Konec nevýhodných slevových akcí? EU zasáhne proti obchodům

Koupit zboží ve slevě nebo-li v akci je prioritou pro čím dál více spotřebitelů v Česku. Jenže slevy jsou vytvářeny mnohdy uměle, aby budily zdání, že člověk ušetřil. Původní cena je však nereálně vysoká. Evropská unie považuje praktitku za podvodnou a chce proti ní zakročit.

Slevy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Přeškrnuté astronomické ceny a pod nimi lákava sleva, která uvozuje, že zboží se prodává jen za zlomek původní ceny. Skvělá akce, v níž se zboží prodává za cenu o několik desítek procent menší.

Velmi častý jev v českých obchodech. Podle nejnovějších statistických zkoumání Češi nakoupili 48 % veškerého spotřebního zboží za slevněnou neboli akční cenu.

Ani v současnosti nestačí pouze vylepit cenovku s velikým cenovým rozdílem mezi slevněnou a neslevněnou cenou produktu. Česká obchodní inspekce (ČOI) hlídá, jestli původní cena odpovídá skutečné ceně, za níž se zboží prodávalo.

„Sleva má být odvozována z ceny, za kterou bylo zboží skutečně prodáváno, nikoli z doporučených spotřebitelských cen uváděných výrobcem. Na dodržování zákona intenzivně dohlížíme,“ uvedl pro Právo mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V realitě však stačí nabízet zboží za astronomickou cenu třeba jen den, a pak už lze vylepovat cenovky s výraznými slevami.

Mnozí obchodníci se i tak doupuští pochybení a vylepují cenovky na nichž jsou rovnou slevněné ceny. Pokud ČOI přehmat zjistí hrozí značné pokuty.

Evropský parlament chce však obdobnou manipulaci s cenami zamezit celkově. Včera přijatá směrnice ustanovuje mnohem přísnější pravidla. Každá změna ceny bude muset být jasně stanovena.

Balíček přijaty Evropským parlamentem chce podvodné praktiky kontrolovat v mnohem širším spektru. "Parlamentem schválená směrnice, která je součástí balíčku s názvem Nová politika pro spotřebitele, novelizuje aktuální směrnice o nekalých obchodních praktikách, o právech spotřebitelů, o nepřiměřených smluvních podmínkách a o označování cen výrobků," píše se na českých stránkách Evropského parlamentu. Opatření bude muset ještě schváli Evropská rada (rada ministrů členských zemí).

Opatření Evropského parlamentu přivital i dTest. „Zavedení závazných pravidel pro výpočet slev je určitě přínosné. Na českém trhu se pravidelně setkáváme s tím, že obchodníci počítají slevy ze záhadných původních cen, za které se zboží snad ani nikdy neprodávalo,“ uvedl právník organizace pro Právo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zámeckém parku v Žamberku havaroval při vzletu vrtulník

13.08.2020 13:08 Při vzletu dnes havaroval v zámeckém parku v Žamberku na Orlickoústecku lehký vrtulník. Patrně…

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul…

13.08.2020 10:00 Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se…

Při požáru v domově důchodců ve Mšeně zemřel jeden člověk

13.08.2020 08:57 Jeden člověk zemřel dnes brzy ráno při požáru v domově seniorů ve Mšeně na Mělnicku. Jednu zraněnou…

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

12.08.2020 22:08 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama