Hanlivé výroky politiků SPD? Rom Hauer neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jana Hauera, který se marně domáhal postavení poškozeného při policejním prověřování výroků předsedy SPD Tomia Okamury a poslance hnutí Miloslava Roznera. Hauerova matka byla za protektorátu internovaná v romském táboře v Letech u Písku. Právě letského tábora se týkaly výroky Okamury i Roznera. Anonymizované usnesení ústavních soudců je dostupné v internetové databázi.

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
doporučujeme

Okamura v minulosti prohlásil, že tábor nebyl oplocený. Prověřovala jej policie, ale případ odložila. Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté jej chtěli stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Sněmovna jej nevydala.

Hauera se výroky představitelů SPD dotkly, proto požádal policii o přiznání procesního postavení poškozeného. Neuspěl však ani u vyšetřovatelů, ani u státního zastupitelství.

V ústavní stížnosti poukázal na to, že výroky Okamury a Roznera se týkají nejen jeho rodičů, ale i jeho samotného jako člověka z druhé generace přeživších holokaustu. Prostřednictvím odborných posudků připomněl fenomén transgeneračního traumatu.

ÚS připustil, že Hauer jako potomek přímých obětí by logicky mohl pociťovat újmu při popírání či zpochybňování genocidy. Soud podle usnesení nerozporuje ani existenci transgeneračního traumatu. V Hauerově případě je však prý klíčové to, jak poškozeného definuje trestní řád. Právní úprava vyžaduje, aby vzniklá újma byla způsobena zaviněním pachatele nebo byla v příčinné souvislosti s trestným činem.

Zároveň ÚS připomněl, že trestní postih popírání genocidy má za cíl bránit snahám o rehabilitaci zločinných ideologií. "Trestněprávně relevantním následkem toho trestného činu je pak ohrožení, respektive porušení tohoto celospolečenského zájmu. Jakoukoli jinou újmu jednotlivce, včetně té, která je projevem tzv. transgeneračního traumatu, tudíž nelze vnímat jako následek, který by byl způsoben v příčinné souvislosti s uvedeným trestným činem," stojí v usnesení.

Hauer se narodil dva roky po druhé světové válce. Oba jeho rodiče však čelili nacistické rasové perzekuci, přišel o několik polorodých sourozenců. "To jsou věci, které vám pořád leží v hlavě. Bolí z toho u srdce, nedá se s tím srovnat," řekl Hauer loni Lidovým novinám.

Stát v minulém volebním období vykoupil vepřín v místě někdejšího tábora v Letech zhruba za 451 milionů korun. Vláda pak uvolnila 111 milionů na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum. Cílem jen vybudovat důstojný památník.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama