Pocta zavražděnému starostovi Gdaňsku: Praha po něm pojmenovala ulici

Pražský magistrát pojmenoval promenádu na pražských Vinohradech po zavražděném starostovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Místo vybral po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničí. Dnes o tom rozhodli radní hlavního města. Starosta polského města byl zavražděn začátkem letošního roku na charitativní akci.

Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku)
doporučujeme

Promenáda se nachází v Riegrových sadech, podnět k pojmenování po zesnulém polském politikovi vzešel od pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). V blízkosti vybrané cesty, ze které je výhled na centrum metropole a Pražský hraj, jsou Polská a Chopinova ulice.

Adamowicz vyznával liberální hodnoty, bojoval proti útlaku menšin a měl silnou občanskou podporu. To chce vedení města podle primátora připomenout. Za jeho působení byla v roce 2011 pojmenována jedna z ulic Gdaňsku po posledním československém a prvním českém prezidentovi, na jihu polského města je tak možné se projít Alejí Václava Havla.

Třiapadesátiletého Adamowicze 13. ledna pobodal na podiu při charitativním koncertu sedmadvacetiletý útočník. Policie ho zdaržela na místě. O den později Adamowicz, který stál v čele Gdaňsku více než 20 let, zraněním podlehl. V čele města po jeho smrti stanula Aleksandra Dulkiewiczová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama