Alkohol na kole? Sněmovna chystá jeho toleranci

Sněmovna možná v prvním kole podpoří senátní návrh na zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů. Předloha počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích směli řídit i v případě, pokud by před jízdou vypili například dva decilitry vína nebo dvě desetistupňová piva. Dolní komora v březnu schválila podobnou normu, která se týká vodáků. Senát o ní rozhodne počátkem května.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Obě předlohy ale mají ve Sněmovně své odpůrce. Poslankyně ANO Zuzana Ožanová navrhovala senátní předlohu zamítnout s poukazem na to, že cyklista pod vlivem alkoholu bude nebezpečný ostatním účastníkům provozu a "může i zabít". Většina dalších poslanců, především za Piráty, ale její výhrady relativizovala. Sněmovna v závěru dnešního dne projednávání předlohy nedokončila. Vrátí se k ní nejdříve ve středu.

Senátní předloha má uzákonit, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli bez hrozby sankce řídit i v případě, pokud by měli v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. Podobnou toleranci k alkoholu mají například v Německu nebo v Rakousku.

Novela tak má podle svých zastánců zabránit absurdní situaci, kdy v Rakousku smějí cyklisté popít víno, ale po přejetí hranice do Česka se vystavují finančnímu postihu. Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

"Je naprosto běžné, že lidé si dají pivo a jedou na kole. Přestaňme kriminalizovat úplně normální chování, které nikoho neohrožuje," uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Opravdu nám stojí podpora vinařů za ztráty na lidských životech," dotazovala se komunistická poslankyně Květa Matušovská.

Senátní návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20.000 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo lidí s úzkostí nebo sebevražednými myšlenkami, varuje lékař

26.05.2020 18:24 V době koronavirové epidemie přibylo lidí s úzkostmi nebo sebevražednými myšlenkami. Data o…

Třetina samoživitelek si kvůli krizi vzala půjčku

26.05.2020 17:40 Třetina samoživitelek si kvůli dopadům koronavirové krize vzala půjčku. Většina samotných matek s…

Muž si odpyká přísný trest za vraždu servírky, usvědčil ho i nedopalek…

26.05.2020 15:38 Za vraždu ženy obsluhující v nelegální herně ve Žďáru nad Sázavou si třiačtyřicetiletý Martin…

Soud musí znovu projednat žalobu proti vyvlastnění pozemků na D3

26.05.2020 15:30 Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se její pomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy