Tohle smrdí, nejsme slepí! Před jmenováním Benešové se bude konat velká demonstrace

Aktivisté ze skupiny Milion chvilek pro demokracii chystají velkou demonstraci, která má reagovat na aktuální politickou situaci a změnu na ministerstvu spravedlnosti. Konat se bude 29. dubna v Praze.

Demonstrace proti Babišovi
doporučujeme

„Nejsme slepí!“ vzkazují aktivisté ze skupiny Milion chvilek pro demokracii, kteří chystají na 29. dubna velký protest. Poukazují na to, že policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše, který obvinění odmítl se slovy, že je to účelový komplot. „Nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině,“ připomíná skupina.

„Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu. My občané však nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!“ uvádí aktivisté v pozvánce na demonstraci.

Ta se bude konat v pondělí 29. 4., tedy den před jmenováním Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Pochod v Praze začne v 17:30 na Hradčanském náměstí a vyvrcholí v 19:00 hodinovou demonstrací na Staroměstském náměstí. Zájem o akci projevily na facebooku tisíce lidí.

Podle aktivistů je Benešová jakožto ministryně nepřijatelná například proto, že jde o zcela zřejmou nominantku Miloše Zemana, který se snažil otevřeně ovlivňovat rozhodnutí některých soudců. „Pokud by měl prezident ve vládě vlastní ministryni, došlo by k jasnému porušení principu dělby a rovnováhy státních mocí,“ tvrdí skupina Milion chvilek pro demokracii.

Navíc je prý Benešová spojenkyně premiéra Andreje Babiše. „Nejenže tvrdí, že si v České republice lze objednat trestní stíhání (což nijak veřejně nedoložila), ale navíc zpochybňovala zákon snažící se zabránit nepřípustnému střetu zájmů premiéra Babiše,“ tvrdí aktivisté, kteří zdůrazňují, že Benešová by získala kontrolu nejen nad kauzou Čapí hnízdo, ale i nad vyšetřováním údajných manipulací zakázek v Lánech. Navíc by mohla kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce.

„Probíhá snaha o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti (například návrhem změny trestního zákona o právní odpovědnosti firem). To by znamenalo zásadní poškození nezávislosti justice, které by se mohlo stát v případě personálních zemětřesení v soustavě státního zastupitelství, popřípadě jmenováním „těch správných soudců“ fatálním,“ uvádí organizátoři protestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama