Aktivisté žádali po Praze, aby vyhlásila stav klimatické nouze

Několik desítek aktivistů dnes na pražském zastupitelstvu upozornilo na postupující klimatickou změnu a neúspěšně vyzvalo politiky, aby řešili její důsledky vyhlášením tzv. stavu klimatické nouze. Město by podle občanských iniciativ a Strany zelených mělo do roku 2030 dosáhnou stavu, kdy nebude produkovat přebytečné skleníkové plyny. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) na jednání představil plány, které Praha v této oblasti má.

Pražské zastupitelstvo

Část přítomných v rámci diskuse vystoupila se svými příspěvky, část se na protest proti nečinnosti politiků položila na zem před radní. Aktivisté po pražských politicích požadovali, aby vyhlásili výjimečný stav, který nazvali "stav klimatické nouze." Za klimatickou změnu podle nich může v první řadě kapitalistický ekonomický systém, který vyžaduje stálý růst a jako důsledek způsobuje ničení planety.

"Vy tu možnost máte a týká se to také vaší bezpečnosti," oslovil zastupitele předseda pražských Zelených Vít Masare. Současná snaha politické reprezentace podle něj zdaleka nestačí k tomu, aby se v Praze s důsledky změn klimatu, zejména suchem, dalo efektivně bojovat.

"Souhlasíme s tím, že naše město se nachází ve stavu nouze kvůli suchu a vysokým teplotám, což souvisí globálními změnami klimatu a naším chováním," uvedl lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Vyhlášení stavu klimatické nouze nicméně zastupitelé neodhlasovali. Jana Plamínková (STAN), která byla v minulém období radní pro životní prostředí, uvedla, že město má poprvé v historii strategii zaměřenou na adaptaci na klimatické změny a v mnoha ohledech bylo v tomto směru v posledních letech aktivní.

Podle náměstka Hlubučka město připravuje řadu opatření, která mají za cíl dopady klimatických změn zmírnit. Jedná se například o zakládání nových parků, výsadbu zeleně v ulicích či úpravy budov směrem k energetické úspornosti a lepšímu nakládání s dešťovou vodou. Emise má omezit podpora MHD, železnice a elektromobility, výstavba záchytných P+R parkovišť či kontrola přítomnosti pevných filtrů v dieselových motorech.

Další zvažovaná opatření se dotknou života Pražanů a mohou přinést i omezení. Jde například o zpoplatnění vjezdu autem do centra, zvýšení poplatku za parkování v zónách placeného stání, zákaz topení uhlím či zákaz fukarů na listí. Zastupitelstvo zároveň dnes odhlasovalo, že město zřídí pracovní skupinu k opatřením adaptace na klimatické změny a funkci koordinátora, který ji povede.

V pondělí česká odnož mezinárodního hnutí Extinction Rebellion, které stojí za protesty v evropských městech, přemalovala Lennonovu zeď nápisem "klimatická nouze" a dalšími podobnými hesly. Letos v březnu se pak v ulicích Prahy uskutečnila demonstrace stovek středoškolských studentů, kteří se připojili k celosvětové protestní akci Fridays for Future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Cílem protestů jen přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise.

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 12:15 Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Související:

Právě se děje