Zahraničí kritizuje Česko: Vadí vám uprchlíci, ale Vietnamci ne?

Jeden z nejprestižnějších britských týdeníků se v nejnovějším čísle věnuje tématu integrace Vietnamců v Česku a sousedním Polsku. Autorka článku se snažila pochopit, proč Češi odmítají migranty ze Sýrie, když s Vietnamci dobře vychází. Na co přišla?

Vietnamci, ilustrační foto

Významný britský magazín The Economist zaujalo, jak dobře vychází Češi a Poláci s vietnamskými přistěhovalci. Autorka článku přitom poukazuje na fakt, že oba středoevropské státy vehementně odmítají redistribuci syrských uprchlíků, přestože jsou domovem pro velké asijské komunity.

Připomíná přitom historii vietnamských přistěhovalců v regionu. Vietnamci začali do Česka a Polska proudit v 80. letech minulého století v rámci studentských výměn mezi státy, kde se u moci drželi komunisté. Mnoho z nich zde zůstalo a časem dorazily i celé rodiny. Ve čtyřicetimilionovém Polsku dnes žije 40-50 tisíc Vietnamců, v desetimilionovém Česku dokonce 60 tisíc.

Podle magazínu The Economist proběhla integrace asijských přistěhovalců dobře, ačkoliv složitost českého jazyka je přinutila soustředit se především na prodej potravin a obuvi. Tao Ngoc Tu to však v Polsku dotáhl na jednoho z nejbohatších lidí v zemi, provozuje totiž obchodní řetězec.

Lokální pochopení pro Vietnamce prý ostře kontrastuje s pohledem rodilých obyvatel obou zemí na ostatní přistěhovalce. Kvůli tomu jsme si loni podle autorky opět zvolili za prezidenta Miloše Zemana. U Poláků se zase opírá o výzkumy veřejného mínění, v nichž si polovina tamních občanů myslí, že by v zemi mělo být méně imigrantů.

Proč je pohled Čechů na Vietnamce odlišný, se pokusila vysvětlit majitelka jedné z pražských kaváren Anh Tuyet Nguyen. Pro The Economist uvedla, že často slyší místní zmiňovat kontrast mezi „tvrdě pracujícími Vietnamci“ a ostatními migranty, kteří podle nich chtějí „parazitovat na státu“.

Britský magazín uvádí, že i s Vietnamci jsou v Česku i Polsku problémy, obě země proto zpřísnily podmínky jejich příchodu do země. Počet nových migrantů z Vietnamu se snížil, dnes jde především o případy, kdy do země přijíždí za příbuznými, kteří zde už žijí.

Článek zdůrazňuje i fakt, že druhá generace Vietnamců, kteří už jsou mnohdy českými občany a studovali na místních školách, zapadla velice dobře. Na rozdíl od rodičů už ovládají jazyk a nevěnují se pouze obchodu.

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 09:43 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Související:

Právě se děje