Zahraničí kritizuje Česko: Vadí vám uprchlíci, ale Vietnamci ne?

Jeden z nejprestižnějších britských týdeníků se v nejnovějším čísle věnuje tématu integrace Vietnamců v Česku a sousedním Polsku. Autorka článku se snažila pochopit, proč Češi odmítají migranty ze Sýrie, když s Vietnamci dobře vychází. Na co přišla?

Přidejte svůj názor 197 komentářů

Vietnamci, ilustrační foto
doporučujeme

Významný britský magazín The Economist zaujalo, jak dobře vychází Češi a Poláci s vietnamskými přistěhovalci. Autorka článku přitom poukazuje na fakt, že oba středoevropské státy vehementně odmítají redistribuci syrských uprchlíků, přestože jsou domovem pro velké asijské komunity.

Připomíná přitom historii vietnamských přistěhovalců v regionu. Vietnamci začali do Česka a Polska proudit v 80. letech minulého století v rámci studentských výměn mezi státy, kde se u moci drželi komunisté. Mnoho z nich zde zůstalo a časem dorazily i celé rodiny. Ve čtyřicetimilionovém Polsku dnes žije 40-50 tisíc Vietnamců, v desetimilionovém Česku dokonce 60 tisíc.

Podle magazínu The Economist proběhla integrace asijských přistěhovalců dobře, ačkoliv složitost českého jazyka je přinutila soustředit se především na prodej potravin a obuvi. Tao Ngoc Tu to však v Polsku dotáhl na jednoho z nejbohatších lidí v zemi, provozuje totiž obchodní řetězec.

Lokální pochopení pro Vietnamce prý ostře kontrastuje s pohledem rodilých obyvatel obou zemí na ostatní přistěhovalce. Kvůli tomu jsme si loni podle autorky opět zvolili za prezidenta Miloše Zemana. U Poláků se zase opírá o výzkumy veřejného mínění, v nichž si polovina tamních občanů myslí, že by v zemi mělo být méně imigrantů.

Proč je pohled Čechů na Vietnamce odlišný, se pokusila vysvětlit majitelka jedné z pražských kaváren Anh Tuyet Nguyen. Pro The Economist uvedla, že často slyší místní zmiňovat kontrast mezi „tvrdě pracujícími Vietnamci“ a ostatními migranty, kteří podle nich chtějí „parazitovat na státu“.

Britský magazín uvádí, že i s Vietnamci jsou v Česku i Polsku problémy, obě země proto zpřísnily podmínky jejich příchodu do země. Počet nových migrantů z Vietnamu se snížil, dnes jde především o případy, kdy do země přijíždí za příbuznými, kteří zde už žijí.

Článek zdůrazňuje i fakt, že druhá generace Vietnamců, kteří už jsou mnohdy českými občany a studovali na místních školách, zapadla velice dobře. Na rozdíl od rodičů už ovládají jazyk a nevěnují se pouze obchodu.

Loading...
Vstupte do diskuze (197)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zásah kvůli požáru na Libavé skončil, hasiči tam byli do rána

17.06.2019 10:48 Až do dnešního rána zasahovali hasiči ve vojenském prostoru Libavá kvůli rozsáhlému požáru, který v…

Soukup zkritizoval ČT a Václava Moravce: Tohle si myslí o jeho pořadu

17.06.2019 09:43 Majitel televize Barrandov Jaromír Soukup se tvrdě pustil nejen do politiků, ale především do …

Tři přeživší vzpomínají na vyvraždění Lidic. Co jim zachránilo život?

16.06.2019 18:30 Tři přeživší "lidické děti" dnes v Praze navštívily několik míst spjatých s osudem obyvatel jejich…

Ve vojenském prostoru Libavá zuřil požár, zásah hasičů byl komplikovaný

16.06.2019 17:43 Aktualizováno Škodu za několik milionů korun způsobil rozsáhlý požár, který v noci na dnešek postihl zhruba…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama