Hlavní příčina tragédie ve Studénce? Znalci se u soudu nedokázali shodnout

Soudní znalci se stále neshodli, co bylo hlavní příčinou železničního neštěstí ve Studénce z roku 2008, kde se zřítil most na koleje a narazil do něj rychlík. Podle jednoho znalce selhala podpůrná konstrukce, jež opravovaný most držela. Druhý tvrdí, že příčinou byla manipulace s mostem a stavební činnost. Dnes to znalci zopakovali u Okresního soudu v Novém Jičíně, který kauzu projednává podruhé. Poprvé všechny obžalované osvobodil. Havárie ze srpna 2008 si vyžádala životy osmi lidí. Proces bude pokračovat 29. až 31. května.

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.

Tomáš Rotter z ČVUT, který vypracoval posudek pro policii, vidí příčinu pádu mostu hlavně v manipulaci s mostem samotným. "Pochybení byla celá řada od záměru rekonstrukce až do pádu. Kdyby tam fungoval dozor projektanta, tak mohl zastavit činnost, protože by zjistil, že se neprovádí podle projektu, zrovna tak dozor investora," uvedl Rotter.

Podle něj hraje roli i etika znalce. "Znalec, jestliže je objednán obžalovanou stranou, tak se pochopitelně snaží hledat chyby na straně druhé. My jsme dělali posudek pro policii, takže my jsme nefandili ani jedné ani druhé straně," řekl.

Stejnou příčinu pádu určila i znalkyně Miloslava Pošvářová. Dnes před soudem svůj posudek doplnila. Vycházela z fotografií, které se před časem ve spise nově objevily. Podle ní se těsně před pádem mostu nestandardně manipulovalo s konstrukcí mostu, který byl údajně podepírán jinde, než měl.

Nesouhlasí Milan Holický z Kloknerova ústavu, který pracoval na objednávku stavební společnosti Bögl a Krýsl. "Nemohu to přijmout. Toto je spekulace," řekl. Podle něj selhala především podpůrná konstrukce držící opravovaný most. Vinou jejího zborcení se most zřítil.

Vyplynulo to z dnešní konfrontace soudních znalců, kteří se před soudem navzájem vyjadřovali ke svým závěrům. Doplnění výpovědi znalců nařídil Krajský soud v Ostravě, když loni v září původní zprošťující rozsudek zrušil a nařídil nové projednání případu. "Rozsudek byl zrušen, bylo nařízeno krajským soudem, abychom znovu vyslechli znalce, aby se mohli navzájem vyjádřit k závěrům znaleckých posudků," řekl už dříve soudce Jaromír Pšenica.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli dva muži a čtyři ženy, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, devět těžce. Někteří mají následky.

Státní zástupce obžaloval deset lidí z obecného ohrožení. Byli mezi nimi manažeři, pracovníci stavebních firem, živnostník či jeden úředník. Novojičínský okresní soud ale zprostil viny všech deset obžalovaných, protože se podle něj nepodařilo prokázat, že za pád mostu mohli právě oni. Státní zástupce se odvolal. Krajský soud v Ostravě projednal odvolání loni v září. Původní rozsudek zrušil, a proto se věc vrátila do Nového Jičína.

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Související:

Právě se děje