Hanlivé výroky politiků SPD? Rom Hauer neuspěl s ústavní stížností

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Jana Hauera, který se marně domáhal postavení poškozeného při policejním prověřování výroků předsedy SPD Tomia Okamury a poslance hnutí Miloslava Roznera. Hauerova matka byla za protektorátu internovaná v romském táboře v Letech u Písku. Právě letského tábora se týkaly výroky Okamury i Roznera. Anonymizované usnesení ústavních soudců je dostupné v internetové databázi.

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
doporučujeme

Okamura v minulosti prohlásil, že tábor nebyl oplocený. Prověřovala jej policie, ale případ odložila. Rozner při kritice odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák". Policisté jej chtěli stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Sněmovna jej nevydala.

Hauera se výroky představitelů SPD dotkly, proto požádal policii o přiznání procesního postavení poškozeného. Neuspěl však ani u vyšetřovatelů, ani u státního zastupitelství.

V ústavní stížnosti poukázal na to, že výroky Okamury a Roznera se týkají nejen jeho rodičů, ale i jeho samotného jako člověka z druhé generace přeživších holokaustu. Prostřednictvím odborných posudků připomněl fenomén transgeneračního traumatu.

ÚS připustil, že Hauer jako potomek přímých obětí by logicky mohl pociťovat újmu při popírání či zpochybňování genocidy. Soud podle usnesení nerozporuje ani existenci transgeneračního traumatu. V Hauerově případě je však prý klíčové to, jak poškozeného definuje trestní řád. Právní úprava vyžaduje, aby vzniklá újma byla způsobena zaviněním pachatele nebo byla v příčinné souvislosti s trestným činem.

Zároveň ÚS připomněl, že trestní postih popírání genocidy má za cíl bránit snahám o rehabilitaci zločinných ideologií. "Trestněprávně relevantním následkem toho trestného činu je pak ohrožení, respektive porušení tohoto celospolečenského zájmu. Jakoukoli jinou újmu jednotlivce, včetně té, která je projevem tzv. transgeneračního traumatu, tudíž nelze vnímat jako následek, který by byl způsoben v příčinné souvislosti s uvedeným trestným činem," stojí v usnesení.

Hauer se narodil dva roky po druhé světové válce. Oba jeho rodiče však čelili nacistické rasové perzekuci, přišel o několik polorodých sourozenců. "To jsou věci, které vám pořád leží v hlavě. Bolí z toho u srdce, nedá se s tím srovnat," řekl Hauer loni Lidovým novinám.

Stát v minulém volebním období vykoupil vepřín v místě někdejšího tábora v Letech zhruba za 451 milionů korun. Vláda pak uvolnila 111 milionů na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum. Cílem jen vybudovat důstojný památník.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 16:23 Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Na Přerovsku hoří les, byl povolán vrtulník s bambivakem

12.08.2020 15:28 Požár lesa v těžko přístupném terénu likvidují hasiči u obce Dolní Újezd na Přerovsku, hoří les na…

"Vidíte žlutě." Nejvyšší správní soud se zastal spolku, který inzeroval…

12.08.2020 15:07 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017…

Vnuk zavraždil svou babičku, pak ji okradl. Soud mu potvrdil přísný trest

12.08.2020 13:38 Za loňskou vraždu své babičky v Brně si dvacetiletý mladík definitivně odpyká 17 let. Rozhodl o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama