Peníze na obnovu Notre-Dame? V Česku vznikla další velká sbírka

V Česku vznikla další finanční sbírka na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame, kterou před týdnem poničil požár. Vyhlásilo ji Národní technické muzeum (NTM) za podpory ministerstva kultury, České filharmonie, pražského magistrátu a Univerzity Karlovy. ČTK to dnes sdělil Adama Duška z NTM. Chrám přišel při požáru mimo jiné o střechu a věž nad křížením centrální a příčné lodě. Lidé mohou na jeho opravu přispívat i prostřednictvím sbírky, kterou minulý týden vyhlásila Česká biskupská konference (ČBK). Řada sbírek na rekonstrukci katedrály je i v zahraničí, kde se na nich už za dva dny od vypuknutí požáru shromáždily stamiliony eur.

ministerstva
doporučujeme

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) už dřív avizoval, že jeho úřad spolupracuje na uspořádání veřejné sbírky. Podle něj "finanční dary pomohou dobré věci a zachování kulturního symbolu pro další generace". Číslo účtu nově zřízené sbírky na obnovu Notre-Dame je podle Duška 1159698550207/0100.

Číslo konta sbírky, kterou minulé úterý vyhlásila biskupská konference, je 5304779730/2700 a variabilní symbol 910770. Na sbírkovém účtu se od jeho založení sešlo 285.000 korun a lidé mohou peníze dál posílat, řekla dnes ČTK mluvčí ČBK Monika Klimentová.

Na pomoc katedrále se dnes večer také uskuteční v Rudolfinu benefiční koncert, při kterém velké pražské orchestry v čele s Českou filharmonií provedou Stabat Mater Antonína Dvořáka. Taktovky se ujme hlavní hostující dirigent ČF Tomáš Netopil.

Notre-Dame zasáhl požár minulé pondělí, než se ho podařilo o den později uhasit, shořela střecha, krov a plameny zničily i špičatou věžičku nad chrámovou lodí, takzvaný sanktusník. Vedle toho se zřítila část klenby. Na místě pracují statici, kteří posuzují, zda konstrukce stavby vydrží. Příčina neštěstí zatím není známa, vyšetřovatelé se ale domnívají, že požár mohla způsobit závada na elektrickém zařízení.

zdroj: YouTube

Po požáru se ve světě zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a na pomoc vyhořelé katedrále vznikla řada sbírek. Francouzský novinář a moderátor Stéphane Bern, který se v rozhlasových a televizních pořadech věnuje francouzské historii a památkám, den po požáru uvedl, že hodnota přislíbených darů na rekonstrukci Notre-Dame dosáhla téměř miliardy eur (25,7 miliardy Kč).

Díky sbírce vyhlášené soukromou neziskovou nadací Fondation du patrimoine se v úterý večer shromáždilo 136 milionů eur. Další částky chtějí dát významné francouzské firmy a podnikatelé, 200 milionů eur (5,2 miliardy korun) shodně přislíbila rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové a rodina Arnaultových, které patří koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama