Teror zhatil Čechům dovolenou: Desítka rekreantů neodletí na Srí Lanku

Desítka lidí dnes a v úterý neodletí z Česka kvůli bezpečnosti na Srí Lanku, oznámil internetový prodejce Dovolena.cz. S cestovními kancelářemi a zákazníky portál dohodl stornování zájezdů, uvedl jeho mluvčí Aleš Ondrůj. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež ČTK řekl, že o rušení zájezdů nemá informace, v nynějších volných dnech se ale cestovní kanceláře často nedaří kontaktovat. Na Srí Lance při nedělních útocích zemřelo asi 290 lidí včetně zahraničních turistů, dalších zhruba 500 lidí bylo zraněno.

Srí Lanka

"S ohledem na bezpečnostní situaci a upravená doporučení ze strany některých států týkající se pobytu v této zemi zajistila Dovolena.cz aktivně u svých partnerských cestovních kanceláří bezplatné stornování zájezdů všech klientů, kteří měli na Srí Lanku v těchto dnech odletět," uvedla ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová. Platba za zájezd se podle ní lidem vrátí v plné výši.

Ondrůj ČTK řekl, že Dovolena.cz bude stejně postupovat i v následujících dnech. Další zájezdy na Srí Lanku, které portál zprostředkoval, mají odlety počátkem května, velké počty rekreantů na ostrov podle mluvčího nyní nemíří. "Není to jenom o riziku toho, že by se situace mohla zhoršit, ale tam samozřejmě budou probíhat nějaká bezpečnostní opatření, a to jsou všechno věci, které určitě mají dopad na pobyt klientů na dovolené," doplnil.

zdroj: YouTube

Papež neměl k dispozici informace, kolik lidí by mělo na zájezd na Srí Lanku v nejbližší době odlétat. "Nemám žádné informace o tom, že by se nějaké zájezdy rušily, ale neznamená to, že se neruší," řekl. Poukázal na to, že cestovní kanceláře je ve sváteční dny možné často kontaktovat jen přes jejich externí telefonní centra a ta podobné informace nemají oprávnění sdělovat.

Papež upozornil na to, že situace na Srí Lance se po nedělních útocích konsoliduje. "Je zrušený zákaz vycházení," uvedl. Na ostrově podle jeho odhadu nyní pobývá 300 až 400 Čechů, Robert Řehák z ministerstva zahraničí s odkazem na odhady zastupitelského úřadu v Dillí v neděli mluvil o 300 až 500 českých turistů.

Cílem nedělních bombových útoků na Srí Lance byly kostely a hotely. Podle mluvčího vlády je spáchala místní islamistická skupina a úřady prověřují její eventuální napojení na skupiny v zahraničí. Prezident Maithripala Sirisena vyhlásil mimořádný stav, který začne platit dnes o půlnoci. Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje