Konec omezení prodeje o svátcích? Může na něj přistoupit Senát

Senát možná doporučí zrušit zákon, podle něhož musí mít velké obchody o vybraných státních svátcích zavřeno. Doporučil mu to jeho hospodářský výbor. Rozhodl se tak změnit novelu, podle níž by o svátcích mohly mít otevřeno velkoobchody. Podobná snaha TOP 09 o zrušení zákona byla při březnovém schvalování novely Sněmovnou neúspěšná. Senát se předlohou bude zabývat za týden.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zrušit celý zákon o omezení prodejní doby navrhovali již dříve poslanci opoziční ODS. Sněmovna ale jejich návrh loni v lednu zamítla. Za zachování zákona se postavili hlavně poslanci ANO, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a někteří Piráti, kteří mají dohromady v dolní komoře pohodlnou většinu.

Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil, a to zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Obchody nyní musí zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den obchody mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Nově by podle novely mohly mít otevřeno také velkoobchody, které se zabývají nákupem a prodejem zboží za účelem jeho dalšího prodeje k další podnikatelské činnosti. Předkladatelé návrhu argumentovali hlavně tím, že uzavření velkoobchodů ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno. Poukazovali například na stravovací provozy, které každodenně potřebují z velkoobchodů především čerstvé nebo rychle se kazící potraviny.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž našel na Lounsku 52 min, granáty a další munici

27.05.2020 14:46 Osmačtyřicetiletý muž našel na Lounsku u Podbořan pomocí detektoru kovů dvakrát za poslední dobu…

78 let od atentátu na Heydricha. Lidé si připomněli hrdinství Kubiše a…

27.05.2020 14:16 Aktualizováno Výsadkáře, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, si dnes…

Na Slovensko a zpět do 48 hodin, Češi vyrazili pro psa i do banky

27.05.2020 13:51 Pro pejska do Levice, do banky v Žilině či na jednání do Humenného. Lidé z Ostravska využili…

Loupež v teplickém klenotnictví: Soud odročil případ Litevců, uprchlý…

27.05.2020 12:07 Ústecký krajský soud dnes odročil hlavní líčení případu loupeže luxusních hodinek v klenotnictví v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy