Zahraničí kritizuje Česko: Vadí vám uprchlíci, ale Vietnamci ne?

Jeden z nejprestižnějších britských týdeníků se v nejnovějším čísle věnuje tématu integrace Vietnamců v Česku a sousedním Polsku. Autorka článku se snažila pochopit, proč Češi odmítají migranty ze Sýrie, když s Vietnamci dobře vychází. Na co přišla?

Přidejte svůj názor 197 komentářů

Vietnamci, ilustrační foto
doporučujeme

Významný britský magazín The Economist zaujalo, jak dobře vychází Češi a Poláci s vietnamskými přistěhovalci. Autorka článku přitom poukazuje na fakt, že oba středoevropské státy vehementně odmítají redistribuci syrských uprchlíků, přestože jsou domovem pro velké asijské komunity.

Připomíná přitom historii vietnamských přistěhovalců v regionu. Vietnamci začali do Česka a Polska proudit v 80. letech minulého století v rámci studentských výměn mezi státy, kde se u moci drželi komunisté. Mnoho z nich zde zůstalo a časem dorazily i celé rodiny. Ve čtyřicetimilionovém Polsku dnes žije 40-50 tisíc Vietnamců, v desetimilionovém Česku dokonce 60 tisíc.

Podle magazínu The Economist proběhla integrace asijských přistěhovalců dobře, ačkoliv složitost českého jazyka je přinutila soustředit se především na prodej potravin a obuvi. Tao Ngoc Tu to však v Polsku dotáhl na jednoho z nejbohatších lidí v zemi, provozuje totiž obchodní řetězec.

Lokální pochopení pro Vietnamce prý ostře kontrastuje s pohledem rodilých obyvatel obou zemí na ostatní přistěhovalce. Kvůli tomu jsme si loni podle autorky opět zvolili za prezidenta Miloše Zemana. U Poláků se zase opírá o výzkumy veřejného mínění, v nichž si polovina tamních občanů myslí, že by v zemi mělo být méně imigrantů.

Proč je pohled Čechů na Vietnamce odlišný, se pokusila vysvětlit majitelka jedné z pražských kaváren Anh Tuyet Nguyen. Pro The Economist uvedla, že často slyší místní zmiňovat kontrast mezi „tvrdě pracujícími Vietnamci“ a ostatními migranty, kteří podle nich chtějí „parazitovat na státu“.

Britský magazín uvádí, že i s Vietnamci jsou v Česku i Polsku problémy, obě země proto zpřísnily podmínky jejich příchodu do země. Počet nových migrantů z Vietnamu se snížil, dnes jde především o případy, kdy do země přijíždí za příbuznými, kteří zde už žijí.

Článek zdůrazňuje i fakt, že druhá generace Vietnamců, kteří už jsou mnohdy českými občany a studovali na místních školách, zapadla velice dobře. Na rozdíl od rodičů už ovládají jazyk a nevěnují se pouze obchodu.

Loading...
Vstupte do diskuze (197)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

15.12.2019 17:46 Aktualizováno Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v…

Černý dým nad Sedlčany. Skládka elektroodpadu stále hoří, škoda dva miliony

15.12.2019 16:39 Aktualizováno Skládka elektroodpadu v Sedlčanech na Příbramsku stále hoří. Požár způsobil škodu za dva miliony…

70 let od číhošťského zázraku. Jednalo se o provokaci StB?

15.12.2019 14:31 V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v…

Čert tě vem! zaznělo u Vltavy. V Praze byli pokřtěni noví otužilci

15.12.2019 13:45 Tradiční křest vltavskou vodou s ledem absolvovala dnes v pražských Hodkovičkách u loděnice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama