Alkohol na kole? Sněmovna chystá jeho toleranci

Sněmovna možná v prvním kole podpoří senátní návrh na zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů. Předloha počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích směli řídit i v případě, pokud by před jízdou vypili například dva decilitry vína nebo dvě desetistupňová piva. Dolní komora v březnu schválila podobnou normu, která se týká vodáků. Senát o ní rozhodne počátkem května.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Obě předlohy ale mají ve Sněmovně své odpůrce. Poslankyně ANO Zuzana Ožanová navrhovala senátní předlohu zamítnout s poukazem na to, že cyklista pod vlivem alkoholu bude nebezpečný ostatním účastníkům provozu a "může i zabít". Většina dalších poslanců, především za Piráty, ale její výhrady relativizovala. Sněmovna v závěru dnešního dne projednávání předlohy nedokončila. Vrátí se k ní nejdříve ve středu.

Senátní předloha má uzákonit, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli bez hrozby sankce řídit i v případě, pokud by měli v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. Podobnou toleranci k alkoholu mají například v Německu nebo v Rakousku.

Novela tak má podle svých zastánců zabránit absurdní situaci, kdy v Rakousku smějí cyklisté popít víno, ale po přejetí hranice do Česka se vystavují finančnímu postihu. Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

"Je naprosto běžné, že lidé si dají pivo a jedou na kole. Přestaňme kriminalizovat úplně normální chování, které nikoho neohrožuje," uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Opravdu nám stojí podpora vinařů za ztráty na lidských životech," dotazovala se komunistická poslankyně Květa Matušovská.

Senátní návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20.000 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama