Státní zástupci mají jednotný etický kodex, začne platit v květnu

Státní zástupci schválili jednotný Etický kodex státního zástupce, tedy soubor profesních pravidel. Začne platit od května. Chování žalobců v práci i soukromém životě dosud upravovalo několik předpisů. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství to dnes uvedl jeho mluvčí Petr Malý.

Přidejte svůj názor

justice
doporučujeme

Jednotný kodex obsahuje šest hlavních bodů - zákonnost, nestrannost, odbornost, důvěryhodnost, důstojnost a vystupování, některé z nich pod sebou mají další podrobnější body. Řeší například střet zájmů či přijímání darů.

Chování státních zástupců v práci i soukromém životě dosud upravovalo několik různých předpisů, především Kodex profesionální etiky, ale také etické kodexy jako součást interních protikorupčních opatření jednotlivých státních zastupitelství. Nový kodex je jednotný pro celou soustavu státního zastupitelství a dřívější normy nahrazuje.

"Vytvořením jednotného etického kodexu státní zastupitelství plní jedno z doporučení Skupiny států proti korupci při Radě Evropy GRECO, která v jednotlivých zemích hodnotí úroveň protikorupčních opatření," uvedl dnes nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Přijatý soubor profesních pravidel je závazný pro všechny žalobce. Text dokumentu schválili a stvrdili podpisem nejvyšší státní zástupce, vrchní a krajští státní zástupci 16. dubna, začne platit od 1. května.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď počasí na měsíc: Šokové teploty a silné deště

26.05.2019 07:11 Aktualizováno Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech týdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro…

Romové se valí do Prahy. Startuje festival romské kultury Khamoro

26.05.2019 05:10 Večerním koncertem začne dnes v Praze v Kasárnách Karlín festival romské kultury Khamoro neboli…

Útok v Dražůvkách na Hodonínsku: Střelec popravil místostarostu

24.05.2019 22:18 Aktualizováno Dva mrtví, to je výsledek dnešní střelby v Dražůvkách na Hodonínsku. Dosud bezúhonný místní…

MS v hokeji: Boj Čechů o medaile! Praha bude fandit na Staroměstském…

24.05.2019 16:41 Aktualizováno Česká města o víkendu chystají velkoplošné projekce z hokejového mistrovství světa. Přímé přenosy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama