Soud řeší nenávistný komentář pod fotkou prvňáků. Jen kousavá poznámka, tvrdí obhájce

Teplický okresní soud v pondělí vynese rozsudek v případu nenávistných komentářů pod fotografií teplických prvňáků. Obžalobě čelí několikrát trestaný Vítězslav Kroupa, jenž svůj komentář na sociální síti zveřejnil. Muž se dnešního hlavního líčení nezúčastnil. Hrozí mu až tři roky vězení za tento čin a ještě za to, že na sociální síti zveřejnil fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Pod fotografií se rozvinula diskuse, kterou obžalovaný muž komentoval na facebooku větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!". Tento komentář podle obžaloby psal kvůli etnickým skupinám (Arabové, Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel tak na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Za podněcování k nenávisti k etnické skupině a ještě za jiný čin, kdy zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolf Hitlera, navrhnul státní zástupce muži odnětí svobody zhruba na dva roky s podmíněným odkladem. Obhájce navrhl Kroupu zprostit obžaloby.

Fotografie dětí zveřejnil před dvěma lety místní Deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky či navrhovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, posílat děti do plynu. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Obhájce Kroupy Michael Mann svou závěrečnou řeč uvedl citátem z Haškova Švejka, a to údajně proto, aby doložil, že obavy z islámu nejsou v Evropě ničím nový. Po rozboru slov ze známé knihy soudkyně obhájce přerušila s tím, že by se kromě literárního a politického exkurzu měl dostat k podstatě případu.

"Obhajoba má za to, že obžalovaný žádnou nenávist nevyjadřuje, nelze dovodit zvlášť závažný negativní vztah k nějaké rase," uvedl obhájce. Kroupa pracuje jako mechanik v západní Evropě a je podle Manna denně ve styku s černochy, Araby, Turky a nikdy s nimi neměl žádný konflikt.

"Prostě jen napsal komentář k fotce, jak to v tu chvíli cítil, jízlivě, cynicky, sarkasticky," řekl Mann, podle kterého šlo o "kousavou ostrou poznámku, která řeže do masa", nebo chtěl možná jen provokovat. Zveřejnění fotek pak podle Manna nemůže být trestným činem.

Soud vynese rozsudek v nepřítomnosti obžalovaného, který byl čtyřikrát v minulosti odsouzen, i v nepřítomnosti jeho obhájce. Kroupa nepopřel, že se jednání dopustil. Po sdělení obvinění se k věci nevyjádřil. Při podaném vysvětlení uvedl, že si přesně nepamatuje, co psal na svůj profil.

Fotografie dětí zveřejnil místní deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila na sociálních sítích. V komentářích se pak objevily výhrůžky. Kvůli komentářům policie obvinila z rasově motivovaného přečinu muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně ale podmíněně zastavil.

Pokud se obviněný během stanovené zkušební doby nedopustí trestného činu ani přestupku, stíhání skončí. V opačném případě ho budou kriminalisté dále vyšetřovat. Ženě tachovský okresní soud loni v září nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20.000 Kč. Vítězslav Kroupa je třetím obviněným v případu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama