Zmije se probudily k životu. Jak je poznat a co dělat při uštknutí?

První letní dny probudily k životu i jediného tuzemského jedovatého hada. Hasiči už provedli první letošní odchyt zmije a ve střehu už jsou i záchranáři. Existuje spolehlivý návod, jak zmiji poznat? A co dělat, když vás uštkne? Redakce serveru EuroZprávy.cz pro vás hledala odpovědi.

Zmije obecná, ilustrační foto

V tomto týdnu meteorologové zaznamenali první letní den a teplot nad 25 °C si před víkendovým ochlazením ještě chvíli užijeme. Teplo však přináší nejen radost, ale také starosti. K životu se například probouzí jediný jedovatý had na území České republiky zmije obecná.

Potvrzuje to například včerejší zpráva Rokycanského Deníku, který informoval o tom, že v pondělí po 20. hodině spěchali tamní profesionální hasiči do Vojtěšské ulice v Mýtě. Byli totiž přivoláni k odchytu hada, který se schoval v bytě za skříní. Ukázalo se, že jde o malou zmiji, která byla posléze vypuštěna do přírody.

Takových případů bude s blížícím se létem přibývat a nevyhneme se ani případům hadích uštknutí. Ročně jsou zaznamenány desítky případů, bohudík už téměř 20 let u nás na jeho následky nikdo nezemřel. Jaká jsou doporučení lékařů v případě uštknutí?

Hlavní je zachovat klid a končetinu nezaškrcovat. Ránu nemá smysl vypalovat nebo vysávat, stačí ji pouze dezinfikovat a vyrazit do nemocnice. Smyslem první pomoci je především zpomalení vstřebávání jedu do organismu. Lékaři také doporučují dát postiženou končetinu do zvýšené polohy tak, aby poraněná část byla výš. Ránu můžete i ledovat.

Array

Příznaky uštknutí se nemusí projevit hned, ale až během následujících 12 hodin. Typická je bolest v místě rány, narůstající otok a zduření uzlin. Zatímco zdravému dospělému ohrožení života nehrozí, malé děti, alergici a senioři by si měli dávat větší pozor. V případě uštknutí by neměli váhat se zavoláním záchranné služby. Lékaři mají k dispozici protijed.

Zmije se vyskytují především na horách, napadení se dá vyhnout dodržováním některých věcí. Od hada je dobré si držet odstup, v bezpečí je člověk pouhý metr od ní. Doporučuje se také nenosit do přírody kraťasy, ale naopak dlouhé kalhoty a pevnou obuv.

Lidé si zmije často pletou s užovkami. Rozlišovacím znakem u většiny zmijí je spojitý klikatý pruh, ten však nemají úplně všechny. Užovky mají na zádech jen skvrnky, které se při pohybu v klikatý pruh slijí, což člověka mate. Jak zmije (např. v Jeseníkách), tak užovky však mohou být i jednobarevné.

Opravdu spolehlivě odliší zmiji od ostatních tuzemských hadů jen štěrbinovitá zornička. Všechny české užovky totiž mají zorničky kulaté. Takového detailu si však všimne málokdo. Mezi lidmi se však šíří i nebezpečné dezinformace o vzhledu zmijí. Třeba tvrzení, že zatímco zmije má trojúhelníkovitý tvar hlavy, užovka má oválný tvar, se nezakládá na pravdě.

Rozlišovacím znakem může být i velikost. Platí, že zmije není větší než metr, samice mají obvykle 45 centimetrů a samci ještě o něco méně. Některé české užovky (např. užovka obojková nebo podplamatá) jsou výrazně větší. Bohužel se kryjí i místa jejich výskytu, nejcennější rada tedy zní, že pokud si nejste jisti, vyplatí se dávat si pozor na jakéhokoliv hada.

V Kyjově znovu evakuovali lidi kvůli nebezpečným chemikáliím

24.06.2021 09:30 Policie v Kyjově na Hodonínsku dnes znovu evakuovala lidi z přilehlého okolí dvou objektů na…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

Související:

Právě se děje