Horník popálený při výbuchu v dole ČSM opustil nemocnici, o život bojoval dva měsíce

Polský horník těžce popálený při prosincovém výbuchu metanu na Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku byl dnes propuštěn z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava. Muž popálený na 65 procentech těla byl dva měsíce v umělém spánku, podstoupil šest velkých operací a řadu výkonů na operačním sále. Novinářům to sdělila mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Přidejte svůj názor

Zdravotnictví
doporučujeme

"Přes spoustu infekcí odchází po vlastních nohou, je zhojený a teď už jej čeká rehabilitace. K nám bude chodit jen na kontroly. Budeme sledovat stav jizev a pokud bude potřeba, provedeme rekonstrukční operace. Nicméně v tuto chvíli žádná akutní operace nutná není," uvedla k jeho zdravotnímu stavu přednostka kliniky Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Podle ní muž, jehož značná část popálenin dosáhla třetího stupně, odchází domů zcela soběstačný. Započatou rehabilitaci podle lékařky už v době hospitalizace zvládal velmi dobře.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince v severní lokalitě Dolu ČSM. Pod zemí explodoval metan a následně vypukl požár. Při výbuchu zemřelo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno, v nemocnicích skončili tři lidé. Jeden byl propuštěn krátce po hospitalizaci, další pak později.

Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostili záchranáři o několik dní později, když na místě neštěstí dělali předběžný průzkum.

Tento týden v Dole ČSM-Sever začaly práce na zpřístupnění místa neštěstí, kde po výbuchu zůstávají ještě ostatky devíti horníků. První z nich by podle předpokladů mohly být vyproštěny na konci dubna. Na kraji důlní chodby zůstalo pět mrtvých horníků. Čtyři těla jsou v dobývacím prostoru, tedy na druhém konci chodby.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Experti pochválili Česko za technologie. Veřejnost zkritizovali

15.11.2019 18:00 Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco…

Bude Česko platit kvůli Pelikánovi? Nikulin chce tučné odškodné

15.11.2019 16:45 Rus Jevgenij Nikulin, kterého ČR vydala ke stíhání do Spojených států, žádá po českém ministerstvu…

Protiromské nápisy v Letech: Obžalované usvědčil signál z mobilu, zaznělo…

15.11.2019 14:30 Aktualizováno Dva muži, které obžaloba viní, že loni umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu…

Chtěl v Česku rozpoutat teror? Soud vynesl trest nad obžalovaným Slovákem

15.11.2019 13:48 Aktualizováno Dominika Kobulnického, který čelí obžalobě z přípravy teroristického útoku, dnes pražský městský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama