Komplikovaný zármutek: Z tabu se stává respektovaný problém, cestou zpět je terapie

Může zármutek po ztrátě blízké osoby vést k tomu, že člověk není schopen normálně fungovat? V Česku si to lidé dlouho nepřipouštěli, i u nás se však z dřívějšího tabu stává obecně respektovaný problém. Dokonce už existují terapeutické programy, které mají takovým lidem pomoct v návratu k běžnému životu.

Ilustrační foto

Až u 10 % lidí přeroste zármutek kvůli ztrátě blízkého člověka do zármutku komplikovaného, kdy je pro truchlícího těžké přijmout skutečnost, že jeho blízký zemřel. Prožívá intenzivní pocity smutku a zármutku nad ztrátou, ale i další silné emoce. V běžném životě jej pak zármutek omezuje takovým způsobem, že např. nemůže chodit do práce.

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí má tzv. Prolonged Grief Disorder neboli komplikovaný zármutek jasná diagnostická kritéria. Označuje se za něj zármutek, který po úmrtí blízkého trvá déle, než je v dané kultuře obvyklé. V USA se uvádí šest měsíců, ve Švýcarsku nebo Německu se odborníci kloní k jednomu roku.

„V ČR by to mohlo být podobné jako v těchto evropských zemích,“ vysvětluje vedoucí Poradny domácího hospice Cesta domů Veronika Drnková. Jako psycholožka ví, jak takového člověka poznat a co mu nabídnout, praktickým lékařům se proto snaží radit, jak tyto situace řešit.

Zatímco truchlení se považuje za komplexní reakci, která má tendenci postupem času odeznívat tak, jak se pozůstalý adaptuje na ztrátu a novou realitu s ní spojenou, v případě komplikovaného zármutku ztrácí podle americké definice člověk schopnost pracovat a obecně se začlenit zpět do života.

V takovém případě by měl dotyčný navštívit svého praktického lékaře s žádostí o pomoc a o pracovní neschopnost. Komplikovaný zármutek navíc mohou doprovázet i objektivní potíže spojené s dlouhodobým stresem, například bolesti zad.

„Pokud praktik takového člověka mezi svými pacienty objeví, může jej poslat za psychologem nebo psychiatrem, případně mu sám předepsat léky,“ konstatuje Drnková, která absolvovala výcvik v USA a teď se snaží rozšířit povědomí o komplikovaném zármutku i v Česku.

K dispozici jsou však i jiná řešení tohoto problému. Existuje třeba forma provázení odborníkem, která nutně nemusí být doplněna farmakologickou léčbou. „Jde o 16týdenní strukturovaný program, který pacient absolvuje s terapeutem. Dochází za ním, provází jej a společně hledají, jak podpořit proces učení se žít v nové realitě bez zemřelého,“ líčí psycholožka.

Cílem terapie komplikovaného truchlení je pomoc postiženým lidem se znovu adaptovat na běžný život. V zámoří má terapie značný úspěch. „Úspěšnost tohoto programu v USA je obrovská, až 70 % těch, co jím prošli, mluví o zlepšení,“ dodává na závěr Drnková.

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje