Stovky Ukrajinců přišly v Brně volit prezidenta. Zájem je větší než v prvním kole

Více než 650 voličů přišlo dnes dopoledne na ukrajinský konzulát v Brně odevzdat svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Konzulát eviduje 5300 oprávněných voličů, což je více než v prvním kole voleb před třemi týdny. ČTK to řekla sekretářka volební komise Julia Kolosenková.

Výhled ze Staré radnice na Katedrálu sv. Petra a Pavla v Brně
doporučujeme

Ve druhém kole prezidentských voleb se na Ukrajině rozhoduje mezi dosavadním prezidentem Petrem Porošenkem (53) a nováčkem v politice, bavičem Volodymyrem Zelenským (41), kterému průzkumy předpovídají jasné vítězství.

"Na náš konzulát přijíždějí hlasovat Ukrajinci ze šesti regionů. Kromě jižní Moravy i ze Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického kraje a z kraje Vysočina. Vzhledem k tomu, že v prvním kole jsme evidovali 4900 voličů a za celý den přišlo volit 870 lidí, je vidět, že zájem o druhé kolo voleb je o něco větší," dodala Kolosenková.

K volbám na konzulát přicházely celé rodiny, někteří na sobě měli košile, šaty nebo halenky zdobené tradiční ukrajinskou výšivkou. Jako Ivan Ilnytský. "Volil jsem Zelenského, protože potřebujeme do politiky dostat mladou krev. Je třeba změnit celou vládu a parlament a odstranit oligarchy z politiky," konstatoval Ilnytský, který v České republice žije 22 let.

K vítězství Zelenského přispěla svým hlasem i Ruslana Medulyčová. "Myslím, že vyhraje, vždyť měl v prvním kole 30 procent hlasů," řekla.

I když je o prezidentské volby velký zájem, žádné dlouhé fronty se na brněnském konzulátu netvoří. Na zajištění hladkého průběhu druhého kola až do dnešních 20:00 pracuje na konzulátu v Brně 17 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama