Před 95 lety zemřel Tusar. Jednoho ze zakladatelů ČSR zničily pomluvy o tajném válečném plánu

Jméno sociálnědemokratického politika Vlastimila Tusara, který zemřel 22. dubna 1924 ve věku 43 let, znají dnes hlavě lidé, kteří projíždějí pražskými Holešovicemi. Muž, po kterém byla pojmenována jedna zdejší ulice a následně i tramvajová zastávka, přitom patřil začátkem 20. století k významným osobnostem a v říjnu 1918 se zasloužil o vznik Československa. Jeho zprávy z Vídně pomohly 28. října 1918 Aloisi Rašínovi při rozhodování, zda spustit převrat.

Přidejte svůj názor

Československo
doporučujeme

Do hlavního města mocnářství přišel Tusar ještě před válkou jako poslanec a po obnovení politického života v květnu 1917 se stal dokonce místopředsedou Říšské rady. Pár měsíců poté se z někdejšího zastánce prorakouské politiky prosazované sociální demokracií stal advokát samostatnosti.

Od léta 1918 ve Vídni zastupoval Národní výbor československý a po říjnovém vzniku Československa jako zástupce pražské vlády úspěšně vyjednal získaní nezbytných dokumentů pro její fungování.

Tusarova vídeňská mise skončila v létě 1919, kdy po vítězství jeho strany v obecních volbách stanul v čele vlády, stal se tehdy dokonce jedním z prvních sociálnědemokratických premiérů v Evropě. Předsedou kabinetu rudo-zelená koalice, opírající se o spolupráci s agrárníky, byl do září 1920. Za jeho úřadování se podařilo nový stát konsolidovat vojensky i politicky, mimo jiné se dočkal ústavy. Po demisi se Tusar v březnu 1921 stal vyslancem v Berlíně, kde o tři roky později zemřel.

Vlastimil Tusar patřil k politikům, kteří se na přelomu 19. a 20. století dokázali vypracovat na vrchol ze skromných poměrů. Brzy přišel o matku a po smrti otce musel opustit gymnázium, místo kterého vystudoval obchodní školu. Nějakou dobu pracoval jako příručí a ještě před 20. narozeninami se začal angažovat v sociálnědemokratickém hnutí. Schopný mladík brzy upoutal vedení strany a v roce 1903 ho poslali do Brna do redakce Rovnosti, kterou zdatný stylista a řečník přeměnil v deník.

Energický Tusar ukázal také politický talent a v květnu 1911 byl zvolen poslancem vídeňské Říšské rady, kterým byl s válečnou pauzou až do rozpadu Rakousko-Uherska. Ve Vídni za války poznal druhou manželku, o deset let mladší Hedviku Welzelovou, s níž vychovával dvě dcery z prvního manželství. Hedvika jej provázela do Prahy a později Berlína, kde v jejím náručí vážně nemocný Tusar zemřel, když jej vyčerpal boj proti pomluvám o tajném československo-francouzském plánu na válku s Německem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na měsíc: Šokové teploty a silné deště

26.05.2019 07:11 Aktualizováno Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech týdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro…

Romové se valí do Prahy. Startuje festival romské kultury Khamoro

26.05.2019 05:10 Večerním koncertem začne dnes v Praze v Kasárnách Karlín festival romské kultury Khamoro neboli…

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama