Konec nevýhodných slevových akcí? EU zasáhne proti obchodům

Koupit zboží ve slevě nebo-li v akci je prioritou pro čím dál více spotřebitelů v Česku. Jenže slevy jsou vytvářeny mnohdy uměle, aby budily zdání, že člověk ušetřil. Původní cena je však nereálně vysoká. Evropská unie považuje praktitku za podvodnou a chce proti ní zakročit.

Slevy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Přeškrnuté astronomické ceny a pod nimi lákava sleva, která uvozuje, že zboží se prodává jen za zlomek původní ceny. Skvělá akce, v níž se zboží prodává za cenu o několik desítek procent menší.

Velmi častý jev v českých obchodech. Podle nejnovějších statistických zkoumání Češi nakoupili 48 % veškerého spotřebního zboží za slevněnou neboli akční cenu.

Ani v současnosti nestačí pouze vylepit cenovku s velikým cenovým rozdílem mezi slevněnou a neslevněnou cenou produktu. Česká obchodní inspekce (ČOI) hlídá, jestli původní cena odpovídá skutečné ceně, za níž se zboží prodávalo.

„Sleva má být odvozována z ceny, za kterou bylo zboží skutečně prodáváno, nikoli z doporučených spotřebitelských cen uváděných výrobcem. Na dodržování zákona intenzivně dohlížíme,“ uvedl pro Právo mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V realitě však stačí nabízet zboží za astronomickou cenu třeba jen den, a pak už lze vylepovat cenovky s výraznými slevami.

Mnozí obchodníci se i tak doupuští pochybení a vylepují cenovky na nichž jsou rovnou slevněné ceny. Pokud ČOI přehmat zjistí hrozí značné pokuty.

Evropský parlament chce však obdobnou manipulaci s cenami zamezit celkově. Včera přijatá směrnice ustanovuje mnohem přísnější pravidla. Každá změna ceny bude muset být jasně stanovena.

Balíček přijaty Evropským parlamentem chce podvodné praktiky kontrolovat v mnohem širším spektru. "Parlamentem schválená směrnice, která je součástí balíčku s názvem Nová politika pro spotřebitele, novelizuje aktuální směrnice o nekalých obchodních praktikách, o právech spotřebitelů, o nepřiměřených smluvních podmínkách a o označování cen výrobků," píše se na českých stránkách Evropského parlamentu. Opatření bude muset ještě schváli Evropská rada (rada ministrů členských zemí).

Opatření Evropského parlamentu přivital i dTest. „Zavedení závazných pravidel pro výpočet slev je určitě přínosné. Na českém trhu se pravidelně setkáváme s tím, že obchodníci počítají slevy ze záhadných původních cen, za které se zboží snad ani nikdy neprodávalo,“ uvedl právník organizace pro Právo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Někteří lidé se do vyhořelého paneláku v Bohumíně nechtějí vrátit, oprava…

11.08.2020 20:42 Aktualizováno Někteří nájemníci domu v Bohumíně na Karvinsku, kde při sobotním požáru zemřelo 11 lidí, už se do…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 17:02 Aktualizováno Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama