Obrana udělovala dekrety za protikomunistický odboj, mezi oceněnými je i Halík

Více než 30 lidí dnes získalo od ministerstva obrany osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji. Patří mezi ně katolický kněz Tomáš Halík za prosazování náboženské svobody nebo Leopold Vojtěchovský za přepis a distribuci samizdatových materiálů. Sedm lidí ocenil náměstek ministra obrany Pavel Beran in memoriam.

Tomáš Halík
doporučujeme

Beran poděkoval oceněným za odvahu a boj proti komunistické diktatuře. Upozornil také na nutnost podpory svobody a demokracie. "Svoboda není vyhrána jednou provždy, každý den jsme svědky malých bojů o svoji budoucnost. Buďme pozorní, jestli se kousek po kousku nezbavujeme demokracie," uvedl.

"Vážím si toho, že v době, kdy se na různých dezinformačních webech objevuji zprávy, které zpochybňují fakta minulosti, tak ministerstvo pečlivě prověřilo všechny dokumenty, vyslechlo svědky a ocenilo to, co jsme v té náročné době dělali," řekl ČTK Halík.

Dekret získal také za zapojení do tvorby samizdatových periodik a za podíl na iniciativě Desetiletí duchovní obnovy národa, která se přihlásila k evropské myšlence a k jednotě střední Evropy. "V osmdesátých letech jsme věděli, že pokud tu má vzniknout demokratický režim, tak pro něj musíme připravit morální půdu. Desetiletí mělo sjednotit lidi přes různé názorové hranice, kteří cítí odpovědnost za morální cítění společnosti," doplnil Halík.

Dekret získal také Petr Fejfar za autorství veřejných prohlášení upozorňující na porušování lidských práv a svobod v Československu. Růžena Kulhánková získala osvědčení za pomoc Václavu Havlovi při rozepisování a množení jeho autorských prací a dalších samizdatových dokumentů.

Pamětní odznak byl předán Vlastě Voskovcové za převážení exilového periodika Svědectví z Francie do Československa a za práci pro francouzskou nadaci, která pomáhala politicky pronásledovaným osobnostem z komunistických zemí.

In memoriam bylo osvědčení uděleno například Janu Tydlitátovi za spoluorganizování setkání signatářů Charty 77. Manželům Olšaníkovým za ukrývání agenta zahraniční zpravodajské služby a Evženu Hoffmanovi za vytvoření ilegální Křesťansko-demokratické strany a za protikomunistické aktivity bývalých politických vězňů ve Švýcarsku.

Osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji uděluje ministerstvo obrany na základě zákona o odboji a odporu proti komunismu od roku 2011. Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a 100.000 korun, pozůstalí manželé získávají poloviční částku. Když mají odbojáři nižší než průměrný důchod, je jim na průměrný dorovnán.

K dnešnímu dni evidovalo ministerstvo obrany 5178 žádostí a z toho vydalo 1736 osvědčení. Zbytek byl odmítnut nebo zastaven.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama