Vyprali přes půl miliardy korun? Žalobce navrhl tresty pro rodinu bosse Březiny

Státní zástupce Radek Bartoš žádá u zlínského okresního soudu pro dva ze čtyř obžalovaných za praní špinavých peněz tresty od 5,5 roku do osmi let vězení. Pro další dvě obžalované by podle něj měly být v rozmezí tří let až 5,5 roku. Přes půl miliardy korun pocházelo podle obžaloby z nelegálního podnikání Radka Březiny, hlavního organizátora obchodů s nezdaněným lihem. Obžalováni jsou jeho blízcí.

soudy

Jeho otci Vladimírovi, bývalé manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozí až osmileté vězení. Všichni vinu popírají. Jejich obhájci žádají pro své klienty zproštění obžaloby, kterou považují za nedůvodnou a v některých bodech i za zmatečnou. Podle nich nelze v jednání obžalovaných spatřovat jakýkoliv úmysl.

Podle státního zástupce se obžalovaní podíleli na praní peněz z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců v letech 2005 až 2013. Údajně se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Největšími vkladatelkami byly Mazurová a Míčková. Díky těmto operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšší tresty s propadnutím majetku žádá žalobce pro Vladimíra a Stanislavu Březinovy, nižší pro asistentky.

Vladimír Březina už dříve uvedl, že šlo o peníze, které získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčováním peněz na vysoký úrok. Březinová řekla, že se na podnikání Radka Březiny aktivně nepodílela. Vždy prý jen poslouchala jeho pokyny, což ve středu její bývalý manžel u soudu potvrdil. Mazurová a Míčková se hájily tím, že s penězi do bank jezdily vždy na žádost Radka Březiny, jeho bratra Tomáše nebo Vladimíra Březiny. Ti jim prý řekli, že jde o peníze z pronájmu nemovitostí. I jejich výpověď Radek Březina stíhaný v samostatném řízení potvrdil. Vyšetřovatelé zajistili majetek za 400 milionů Kč.

Za stěžejní důkazy považuje Bartoš zejména výpověď bratra Radka Březiny Tomáše a peněžní deník za léta 2007 až 2010, který vedl. "Potom jsou to i poznámky Radka Březiny, které si psal ve vazbě. A fakt, že ačkoli Vladimír Březina tvrdil, že po dlouhou dobu mnoha lidem půjčoval peníze, tak z rozhodné doby, které se trestní věc týká, nebyl schopen nebo ochoten žádného dlužníka konkrétně identifikovat," řekl žalobce.

Podle obhájců však peněžní deník obsahuje chyby. Advokát Boris Vágner zastupující Vladimíra Březinu uvedl, že jeho klient měl dost vlastních peněz. "Neměl důvod se trestné činnosti, která je mu kladena za vinu, dopouštět," řekl Vágner. Pokyny, kterými Radek Březina otce žádal o úpravy některých dokumentů, podle něj Vladimír Březina neplnil, protože se ničeho trestného nedopustil a neměl k tomu tedy důvod. Lidi, jimž půjčoval, dmítl zveřejnit z obavy z jejich spojování s trestnou činností, řekl Vágner. Hlavní líčení pokračuje 14. května, kdy zazní závěrečné řeči obžalovaných.

Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k 13 letům vězení. Škodu způsobenou zkrácením spotřební daně vyčíslil vrchní soud na více než 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek dosud nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje