Horník popálený při výbuchu v dole ČSM opustil nemocnici, o život bojoval dva měsíce

Polský horník těžce popálený při prosincovém výbuchu metanu na Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku byl dnes propuštěn z Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava. Muž popálený na 65 procentech těla byl dva měsíce v umělém spánku, podstoupil šest velkých operací a řadu výkonů na operačním sále. Novinářům to sdělila mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Zdravotnictví
doporučujeme

"Přes spoustu infekcí odchází po vlastních nohou, je zhojený a teď už jej čeká rehabilitace. K nám bude chodit jen na kontroly. Budeme sledovat stav jizev a pokud bude potřeba, provedeme rekonstrukční operace. Nicméně v tuto chvíli žádná akutní operace nutná není," uvedla k jeho zdravotnímu stavu přednostka kliniky Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Podle ní muž, jehož značná část popálenin dosáhla třetího stupně, odchází domů zcela soběstačný. Započatou rehabilitaci podle lékařky už v době hospitalizace zvládal velmi dobře.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince v severní lokalitě Dolu ČSM. Pod zemí explodoval metan a následně vypukl požár. Při výbuchu zemřelo 13 lidí a dalších deset bylo zraněno, v nemocnicích skončili tři lidé. Jeden byl propuštěn krátce po hospitalizaci, další pak později.

Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostili záchranáři o několik dní později, když na místě neštěstí dělali předběžný průzkum.

Tento týden v Dole ČSM-Sever začaly práce na zpřístupnění místa neštěstí, kde po výbuchu zůstávají ještě ostatky devíti horníků. První z nich by podle předpokladů mohly být vyproštěny na konci dubna. Na kraji důlní chodby zůstalo pět mrtvých horníků. Čtyři těla jsou v dobývacím prostoru, tedy na druhém konci chodby.

V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama