Eurovolby mohou překopat českou Sněmovnu, rozhodne se o 12 poslancích

Květnové volby do Evropského parlamentu mohou obměnit českou Sněmovnu. Do vrcholné evropské politiky by mohlo podle údajů ze stranických kandidátních listin proniknout až 12 současných poslanců. Pokud by se tak stalo, sněmovní mandát by jim zanikl a do dolní komory by nastoupili náhradníci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Praha
doporučujeme

České poslance zařadilo na evropské kandidátky šest z devíti sněmovních stran, výjimkami jsou ČSSD, TOP 09 a hnutí STAN. Nejvíce členů dolní komory, konkrétně tři, se ucházejí o mandát europoslance za vládní hnutí ANO.

Po dvou poslancích figuruje na kandidátkách Pirátů a KSČM, po jednom na listinách ODS, SPD a KDU-ČSL. Navíc dva odpadlíci z hnutí SPD Lubomír Volný a Marian Bojko se snaží o působení v Evropském parlamentu na kandidátce Alternativy pro Českou republiku.

Za ANO se o místo v europarlamentu uchází na čtvrtém místě předsedkyně sociálního výboru Radka Maxová, na zadní místa hnutí zařadilo Jaroslava Kytýra a Jana Řehounka. Občanští demokraté vyslali do klání na třetím místě listiny Veroniku Vrecionovou, za Piráty kandiduje na stejném místě Mikuláš Peksa a zhruba poslední třetinu kandidátky otvírá František Kopřiva.

Hnutí SPD Tomia Okamury nasadilo svého poslance Jana Hrnčíře na druhé místo listiny. Naopak komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Květa Matušovská figurují ve druhé polovině evropské kandidátky KSČM. Lidovci vsadili i na předsedu sněmovního evropského výboru Ondřeje Benešíka, který kandiduje z pátého místa listiny KDU-ČSL.

Na mnoha kandidátkách pro volby do Evropského parlamentu jsou i někdejší poslanci, senátoři nebo ministři. Z bývalých vládních činitelů se o funkci europoslance snaží Alexandr Vondra (ODS), Daniel Herman (KDU-ČSL), Jaromír Schling (za Národní socialisty), Jaroslav Bašta (za Bezpečnost, odpovědnost solidarita), Ivan David (SPD) a David Rath (za Českou suverenitu), který je souzen pro podezření z korupce.

K někdejším senátorům, kteří se chtějí stát europoslanci, patří třeba někdejší předseda evropského výboru horní komory Luděk Sefzig (ODS), Eva Syková (za Pro zdraví a sport), Vladimír Dryml (Česká suverenita) a Liana Janáčková (Strana soukromníků a Nezávislí).

Z někdejších poslanců kandidují například Roman Váňa (ČSSD), jenž vedl sněmovní bezpečnostní výbor, Stanislav Huml (za Českou suverenitu), Jan Klán (KSČM), Marek Ženíšek (TOP 09), Gabriela Pecková (TOP 09), Nina Nováková (za KDU-ČSL) a Kateřina Bursíková Jacques (za TOP 09).

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Milion chvilek chystá na 9. června protestní pochod v Praze

28.05.2020 22:07 Spolek Milion chvilek uspořádá 9. června v Praze protestní pochod ze Staroměstského náměstí k úřadu…

Většina neziskovek bude mít problém zajistit dál služby

28.05.2020 17:52 Většina neziskových organizací v Česku bude mít v příštím půlroce kvůli koronavirové krizi problém…

Jeden z mobilních operátorů má výpadek. Týká se volání, internetu i TV

28.05.2020 16:53 Aktualizováno Společnost Vodafone se dnes odpoledne potýká s výpadky, které se týkají telefonních hovorů,…

Smartwings obnoví lety do Středomoří, ČSA zavedou novou linku do Londýna

28.05.2020 15:57 České aerolinky plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Smartwings spustí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy