Vzhůru do vesmíru: Cestující se opět svezou tramvají na hvězdárnu na Kraví hoře

Po roce oprav začnou na Kraví horu opět jezdit tramvaje. První jízda se uskuteční v neděli 28. dubna 2019 z Komenského náměstí za přítomnosti primátorky města Brna Markéty Vaňkové.

Hvězdárna a planetárium Brno

„Zprovoznění ulice Údolní je dobrou zprávou pro všechny, kteří touto částí města denně projíždí. Jsem ráda, že se podařilo stavbu dokončit ve stanoveném čase a že budeme mít v Brně o jednu dopravní uzavírku méně,"uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Slavnostní zprovoznění opravovaného úseku tramvajové trati se ponese v duchu výpravy do kosmu, kterou linka číslo čtyři, vzhledem ke své konečné stanici u hvězdárny, přeneseně představuje. „Zveme širokou veřejnost 28. dubna v 18 hodin na Komenského náměstí, odkud vyjede první tramvaj na Kraví horu. Při této příležitosti vypravíme nově opravenou tramvaj typu K3 se speciálním vesmírným interiérem i tramvaj typu Vario s hvězdárenským polepem," uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Hvězdárna a planetárium Brno pro veřejnost připravila už na tento týden speciální akci. „V týdnu, který bude předcházet otevření trati, v ručních držadlech tramvají DPMB cestující najdou dva tisíce zvýhodněných vstupenek 1+1. Chtěli bychom tak poděkovat našemu oficiálnímu dopravci – DPMB za zachování přízně a cestující pozvat na některý z našich pořadů," vysvětlil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Poukázka "Chytni lupen – Vzhůru do vesmíru po Údolní" umožňuje při nákupu jedné vstupenky do Hvězdárny a planetária Brno získat druhou zdarma. Platnost poukázky je do konce června 2019. Navíc účastníci první jízdy vesmírnými tramvajemi 28. dubna získají volné vstupenky do hvězdárny.

Dlouhodobým cílem Dopravního podniku města Brna je snižovat hluk způsobený převážně tramvajovou dopravou. Při rekonstrukcích jsou využívány nejmodernější postupy přispívající k odhlučnění tramvajových tratí, v případě projektu Údolní II například použití antivibračních rohoží, které omezují pronikání vibrací a hluku do okolí.

Opravy úseku dlouhého přibližně 800 metrů obnášely výměnu kolejnic, bokovnic, velkoplošných panelů, trolejového vedení, instalaci nových trakčních stožárů, které zároveň budou sloužit jako uchycení pro svítidla veřejného osvětlení.

Cestujícím provedené opravy přinesou větší komfort při nástupu i výstupu – zastávky Všetičkova a Heindrichova jsou nově bezbariérové.

Rekonstrukce tramvajové trati přišla Dopravní podnik města Brna na 81,3 mil. Kč. Opravy se týkaly úseku mezi Údolní 50 a odbočkou do ulice Kraví hora. DPMB byl spoluinvestorem městské investice. Stavba byla součástí projektu „Brno, Údolní II, Lerchova II, Kampelíkova – rekonstrukce ulic".

Ve Valticích zasáhly bouře všechny domy, Lednici se vyvázly

25.06.2021 08:45 Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na…

Bez proudu je 75.000 odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 08:01 Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na tři. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 07:30 Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České…

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Lidé na sociálních sítích svolávají pomoc pro Hodonínsko, zjišťují situaci

24.06.2021 22:50 Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí po mimořádně silné bouři, která zničila obce v…

Související:

Právě se děje