Hanlivé výroky politiků SPD? Rom Hauer neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jana Hauera, který se marně domáhal postavení poškozeného při policejním prověřování výroků předsedy SPD Tomia Okamury a poslance hnutí Miloslava Roznera. Hauerova matka byla za protektorátu internovaná v romském táboře v Letech u Písku. Právě letského tábora se týkaly výroky Okamury i Roznera. Anonymizované usnesení ústavních soudců je dostupné v internetové databázi.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
doporučujeme

Okamura v minulosti prohlásil, že tábor nebyl oplocený. Prověřovala jej policie, ale případ odložila. Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté jej chtěli stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Sněmovna jej nevydala.

Hauera se výroky představitelů SPD dotkly, proto požádal policii o přiznání procesního postavení poškozeného. Neuspěl však ani u vyšetřovatelů, ani u státního zastupitelství.

V ústavní stížnosti poukázal na to, že výroky Okamury a Roznera se týkají nejen jeho rodičů, ale i jeho samotného jako člověka z druhé generace přeživších holokaustu. Prostřednictvím odborných posudků připomněl fenomén transgeneračního traumatu.

ÚS připustil, že Hauer jako potomek přímých obětí by logicky mohl pociťovat újmu při popírání či zpochybňování genocidy. Soud podle usnesení nerozporuje ani existenci transgeneračního traumatu. V Hauerově případě je však prý klíčové to, jak poškozeného definuje trestní řád. Právní úprava vyžaduje, aby vzniklá újma byla způsobena zaviněním pachatele nebo byla v příčinné souvislosti s trestným činem.

Zároveň ÚS připomněl, že trestní postih popírání genocidy má za cíl bránit snahám o rehabilitaci zločinných ideologií. "Trestněprávně relevantním následkem toho trestného činu je pak ohrožení, respektive porušení tohoto celospolečenského zájmu. Jakoukoli jinou újmu jednotlivce, včetně té, která je projevem tzv. transgeneračního traumatu, tudíž nelze vnímat jako následek, který by byl způsoben v příčinné souvislosti s uvedeným trestným činem," stojí v usnesení.

Hauer se narodil dva roky po druhé světové válce. Oba jeho rodiče však čelili nacistické rasové perzekuci, přišel o několik polorodých sourozenců. "To jsou věci, které vám pořád leží v hlavě. Bolí z toho u srdce, nedá se s tím srovnat," řekl Hauer loni Lidovým novinám.

Stát v minulém volebním období vykoupil vepřín v místě někdejšího tábora v Letech zhruba za 451 milionů korun. Vláda pak uvolnila 111 milionů na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum. Cílem jen vybudovat důstojný památník.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká společnost je rozdělena. Do které ze šesti sociálních tříd patříte?

17.09.2019 13:59 Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a…

Do Prahy se sjelo 1500 odborářů, zveřejní požadavky na růst mezd

17.09.2019 11:51 Víc než 1500 odborářů z celé republiky se dnes sešlo v Praze, aby se tu společně připravili na…

Muži "prostě hráblo" a zavraždil dítě své družky. Soud mu napařil tvrdý…

17.09.2019 11:42 Aktualizováno Za vraždu malého dítěte své družky si má Jiří Nácar odpykat 18,5 roku vězení. Trest mu dnes…

Tempo růstu náboru zaměstnanců na konci roku klesne

17.09.2019 11:38 Čeští zaměstnavatelé plánují i v posledním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama