Dítě dělilo od smrti jen pár minut. Obviněná matka psychózou netrpěla, shodli se znalci

Dvacetiletá žena viněná z pokusu o vraždu svého šestitýdenního syna netrpěla laktační psychózou ani poporodní depresí. Shodli se na tom znalci z oboru psychiatrie a psychologie, kteří dnes v jejím případu vypovídali u pražského městského soudu. Když odložila novorozence v nedostatečném oblečení v únoru na prochladlou zem, musela si být podle nich vědoma, že dítě může zemřít. Žena odmítla před soudem vypovídat, o skutku nemluvila ani s policií. Znalcům ale řekla, že doufala, že syna na ulici někdo najde. Činu prý lituje.

Soud, ilustrační foto

Mladá žena odložila své dítě loni 19. února u opuštěné budovy v Čiklově ulici v Praze 4 a odešla. Dítě spalo, nevydávalo žádné zvuky a leželo na odlehlém místě. Vzhledem k tomu, že teplota byla pouze těsně nad nulou, vydržel by novorozenec naživu podle znalce pouze několik desítek minut. "Ke smrti nedošlo jen díky náhodě a štěstí," prohlásila státní zástupkyně.

Nezraněného kojence totiž nalezl podnikatel Filip Slovák, který ho vzal domů a zavolal záchrannou službu. Matce dítěte hrozí v případě odsouzení až dvacetileté vězení nebo výjimečný trest.

Žena původem z Vietnamu znalcům řekla, že měla dítě s dlouholetým partnerem, který ho ale nechtěl. Nemohla kojit a měla deprese. Nechtěla syna nechat u své matky, protože se s ní neustále hádala. Vypověděla, že v den události vzala novorozence na procházku. Nemohla ho ale pořádně obléct, protože nechala jeho oblečení zamčené v autě. Až při procházce ji prý napadlo, že dítě položí na zem a odejde. Myslela si, že ho někdo najde. Jednomu ze znalců pak sdělila, že v mobilním telefonu hledala adresy babyboxů, žádné však nenašla. Nyní je jí toho, co udělala, líto. Syn je pro ni velmi důležitý a chtěla by ho zpět.

"Nebylo to impulzivní, zkratkovité jednání," prohlásil ale znalec z oboru psychologie Jiří Klos. Podle něj musela žena svůj skutek alespoň chvíli zvažovat. Má také dostatečný intelekt na to, aby pochopila, že novorozené dítě opuštěné v zimě venku zemře. Psychiatr Vlastimil Tichý dodal, že žena netrpěla duševní poruchou. Neměla ani deprese, pouze velmi sníženou náladu.

Žena den po činu odjela do Německa, kde si podle svých slov dělala kurz manikérky. Také tam měla přítele a chtěla se dostat do lepšího psychického stavu. Po několika měsících ji zadržela policie. Protože podle předsedkyně senátu Hany Hrnčířové hrozí, že by chtěla obžalovaná matka znovu uprchnout do sousední země nebo do rodného Vietnamu, nevyhověla dnes její žádosti o propuštění z vazby.

Podnikatel Slovák dostal za záchranu dítěte ocenění. Nalezeného chlapce převzaly do péče pracovnice sociálně-právní ochrany dítěte, o svěření do péče požádala jeho babička.

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje