Státní zástupci mají jednotný etický kodex, začne platit v květnu

Státní zástupci schválili jednotný Etický kodex státního zástupce, tedy soubor profesních pravidel. Začne platit od května. Chování žalobců v práci i soukromém životě dosud upravovalo několik předpisů. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství to dnes uvedl jeho mluvčí Petr Malý.

justice
doporučujeme

Jednotný kodex obsahuje šest hlavních bodů - zákonnost, nestrannost, odbornost, důvěryhodnost, důstojnost a vystupování, některé z nich pod sebou mají další podrobnější body. Řeší například střet zájmů či přijímání darů.

Chování státních zástupců v práci i soukromém životě dosud upravovalo několik různých předpisů, především Kodex profesionální etiky, ale také etické kodexy jako součást interních protikorupčních opatření jednotlivých státních zastupitelství. Nový kodex je jednotný pro celou soustavu státního zastupitelství a dřívější normy nahrazuje.

"Vytvořením jednotného etického kodexu státní zastupitelství plní jedno z doporučení Skupiny států proti korupci při Radě Evropy GRECO, která v jednotlivých zemích hodnotí úroveň protikorupčních opatření," uvedl dnes nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Přijatý soubor profesních pravidel je závazný pro všechny žalobce. Text dokumentu schválili a stvrdili podpisem nejvyšší státní zástupce, vrchní a krajští státní zástupci 16. dubna, začne platit od 1. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama