Konec nevýhodných slevových akcí? EU zasáhne proti obchodům

Koupit zboží ve slevě nebo-li v akci je prioritou pro čím dál více spotřebitelů v Česku. Jenže slevy jsou vytvářeny mnohdy uměle, aby budily zdání, že člověk ušetřil. Původní cena je však nereálně vysoká. Evropská unie považuje praktitku za podvodnou a chce proti ní zakročit.

Slevy, ilustrační fotografie

Přeškrnuté astronomické ceny a pod nimi lákava sleva, která uvozuje, že zboží se prodává jen za zlomek původní ceny. Skvělá akce, v níž se zboží prodává za cenu o několik desítek procent menší.

Velmi častý jev v českých obchodech. Podle nejnovějších statistických zkoumání Češi nakoupili 48 % veškerého spotřebního zboží za slevněnou neboli akční cenu.

Ani v současnosti nestačí pouze vylepit cenovku s velikým cenovým rozdílem mezi slevněnou a neslevněnou cenou produktu. Česká obchodní inspekce (ČOI) hlídá, jestli původní cena odpovídá skutečné ceně, za níž se zboží prodávalo.

„Sleva má být odvozována z ceny, za kterou bylo zboží skutečně prodáváno, nikoli z doporučených spotřebitelských cen uváděných výrobcem. Na dodržování zákona intenzivně dohlížíme,“ uvedl pro Právo mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V realitě však stačí nabízet zboží za astronomickou cenu třeba jen den, a pak už lze vylepovat cenovky s výraznými slevami.

Mnozí obchodníci se i tak doupuští pochybení a vylepují cenovky na nichž jsou rovnou slevněné ceny. Pokud ČOI přehmat zjistí hrozí značné pokuty.

Evropský parlament chce však obdobnou manipulaci s cenami zamezit celkově. Včera přijatá směrnice ustanovuje mnohem přísnější pravidla. Každá změna ceny bude muset být jasně stanovena.

Balíček přijaty Evropským parlamentem chce podvodné praktiky kontrolovat v mnohem širším spektru. "Parlamentem schválená směrnice, která je součástí balíčku s názvem Nová politika pro spotřebitele, novelizuje aktuální směrnice o nekalých obchodních praktikách, o právech spotřebitelů, o nepřiměřených smluvních podmínkách a o označování cen výrobků," píše se na českých stránkách Evropského parlamentu. Opatření bude muset ještě schváli Evropská rada (rada ministrů členských zemí).

Opatření Evropského parlamentu přivital i dTest. „Zavedení závazných pravidel pro výpočet slev je určitě přínosné. Na českém trhu se pravidelně setkáváme s tím, že obchodníci počítají slevy ze záhadných původních cen, za které se zboží snad ani nikdy neprodávalo,“ uvedl právník organizace pro Právo.

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Související:

Právě se děje