Přibylo smrtelných pracovních úrazů, loni jich bylo 123

V Česku loni přibylo smrtelných pracovních úrazů. O život v práci přišlo 123 lidí, podobně jako v roce 2010 či 2011. Předloni přitom počet poprvé klesl pod stovku. Vyplývá to z údajů Státního úřadu inspekce práce, předběžné číslo za minulý rok ČTK sdělila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Ta dnes pořádá vzpomínkovou akci na oběti při příležitosti světového dne bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který připadá na 28. dubna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pracovník, ilustrační foto
doporučujeme

"ČR má teď nepříznivou tendenci v počtu smrtelných pracovních úrazů. Není to jen o smutném osudu obětí, ale i jejich rodin, které ztrátou trpí. Práce nemá být tím, co přináší smrt a úraz, ale má zajišťovat život," uvedla místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová.

Počet smrtelných úrazů se v posledních desetiletích snižuje. Pod 200 se dostal v roce 2003. V roce 1969 v práci zemřelo 623 osob.

Při práci v Česku stále častěji přicházejí o život cizinci. Podle předběžných údajů jich loni bylo 38. Pocházeli z Polska, Bulharska, Rumunska či Srbska. Předloni bylo zahraničních obětí 18, v roce 2016 deset a o rok dřív šest.

Smrtelné pracovní úrazy se stávají nejčastěji v dopravě, ve stavebnictví, při manipulaci s břemeny, práci ve výškách nebo výkopových pracích. V oborech s vyšší úrazovostí lidé ze zahraničí často pracují. Za narůstajícím počtem obětí z ciziny by mohl být i problém v komunikaci, zahraniční pracovníci totiž často neovládají češtinu. Právní předpisy ale nenařizují seznámit cizince s podmínkami bezpečné práce v jejich jazyce. Řada lidí je ve firmách přes agentury.

"Agentury práce nemají na smrtelné pracovní úrazovosti tak velký podíl. Ten je ale významný u dohod o pracovní činnosti mimo pracovní poměr, tedy v doplňkovém pracovním vztahu. Loni bylo takových případů deset, tedy víc než desetina všech smrtelných pracovních úrazů," řekl ČTK generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn. Podotkl, že za proškolení pracovníků o bezpečnosti práce a jejich poučení odpovídá zaměstnavatel. Platí to i u lidí, kteří nejsou zaměstnanci a pracují na dohodu.

Hahn míní, že je nutné u pracovníků z ciziny "odstranit jazykovou bariéru". Na postupu by se měli dohodnout zaměstnavatelé a odbory, míní generální inspektor. "Stěžujeme si, že cizinci nerozumí. Nevytváří se jim ale podmínky, aby si mohli informace přečíst. Bezpečnostní předpisy v ukrajinštině, ruštině či angličtině nejsou," řekl předák ČMKOS Josef Sředula.

Smrtelných úrazů v práci v minulých letech postupně ubývalo. V roce 1997 se jich stalo 296 a v roce 2002 o 90 méně. V roce 2003 se počet dostal poprvé pod dvě stovky, dosahoval 199, a v dalších čtyřech letech klesal. V roce 2007 a 2008 v období tehdejší nejvyšší konjunktury se znovu zvedl, a to na 188 a 174 případů. O rok později po nástupu krize bylo obětí 105. V roce 2015 inspektoři evidovali 131 smrtelně zraněných. V dalším roce bylo obětí 104 a předloni 95.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uplatňování GDPR se v Česku zlepšilo, pokuty jsou nízké

25.05.2020 09:57 Uplatňování Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) se po dvou letech sice výrazně…

V Česku se otevírají restaurace či hotely, do škol se vracejí mladší žáci

25.05.2020 08:18 Česko se dneškem o další krok přiblíží k životu před koronavirovou pandemií. Pro povinné nošení…

Zemřela spisovatelka a mluvčí Charty 77 Zdena Tominová

24.05.2020 19:36 Ve věku 79 let dnes v Praze zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77…

Češi sundají roušky, mohou jít do restaurací. Co vše se od pondělí mění?

24.05.2020 10:28 Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy