Komplikovaný zármutek: Z tabu se stává respektovaný problém, cestou zpět je terapie

Může zármutek po ztrátě blízké osoby vést k tomu, že člověk není schopen normálně fungovat? V Česku si to lidé dlouho nepřipouštěli, i u nás se však z dřívějšího tabu stává obecně respektovaný problém. Dokonce už existují terapeutické programy, které mají takovým lidem pomoct v návratu k běžnému životu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Až u 10 % lidí přeroste zármutek kvůli ztrátě blízkého člověka do zármutku komplikovaného, kdy je pro truchlícího těžké přijmout skutečnost, že jeho blízký zemřel. Prožívá intenzivní pocity smutku a zármutku nad ztrátou, ale i další silné emoce. V běžném životě jej pak zármutek omezuje takovým způsobem, že např. nemůže chodit do práce.

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí má tzv. Prolonged Grief Disorder neboli komplikovaný zármutek jasná diagnostická kritéria. Označuje se za něj zármutek, který po úmrtí blízkého trvá déle, než je v dané kultuře obvyklé. V USA se uvádí šest měsíců, ve Švýcarsku nebo Německu se odborníci kloní k jednomu roku.

„V ČR by to mohlo být podobné jako v těchto evropských zemích,“ vysvětluje vedoucí Poradny domácího hospice Cesta domů Veronika Drnková. Jako psycholožka ví, jak takového člověka poznat a co mu nabídnout, praktickým lékařům se proto snaží radit, jak tyto situace řešit.

Zatímco truchlení se považuje za komplexní reakci, která má tendenci postupem času odeznívat tak, jak se pozůstalý adaptuje na ztrátu a novou realitu s ní spojenou, v případě komplikovaného zármutku ztrácí podle americké definice člověk schopnost pracovat a obecně se začlenit zpět do života.

V takovém případě by měl dotyčný navštívit svého praktického lékaře s žádostí o pomoc a o pracovní neschopnost. Komplikovaný zármutek navíc mohou doprovázet i objektivní potíže spojené s dlouhodobým stresem, například bolesti zad.

„Pokud praktik takového člověka mezi svými pacienty objeví, může jej poslat za psychologem nebo psychiatrem, případně mu sám předepsat léky,“ konstatuje Drnková, která absolvovala výcvik v USA a teď se snaží rozšířit povědomí o komplikovaném zármutku i v Česku.

K dispozici jsou však i jiná řešení tohoto problému. Existuje třeba forma provázení odborníkem, která nutně nemusí být doplněna farmakologickou léčbou. „Jde o 16týdenní strukturovaný program, který pacient absolvuje s terapeutem. Dochází za ním, provází jej a společně hledají, jak podpořit proces učení se žít v nové realitě bez zemřelého,“ líčí psycholožka.

Cílem terapie komplikovaného truchlení je pomoc postiženým lidem se znovu adaptovat na běžný život. V zámoří má terapie značný úspěch. „Úspěšnost tohoto programu v USA je obrovská, až 70 % těch, co jím prošli, mluví o zlepšení,“ dodává na závěr Drnková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět nosorožců z dvorské zoo už je ve Rwandě, do rohů dostanou vysílačky

24.06.2019 17:32 Aktualizováno Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem dnes po 14:00 v pořádku dorazilo do…

V Českých Budějovicích narazil trolejbus do sloupu. Osm zraněných, nejhůř…

24.06.2019 15:45 Aktualizováno Při ranní dopravní nehodě trolejbusu v Českých Budějovicích bylo zraněno osm lidí. Řidičku…

Vysílání z demonstrace na Letné sledovaly statisíce lidí, kamera byla i v…

24.06.2019 15:37 Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245.000 diváků…

Proces v kauze lázní Chrastava nemohl začít. Obžalovaní nikde, soudce se…

24.06.2019 11:59 Liberecký soud odložil na září zahájení případu, v němž je obžalováno 12 lidí kvůli údajnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama