Aktivisté žádali po Praze, aby vyhlásila stav klimatické nouze

Několik desítek aktivistů dnes na pražském zastupitelstvu upozornilo na postupující klimatickou změnu a neúspěšně vyzvalo politiky, aby řešili její důsledky vyhlášením tzv. stavu klimatické nouze. Město by podle občanských iniciativ a Strany zelených mělo do roku 2030 dosáhnou stavu, kdy nebude produkovat přebytečné skleníkové plyny. Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) na jednání představil plány, které Praha v této oblasti má.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pražské zastupitelstvo
doporučujeme

Část přítomných v rámci diskuse vystoupila se svými příspěvky, část se na protest proti nečinnosti politiků položila na zem před radní. Aktivisté po pražských politicích požadovali, aby vyhlásili výjimečný stav, který nazvali "stav klimatické nouze." Za klimatickou změnu podle nich může v první řadě kapitalistický ekonomický systém, který vyžaduje stálý růst a jako důsledek způsobuje ničení planety.

"Vy tu možnost máte a týká se to také vaší bezpečnosti," oslovil zastupitele předseda pražských Zelených Vít Masare. Současná snaha politické reprezentace podle něj zdaleka nestačí k tomu, aby se v Praze s důsledky změn klimatu, zejména suchem, dalo efektivně bojovat.

"Souhlasíme s tím, že naše město se nachází ve stavu nouze kvůli suchu a vysokým teplotám, což souvisí globálními změnami klimatu a naším chováním," uvedl lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Vyhlášení stavu klimatické nouze nicméně zastupitelé neodhlasovali. Jana Plamínková (STAN), která byla v minulém období radní pro životní prostředí, uvedla, že město má poprvé v historii strategii zaměřenou na adaptaci na klimatické změny a v mnoha ohledech bylo v tomto směru v posledních letech aktivní.

Podle náměstka Hlubučka město připravuje řadu opatření, která mají za cíl dopady klimatických změn zmírnit. Jedná se například o zakládání nových parků, výsadbu zeleně v ulicích či úpravy budov směrem k energetické úspornosti a lepšímu nakládání s dešťovou vodou. Emise má omezit podpora MHD, železnice a elektromobility, výstavba záchytných P+R parkovišť či kontrola přítomnosti pevných filtrů v dieselových motorech.

Další zvažovaná opatření se dotknou života Pražanů a mohou přinést i omezení. Jde například o zpoplatnění vjezdu autem do centra, zvýšení poplatku za parkování v zónách placeného stání, zákaz topení uhlím či zákaz fukarů na listí. Zastupitelstvo zároveň dnes odhlasovalo, že město zřídí pracovní skupinu k opatřením adaptace na klimatické změny a funkci koordinátora, který ji povede.

V pondělí česká odnož mezinárodního hnutí Extinction Rebellion, které stojí za protesty v evropských městech, přemalovala Lennonovu zeď nápisem "klimatická nouze" a dalšími podobnými hesly. Letos v březnu se pak v ulicích Prahy uskutečnila demonstrace stovek středoškolských studentů, kteří se připojili k celosvětové protestní akci Fridays for Future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Cílem protestů jen přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potraviny zdražují. Za co si připlatíme v létě nejvíc?

25.06.2019 16:25 Aktualizováno Podle dat Českého statistické úřadu (ČSÚ) došlo v květnu k zvýšení spotřebitelských cen z dubnových…

Soud v druhé kauze Dbalého finišuje. Žalobce navrhl tvrdý trest

25.06.2019 16:12 Státní zástupce Zdeněk Matula požaduje pro exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého devět…

Hitlerovy projevy? Vydavatelé knihy jsou definitivně zproštěni obžaloby

25.06.2019 16:06 Aktualizováno Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby.…

Cisterciáci musí vrátit restituovaný les. Jsme trestáni za boj proti…

25.06.2019 15:50 Aktualizováno Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2000 hektarů lesa získaných v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama