Žena den po činu odjela do Německa, kde si podle svých slov dělala kurz manikérky. Také tam měla přítele a chtěla se dostat do lepšího psychického stavu. Po několika měsících ji zadržela policie. Protože podle předsedkyně senátu Hany Hrnčířové hrozí, že by chtěla obžalovaná matka znovu uprchnout do sousední země nebo do rodného Vietnamu, nevyhověla dnes její žádosti o propuštění z vazby.

Podnikatel Slovák dostal za záchranu dítěte ocenění. Nalezeného chlapce převzaly do péče pracovnice sociálně-právní ochrany dítěte, o svěření do péče požádala jeho babička.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Experti pochválili Česko za technologie. Veřejnost zkritizovali

15.11.2019 18:00 Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco…

Bude Česko platit kvůli Pelikánovi? Nikulin chce tučné odškodné

15.11.2019 16:45 Rus Jevgenij Nikulin, kterého ČR vydala ke stíhání do Spojených států, žádá po českém ministerstvu…

Protiromské nápisy v Letech: Obžalované usvědčil signál z mobilu, zaznělo…

15.11.2019 14:30 Aktualizováno Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu…

Chtěl v Česku rozpoutat teror? Soud vynesl trest nad obžalovaným Slovákem

15.11.2019 13:48 Aktualizováno Dominika Kobulnického, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku, dnes pražský městský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama