Hádka, povyk a střelba, popsali svědci incident u školy v Brně

Krajský soud v Brně dnes pokračoval výslechem svědků v objasňování loňské potyčky před základní školou v brněnských Žabovřeskách. Z pokusu o vraždu a výtržnictví se zpovídá Zdeněk Polák, který loni v březnu vedl do školy své dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem, který působil jako koordinátor plaveckých kurzů ve školním bazénu. Polák měl legálně drženou zbraň, podle obžaloby ji použil proti trenérovi, ale netrefil jej. Odpoledne jsou v plánu další svědectví, rozsudek se neočekává.

soudy

Trenér Poláka při konfliktu odzbrojil a postřelil, také on se bude zpovídat ze svého jednání. Polák už dříve připustil, že se s trenérem pohádali a nadávali si. Polák se podle svých slov jen snažil, aby vrátná vpustila dítě do budovy školy, pak ale proti němu vyšel trenér v "bojovém postoji". Polák řekl, že začal ustupovat směrem na náměstí Svornosti a nejprve střílel pouze do vzduchu.

Trenér už dříve uvedl, že muž před budovou křičel a sprostě nadával. Dostali se spolu do sporu, poté prý Polák vytáhl zbraň. "Nejdřív střelil do vzduchu, pak namířil na moji hlavu a vystřelil znovu," řekl už dříve trenér. Za nejasných okolností Polák ještě znovu vystřelil, ale nakonec to byl on, kdo utrpěl vážná zranění. Trenér měl fyzickou převahu a zmocnil se zbraně. Trenér tuto část události nechtěl soudu popsat s tím, že je předmětem samostatné obžaloby namířené proti němu.

U soudu dnes dopoledne vypovídali čtyři lidé, z toho dvojice rodičů, kteří v té době byli s dítětem u školy na hřišti, muž, který si do školy přišel vyzvednout dítě, a žena, která spolu s trenérem do školy přijela. Ve svědectvích se shodli, že do hádky mezi dvěma muži nikdo jiný nevstupoval, událost ale popsali každý po svém. Svědek Richard uvedl, že slyšel u školy křik, pak viděl dva muže vybíhající od budovy, kteří měli ruce nad hlavami a přetahovali se o zbraň.

Obžalovaný poté podle něj vystřelil do vzduchu, následně trochu sklonil zbraň a následoval další výstřel, asi útočný. Pak ho podle něj trenér udeřil a zbraň mu vzal, následovaly další dva výstřely. "Já si pamatuju čtyři výstřely, v rychlém sledu ve středu náměstí," uvedl muž. Svědek Petr řekl, že když se synem odcházel ze školy, přišel tam nějaký muž a začal povykovat. Pak viděl dva muže, jak utíkají od školy směrem k náměstí.

"Viděl jsem, jak se dva pánové dohadovali, potýkali, jeden vytáhl zbraň a začal ohrožovat toho druhého. Nevím, kdo koho pronásledoval," uvedl muž. Obžalovaný podle něj vytáhl zbraň a vystřelil asi dvakrát, jednou nahoru a jednou do země. Při následné potyčce oba muži spadli na lavičku a ozvaly se další asi dva výstřely.

Záchranáři Poláka odvezli do nemocnice v kritickém stavu. Za pokus o vraždu mu hrozí až 18 let vězení. Trenéra policisté na místě zadrželi, obžalobě u soudu bude čelit i on. Jeho případ soud otevře později. Za pokus o zabití mu v krajním případě bude hrozit desetiletý trest.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje