Vyprali přes půl miliardy korun? Žalobce navrhl tresty pro rodinu bosse Březiny

Státní zástupce Radek Bartoš žádá u zlínského okresního soudu pro dva ze čtyř obžalovaných za praní špinavých peněz tresty od 5,5 roku do osmi let vězení. Pro další dvě obžalované by podle něj měly být v rozmezí tří let až 5,5 roku. Přes půl miliardy korun pocházelo podle obžaloby z nelegálního podnikání Radka Březiny, hlavního organizátora obchodů s nezdaněným lihem. Obžalováni jsou jeho blízcí.

Přidejte svůj názor

soudy
doporučujeme

Jeho otci Vladimírovi, bývalé manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozí až osmileté vězení. Všichni vinu popírají. Jejich obhájci žádají pro své klienty zproštění obžaloby, kterou považují za nedůvodnou a v některých bodech i za zmatečnou. Podle nich nelze v jednání obžalovaných spatřovat jakýkoliv úmysl.

Podle státního zástupce se obžalovaní podíleli na praní peněz z daňové trestné činnosti Radka Březiny a jeho kompliců v letech 2005 až 2013. Údajně se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Největšími vkladatelkami byly Mazurová a Míčková. Díky těmto operacím si podle žalobce přišel Vladimír Březina na částku přesahující 440 milionů Kč, Stanislava Březinová asi na 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů. Vyšší tresty s propadnutím majetku žádá žalobce pro Vladimíra a Stanislavu Březinovy, nižší pro asistentky.

Vladimír Březina už dříve uvedl, že šlo o peníze, které získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčováním peněz na vysoký úrok. Březinová řekla, že se na podnikání Radka Březiny aktivně nepodílela. Vždy prý jen poslouchala jeho pokyny, což ve středu její bývalý manžel u soudu potvrdil. Mazurová a Míčková se hájily tím, že s penězi do bank jezdily vždy na žádost Radka Březiny, jeho bratra Tomáše nebo Vladimíra Březiny. Ti jim prý řekli, že jde o peníze z pronájmu nemovitostí. I jejich výpověď Radek Březina stíhaný v samostatném řízení potvrdil. Vyšetřovatelé zajistili majetek za 400 milionů Kč.

Za stěžejní důkazy považuje Bartoš zejména výpověď bratra Radka Březiny Tomáše a peněžní deník za léta 2007 až 2010, který vedl. "Potom jsou to i poznámky Radka Březiny, které si psal ve vazbě. A fakt, že ačkoli Vladimír Březina tvrdil, že po dlouhou dobu mnoha lidem půjčoval peníze, tak z rozhodné doby, které se trestní věc týká, nebyl schopen nebo ochoten žádného dlužníka konkrétně identifikovat," řekl žalobce.

Podle obhájců však peněžní deník obsahuje chyby. Advokát Boris Vágner zastupující Vladimíra Březinu uvedl, že jeho klient měl dost vlastních peněz. "Neměl důvod se trestné činnosti, která je mu kladena za vinu, dopouštět," řekl Vágner. Pokyny, kterými Radek Březina otce žádal o úpravy některých dokumentů, podle něj Vladimír Březina neplnil, protože se ničeho trestného nedopustil a neměl k tomu tedy důvod. Lidi, jimž půjčoval, dmítl zveřejnit z obavy z jejich spojování s trestnou činností, řekl Vágner. Hlavní líčení pokračuje 14. května, kdy zazní závěrečné řeči obžalovaných.

Radek Březina byl v červnu 2017 odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k 13 letům vězení. Škodu způsobenou zkrácením spotřební daně vyčíslil vrchní soud na více než 5,6 miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži, u dvou dalších soudy pravomocný rozsudek dosud nevynesly. Březinovu bratrovi Tomášovi snížil Nejvyšší soud šestiletý trest na 3,5 roku, před časem byl z vězení podmínečně propuštěn.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oslavy "sametu" přilákaly Čechy k televizi, sledovanost ČT24 stoupla o…

18.11.2019 12:50 Téměř o třetinu oproti běžným dnům stoupla sledovanost kanálu České televize ČT24 v neděli při…

Nálezce zlatého pokladu na Náchodsku dostane dvousettisícové nálezné

18.11.2019 12:03 Nálezce zlatého pokladu z doby bronzové dostane od Královéhradeckého kraje jako odměnu 207.788…

Soud dnes pustil lobbistu Dalíka z vězení

18.11.2019 11:29 Okresní soud ve Znojmě dnes podmíněně propustil Marka Dalíka z vězení s délkou zkušební doby pět…

Český tisk hodnotí oslavy revoluce. Ukázaly na nepříjemnou skutečnost

18.11.2019 09:20 Oslavy třicátého výročí sametové revoluce byly rozporuplné, míní komentátoři českých deníků.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama