Majitel zkrachovalé likérky AB style si přísný trest odpyká, odebíral líh od Březiny

Za obchody s nelegálním lihem pocházejícím od zlínského podnikatele a šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny si majitel zkrachovalé likérky AB style Milan Antoniazi odpyká pravomocně 11 let ve vězení. Rozhodl o tom dnes olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného i žalobce, kteří rozsudek ostravského krajského soudu napadli. Trest je za zkrácení daní, státu podle žalobce způsobil škodu na daních za miliardu korun. Antoniazi patřil podle žalobce k nejvýznamnějším Březinovým odběratelům.

Soud, ilustrační foto

Žalobce dnes žádal trest o rok vyšší. "Když jsme vycházeli z ostatních již odsouzených, je pravda, že by se dalo uvažovat o přísnějším trestu. Nicméně trest uložený soudem prvního stupně je sice mírnější, ale není nepřiměřeně mírný, abychom do něj z pohledu státního zástupce zasahovali," uvedl mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik. Soud muži potvrdil i sedmiletý zákaz působení ve vedení firem a peněžitý trest ve výši 20.000 korun.

Antoniazi se původně k činu doznal, později však svou původní výpověď popřel s tím, že byla policií vynucena. "Tomu jsme však neuvěřili, protože jeho původní doznání bylo v souladu s dalšími důkazy, například s domovní prohlídkou i s výpověďmi dalších svědků či z listinných důkazů, ze kterých byl zřejmý pohyb mimobilančního lihu," doplnil mluvčí soudu.

Antoniazi již u krajského soudu připustil, že dnes už pravomocně odsouzeného Březinu a další členy jeho skupiny zná, připustil i obchodní kontakty. Tvrdil ale, že nikdy nepřekročil hranici zákona. Obhajoba žádala zrušení rozsudku a věc vrátit k novému projednání krajskému soudu.

Muž podle žalobců nakoupil bez vědomí celníků od Radka Březiny přibližně čtyři miliony litrů lihu, škoda přesáhla jednu miliardu. K jeho usvědčení významně pomohla mimo jiné výpověď Březinova mladšího bratra Tomáše, který se rozhodl s policií spolupracovat. "Když pominu Likérku Drak, tak si myslím, že to byl skutečně nejvýznamnější odběratel mimobilančního lihu od skupiny osob kolem Radka Březiny," řekl dnes ČTK státní zástupce Miroslav Stoklásek.

Případ je další z větví odběratelů Březinova nelegálního lihu. První z nich se týkala Stanislava Pražana a jeho syna, kteří podle rozsudku odběrem nezdaněného lihu způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun. Odpykávají si již devítileté tresty. Loni v červnu vrchní soud zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaným v kauze odběratelů a distributorů tohoto lihu, kteří byli spjati s Likérkou Drak. Odpykávají si tresty v rozmezí od 3,5 do 11,5 roku.

Nejvyšší tresty dostal jednatel distribuční firmy Verdana Robert Sedlařík, tehdejší jednatel další distribuční firmy Dominik Nagy a bývalý jednatel a a majitel likérky Pavel Čaniga. Likérku přitom fakticky vlastnil a ovládal Březina, který si za daňový únik 5,6 miliardy korun odpykává 13 let vězení.

Bez proudu je 75.000 odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 08:01 Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na tři. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 07:30 Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České…

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Lidé na sociálních sítích svolávají pomoc pro Hodonínsko, zjišťují situaci

24.06.2021 22:50 Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí po mimořádně silné bouři, která zničila obce v…

Bouře zasáhla i hodonínskou zoo, polovina je zničená, zvířata ale přežila

24.06.2021 22:26 Mimořádně silná bouře postihla i Zoo Hodonín, popadaly stromy, zničené jsou ohrady, psí útulek…

Související:

Právě se děje