Konec nevýhodných slevových akcí? EU zasáhne proti obchodům

Koupit zboží ve slevě nebo-li v akci je prioritou pro čím dál více spotřebitelů v Česku. Jenže slevy jsou vytvářeny mnohdy uměle, aby budily zdání, že člověk ušetřil. Původní cena je však nereálně vysoká. Evropská unie považuje praktitku za podvodnou a chce proti ní zakročit.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Slevy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Přeškrnuté astronomické ceny a pod nimi lákava sleva, která uvozuje, že zboží se prodává jen za zlomek původní ceny. Skvělá akce, v níž se zboží prodává za cenu o několik desítek procent menší.

Velmi častý jev v českých obchodech. Podle nejnovějších statistických zkoumání Češi nakoupili 48 % veškerého spotřebního zboží za slevněnou neboli akční cenu.

Ani v současnosti nestačí pouze vylepit cenovku s velikým cenovým rozdílem mezi slevněnou a neslevněnou cenou produktu. Česká obchodní inspekce (ČOI) hlídá, jestli původní cena odpovídá skutečné ceně, za níž se zboží prodávalo.

„Sleva má být odvozována z ceny, za kterou bylo zboží skutečně prodáváno, nikoli z doporučených spotřebitelských cen uváděných výrobcem. Na dodržování zákona intenzivně dohlížíme,“ uvedl pro Právo mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V realitě však stačí nabízet zboží za astronomickou cenu třeba jen den, a pak už lze vylepovat cenovky s výraznými slevami.

Mnozí obchodníci se i tak doupuští pochybení a vylepují cenovky na nichž jsou rovnou slevněné ceny. Pokud ČOI přehmat zjistí hrozí značné pokuty.

Evropský parlament chce však obdobnou manipulaci s cenami zamezit celkově. Včera přijatá směrnice ustanovuje mnohem přísnější pravidla. Každá změna ceny bude muset být jasně stanovena.

Balíček přijaty Evropským parlamentem chce podvodné praktiky kontrolovat v mnohem širším spektru. "Parlamentem schválená směrnice, která je součástí balíčku s názvem Nová politika pro spotřebitele, novelizuje aktuální směrnice o nekalých obchodních praktikách, o právech spotřebitelů, o nepřiměřených smluvních podmínkách a o označování cen výrobků," píše se na českých stránkách Evropského parlamentu. Opatření bude muset ještě schváli Evropská rada (rada ministrů členských zemí).

Opatření Evropského parlamentu přivital i dTest. „Zavedení závazných pravidel pro výpočet slev je určitě přínosné. Na českém trhu se pravidelně setkáváme s tím, že obchodníci počítají slevy ze záhadných původních cen, za které se zboží snad ani nikdy neprodávalo,“ uvedl právník organizace pro Právo.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sorry jako: Monika Babišová se z Čapího hnízda vysmívá Čechům? Mezi lidmi…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Výsměch a provokace. I tak hodnotí někteří Češi příspěvky, které na sociálních sítích vyvěsila…

Varování meteorologů: Česko zasáhnou mohutné bouřky, vichřice a krupobití

19.06.2019 22:07 Aktualizováno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před bouřkami doprovázenými silným větrem a…

Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

19.06.2019 16:57 Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát…

Čechoslováci v gulagu: Co Rusko dodnes tají? Historici žádají zpřístupnění…

19.06.2019 16:40 Ředitelé českých historických ústavů žádají v otevřeném dopise představitele ruských institucí o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama