Opavsko je dodnes prošpikované municí z války, pyrotechnici zasahovali na dvou místech

Pyrotechnik likvidoval na Opavsku a Novojičínsku o prodlouženém víkendu dvakrát nalezenou nevybuchlou munici z druhé světové války. Při pracích na zahradě lidé narazili na dělostřelecké miny. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezské policie Richard Palát.

Přidejte svůj názor

Hasiči
doporučujeme

"První případ oznámil v pátek majitel rodinného domu na Novojičínsku. Při terénních úpravách zahrady nalezl dělostřeleckou minu ráže 120 milimetrů, kterou z místa odvezl policejní pyrotechnik ke zničení," uvedl mluvčí.

Druhý nález podezřelého předmětu oznámil majitel pozemku na Opavsku v sobotu. Přivolaný specialista pyrotechnické služby určil, že jde o dělostřeleckou minu ráže 80 milimetrů. "Také zde nález odvezl k likvidaci. Evakuace osob nebyla nutná, jelikož se místo nálezu nacházelo v dostatečné vzdálenosti od obytné zóny," řekl.

Především na Opavsku a zvlášť na Hlučínsku jsou podobné nálezy časté. Právě okolím Opavy a částí Hlučínska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Jejich hlavním cílem bylo osvobození Ostravy. Už při plánování útoku velitelé počítali se silným odporem Němců, kteří měli k dispozici pohraniční opevnění budované ještě před vypuknutím války. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území tehdejšího Československa.

Během necelého měsíce bojů Němci nasadili asi 150.000 vojáků, 100 tanků, 1500 děl a minometů a 120 letadel. Proti nim bojovalo 255.000 mužů, 180 tanků, 3000 děl a minometů a 408 letadel. Boje si vyžádaly životy 24.000 sovětských a československých vojáků. Na německé straně se nejčastěji uvádí zhruba 70.000 mrtvých, zraněných a nezvěstných.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. V roce 2013 například dělníci, kteří opravovali Müllerův dům v Opavě, narazili na leteckou pumu. Uzavřena byla proto i vedlejší hlavní výstavní budova Slezského zemského muzea. Kvůli nálezu bylo evakuováno 400 lidí i z okolních objektů. V Ostravě-Svinově, kde byly také těžké boje, se o rok později našla letecká puma v areálu školy. Policie evakuovala 35 dětí a zaměstnanců školy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na měsíc: Šokové teploty a silné deště

26.05.2019 07:11 Aktualizováno Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech týdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro…

Romové se valí do Prahy. Startuje festival romské kultury Khamoro

26.05.2019 05:10 Večerním koncertem začne dnes v Praze v Kasárnách Karlín festival romské kultury Khamoro neboli…

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama