Zítřejší déšť pokryje auta pískem ze Sahary. Jak se ho nejlépe zbavit?

Současné slunečné počasí možná mnohé tuzemské řidiče svádí k návštěvě automyčky, pravdou však je, že se vyplatí ji o pár dní odložit. Zítra bude totiž s kapkami deště padat také saharský písek, který bude na automobilech ulpívat. Naštěstí existují spolehlivé metody, jak se písku na kapotě zbavit.

Pouštní saharský písek v Praze (6. dubna 2016)
doporučujeme

Už od Velikonoc se v ovzduší přesouvá z Afriky nad Evropu pouštní písek ze Sahary. V Česku zaznamenali meteorologové zvýšené koncentrace prachových částic teprve včera, jelikož však zatím panuje slunečné počasí, písek se nijak zvlášť neprojevuje.

To se změní v pátek odpoledne, kdy do Česka přijde studená fronta, kterou bude doprovázet déšť. Ten částice saharského písku z atmosféry vymyje. „Dá se říci, že každá kapka deště, která spadne, bude obsahovat saharský písek,“ uvedla pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Písek ovšem ulpí na předmětech, nejvíce postiženy budou automobily. V minulých dnech už to na vlastní oči poznali řidiči ve Skotsku, ale také na sousedním Slovensku. Zatímco běžně déšť auta umyje, tentokrát se především vozidla světlejších odstínů zbarvila dohněda. Zítra to čeká i Česko. Jak se písku usazeného na kapotě zbavit?

Odborníci řidičům doporučují, aby se při čistění obrnili opatrností a zabránili tak poškození laku. Radí také, aby lidé použili vysokotlaké čističe neboli wapky, s jejichž pomocí písek z auta bez problémů odstraní. Na těžko dostupných místech je pak potřeba přiložit ruku k dílu s kartáčkem nebo jiným podobným nástrojem.

Meteorologové navíc varují, že jeden déšť nemusí všechny pískové částice z ovzduší vymýt. Pokud tedy právě přemýšlíte o návštěvě automyčky, vyplatí se ji ještě o pár dní odložit, před pátkem by totiž šlo o vyhozené peníze.

V České republice se s pískem setkáváme jednou, maximálně dvakrát do roka. Kromě Sahary se k nám dostává také z Ukrajiny. Loni zaznamenali meteorologové prachové částice v ovzduší 18. dubna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodičovská pro otce? EU chce, aby se více zapojili do výchovy

11.08.2020 22:29 Aktualizováno Současný předobraz rodičovství, kdy je matka s dítětem několik let doma, zatímco otec dítěte chodí…

Někteří lidé se do vyhořelého paneláku v Bohumíně nechtějí vrátit, oprava…

11.08.2020 20:42 Aktualizováno Někteří nájemníci domu v Bohumíně na Karvinsku, kde při sobotním požáru zemřelo 11 lidí, už se do…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 17:02 Aktualizováno Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi, firma se odvolala

11.08.2020 16:46 Královéhradecký krajský soud dnes v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama