Brexit už Čechy unavuje. Hlasovali by pro czexit? Čtěte nový průzkum

Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie mělo být podle téměř dvou třetin Čechů už dávno ukončeno. Téma takzvaného brexitu více než polovinu lidí unavuje, a to jak kvůli záplavě mediálních informací, tak kvůli rozvleklosti vyjednávání. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM/MARK. Británie měla původně Evropskou unii opustit 29. března, poté 12. dubna. Nyní je datum stanoveno na 31. října.

Brexit

Pokud se ale podaří dohodu, kterou premiérka Theresa Mayová loni vyjednala s Bruselem, schválit před posledním říjnovým dnem, bude moci Británie z EU odejít i dříve.

Češi vnímají, že v obtížnější situaci je spíše Británie než Evropská unie. Zatímco s nelehkou vyjednávací pozicí Británie souhlasí 62 procent lidí, s nevýhodným vyjednávacím postavením zástupců EU souhlasí 53 procent. "Tento názor podtrhuje nesouhlas s tvrzením, že EU by měla za každou cenu zabránit odchodu Británie bez dohody," podotkli autoři průzkumu.

Zhruba polovina respondentů se domnívá, že kdyby se referendum o vystoupení konalo nyní, většina Britů by byla proti brexitu. Dvě pětiny lidí se domnívají, že vystoupení Británie z EU bude nevýhodné pro obě strany.

Nejreálnějším scénářem je podle více než čtvrtiny Čechů schválení dohody mezi Británií a EU. Vyhlášení nového referenda očekává 22 procent lidí a odchod bez dohody 15 procent Čechů.

"Výzkum ukázal, že zásadní dělící linií v názorech na brexit je vzdělání a pohlaví. Lidé s nižším vzděláním (bez maturity) jsou častěji pasivnější (dění ohledně vystoupení VB z EU je příliš nezajímá), ale také skeptičtější k EU," uvedl Jan Burianec ze STEM/MARK. Doplnil, že muži jsou zase v názorech razantnější než ženy. Častěji se například domnívají, že už mělo být vše vyřešeno, ale také, že v současné době by si Britové vystoupení z EU rozmysleli. "Nepřehlédnutelná byla i vyšší míra názorové pasivity u mladších lidí do 30 let," dodal.

Hypotetický odchod Česka z EU by podle agentury podpořila téměř třetina Čechů, více než polovina by byla proti, necelá pětina byla nerozhodnutá.

Internetového průzkumu se zúčastnilo 509 lidí ve věku od 15 do 60 let. Není zde tedy reflektován názor lidí nezasažených internetem, většinou pak osob starších 60 let. "Reálné hlasování dospělé populace by tím bylo nepochybně ovlivněno," upozornil Burianec.

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Související:

Právě se děje