Otec o nelegálních obchodech s lihem nevěděl, tvrdí Radek Březina

Hlavní organizátor obchodů s nelegálním lihem Radek Březina dnes u zlínského soudu odmítl, že by o nich jeho otec Vladimír věděl. Soud ho předvolal v souvislosti s případem praní špinavých peněz, které podle obžaloby mají pocházet z jeho podnikání s nezdaněným lihem. V případu jsou obžalováni čtyři lidé, kteří jsou Radku Březinovi blízcí. Kromě otce jde o jeho bývalou manželku Stanislavu a asistentky Kateřinu Míčkovou a Kristýnu Mazurovou. Hrozí jim až osmileté vězení. Všichni vinu popírají, tvrdí, že o nelegálních penězích nevěděli.

Soud, ilustrační fotografie

Radek Březina uvedl, že si od otce půjčoval peníze na své podnikáni ve firmách Morávia-Chem a Slovákia-Chem, nákup nemovitostí nebo poskytování dalších půjček. V letech 2006 nebo 2007 podle něj šlo celkem o 350 milionů korun. "Otec o žádné mojí nelegální činnosti nevěděl. Ve chvíli, kdy by se to dozvěděl, okamžitě by mě odřízl a já bych o všecko přišel," řekl.

Nelegální podnikání podle něj fungovalo proto, že o něm vědělo málo lidí. Potvrdil, že v Morávia-Chem se dělaly fiktivní denaturace lihu, jehož podstatná část se pak prodávala na výrobu alkoholu, případně ukládala v tajných skladech. Z části se vyráběly nemrznoucí směsi a další výrobky.

"Vedoucí výroby to ani ve skladu nepoznal. Odběratelé brali nemrznoucí směsi fiktivně navíc, aby to sedělo. Byl jsem největší distributor legálního lihu v republice, nikomu to nebylo podezřelé," uvedl Radek Březina.

Podle státního zástupce Radka Bartoše se obžalovaní podíleli na praní špinavých peněz z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců v letech 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Největšími vkladatelkami prý byly Mazurová a Míčková. Podle Bartoše poslouchaly příkazy a vkládaly peníze v takovém rozsahu, že musely vědět, že nejde o peníze legální. Ve věci je v samostatném řízení stíhaný i Radek Březina.

Díky zmíněným finančním operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšetřovatelům se podařilo zajistit majetek obžalovaných a dalších lidí za 400 milionů Kč.

Podle Radka Březiny všechny jeho vydělané peníze, asi 800 milionů Kč, ležely tzv. na jedné hromadě. "Nikdo nemůže určit, jestli to byly legální, nebo nelegální peníze. Asi 40 procent bylo legálních, asi 60 procent nelegálních," uvedl. K tomu, zda o jeho nezákonném podnikání věděla jeho bývalá manželka, která působila jako jednatelka společnosti Slovákia-Chem, se odmítl vyjádřit. Obžalované asistentky o něm podle něj nevěděly.

Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k 13 letům vězení. Způsobenou škodu vyčíslil vrchní soud na 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek zatím nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn. Hlavní líčení je nařízeno až do května.

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Související:

Právě se děje